Patří-li nějaký stativ k rodinnému stříbru Manfrotta, pak je to právě „pětapadesátka“. Tuto robustní trojnožku si za více než 20 let, po které se model 055 s pravidelnými inovacemi vyrábí, oblíbily doslova generace fotografů.
Klasikou mezi několika variantami tohoto stativu je model Manfrotto 055 XPRO 3 – typ s třídílnými hliníkovými nohami. Pro milovníky karbonových stativů je zde 055 se čtyřmi sekcemi nohou.
Prioritou konstruktérů „pětapadesátky“ byla od začátku vynikající celková tuhost stativu, korespondující s velkorysou pracovní výškou (140/170 cm) a nosností (max. 20 kg). Cílem bylo vytvořit stativ, který i těžkému fotografickému nebo video hardwaru poskytne stabilní oporu, umožní bezpečně pracovat s extrémními teleobjektivy a zároveň je dostatečně variabilní, aby práce s ním byla komfortní. Tomu všemu byly „obětovány“ transportní rozměry a celková hmotnost (délka 61 cm, hmotnost 2,5 kg) a konstrukce Manfrotta 055 XPRO 3.
Čím méně dílů mají nohy, tím tužší je každá z nich – tři sekce, aretované spolehlivými páčkovými zámky Flip Lock, musí stačit. Jen pro vaši informaci: spodní nejtenčí část má průměr bezmála 23 mm, což u nejednoho cestovního stativu odpovídá průměru nejsilnějšího segmentu.
To samo o sobě dostatečně vypovídá o patřičné bytelnosti Manfrotta 055 XPRO3. Roztažení noh lze nezávisle na sobě nastavit ve čtyřech úhlech: 25°, 46°, 66° nebo 88° – stativ lze tedy bezpečně postavit v jakkoliv členitém terénu a v případě potřeby se s ním dostanete nejen do výšky, ale také blízko k zemi.
Už první modely „pětapadesátky“ disponovaly ve své době novinkou, která je dnes jejich charakteristickou vlastností – možností otočení středového sloupku o 90°. Mechanismus překlápění, integrovaný do středového složení stativu, prošel několika inovacemi, aby se ustálil na současné podobě, umožňující položení sloupku do vodorovné polohy doslova v řádu jednotek sekund.
Variabilitě nastavení je tedy učiněno více než zadost. Díky otočení sloupku o 90° se dostanete jen 9 cm nad zem s ovládacími prvky fotoaparátu jednoduše dostupnými, a tak je skvělým parťákem i na makrofotografii a focení v přírodě. Snáze se také dostanete na těžko dostupná místa, jako jsou rohy místností při focení interiéru, fantazii se meze nekladou.
Frézovaný horní disk středového sloupku má průměr 60 mm, což dovoluje spolehlivé uchycení jakkoliv rozměrné stativové hlavy včetně fluidních videohlav a přesných převodových hlav. Pod osazením hlavy najdete otočnou bublinkovou vodováhu k orientačnímu nastavení vodorovné polohy.
Středové složení je na boku opatřeno konektorem Easy Link pro uchycení dalšího příslušenství, jako jsou například světla, odrazná deska nebo jakéhokoliv z pevných či flexibilních ramen Manfrotto.
Například kombinace s Magic Arm nabízí upevnění dalšího fotoaparátu a velké řady příslušenství. Zrovna v případě tohoto robustního stativu, který „se nebojí“ větší zátěže, má konektor Easy Link mnohem větší smysl než u menších cestovních stativů a uživatelé „pětapadesátky“ ho také často používají a chválí si jej.
Hlavní výhody
„Pětapadesátka“ je stavěna jako všechny stativy Manfrotto na profesionální použití a použité materiály jsou uzpůsobeny pro časté nasazení a větší zátěž.
Vyrobili ji na severu Itálie a celou si ji můžete složit z dostupných náhradních dílů, je tedy zcela opravitelná a při prvním problému nemusíte stativ měnit, právě naopak. Kromě desetileté záruky máte jako jistotu dlouhověkosti i dostupnost náhradních dílů a servis v české distribuci Stedis.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!