Referenční monitor EIZO HDR ColorEdge PROMINENCE CG3145

Publikováno: 22. září 2017 | autor Redakce
EIZO

Uvedením referenčního monitoru HDR ColorEdge PROMINENCE CG3145 a upgradem některých dalších modelů ColorEdge řady CG doplnila společnost EIZO svoji nabídku špičkových obrazovek pokrývajících celý proces tvorby videí HDR.

Referenční monitor HDR pro extrémní kontrast s působivým vykreslením detailů

Zkratka HDR (High Dynamic Range) označuje videomateriál s vysokým dynamickým rozsahem, který je lidskému vnímání podstatně bližší než běžný videozáznam (SDR = Standard Dynamic Range). Technologie HDR umožňuje vykreslit mimořádně kontrastní scény do posledního detailu – bez vypálení světlých partií a slití černé barvy ve tmavých oblastech. Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145 se vyznačuje typickým jasem 1000 cd/m2 a jako první LCD monitor na světě dosahuje typického kontrastního poměru 1 000 000:1. Proto se coby referenční monitor znamenitě hodí pro editace barev (Color-Grading) obrazového materiálu HDR. Při volbě jména se společnost EIZO inspirovala anglickým výrazem „PROMINENCE“ označujícím mimo jiné sluneční erupce. Tyto extrémně jasné výtrysky materiálu vytvářejí obrovský kontrast vůči naprosté temnotě okolního vesmíru.

Technologie LCD bez funkcí ABL a Local Dimming

Díky inovativnímu LCD panelu s dvojitou LCD vrstvou se model ColorEdge PROMINENCE CG3145 obejde bez funkcí Auto Brightness Limiter (ABL) a Local Dimming. S funkcí Auto Brightness Limiter (ABL) se můžeme setkat u současných monitorů HDR osazených panelem OLED. Funkce ABL omezuje maximální jas jednotlivých pixelů v extrémně jasných částech obrazu, aby se panel nepoškodil. Toto omezování jasu má však za následek méně přesnou reprodukci obrazových dat. Funkce Local Dimming označuje stmívání určitých segmentů podsvícení monitoru. Stmívat lze však jen poměrně velké plochy najednou, což vede k rozlévání vyššího či nižšího jasu do širokého okolí malé kontrastní oblasti. Přesné vyhodnocení takto zobrazených míst je pak mimořádně obtížné. Dvouvrstvý LCD panel monitoru ColorEdge PROMINENCE CG3145 dokáže naprosto účinně clonit extrémně jasné podsvícení (1000 cd/m2), takže funkce ABL ani Local Dimming nejsou nutné. Obrazovka monitoru ColorEdge PROMINENCE CG3145 proto dosahuje jedinečně přesné a kontrastní reprodukce obrazových dat. Přenosové HDR gama-křivky typu HLG* a PQ monitoru ColorEdge PROMINENCE CG3145 vyhovují standardům platným pro profesionální postprodukci HDR. Přístroj si poradí s nejrůznějšími formáty, mimo jiné s desetibitovým 4:2:2 při 50/60p přes HDMI nebo až s desetibitovým 4:4:4 při 50/60p přes DisplayPort. Obrazovka pokrývá 98 %** barevného prostoru DCI-P3 a desetibitový panel společně s 24bitovými tabulkami LUT zaručuje naprosto plynulé barevné přechody i v desetibitovém režimu***. Stínítko je stejně jako u ostatních modelů ColorEdge řady CG dodáváno společně s monitorem.

HDR gama-křivky pro monitory SDR řady ColorEdge

Možnosti nového monitoru ColorEdge PROMINENCE CG3145 vhodně doplňují nově nabízené gama-křivky pro modely ColorEdge CG318-4K, CG248-4K, CG277a CG247X: křivky HLG a PQ dovolují zpracovávat obrazový materiál HDR na monitorech SDR. Obě křivky gama jsou na vyžádání dostupné u společnosti EIZO. Monitor ColorEdge PROMINENCE CG3145 bude v prodeji od konce roku 2017.

Více informací najdete zde.


* Systémová gama 1,0.

** Definitivní údaje budou upřesněny.

*** Desetibitový režim vyžaduje kompatibilní software a hardware.

Právě vychází
FOTOVIDEO 2021 10
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.