Recenze blesku Nissin MG-X – Promyšlený koncept, nebo designérský výstřel do tmy?

Publikováno: 14. června 2023 | autor Redakce
mg-x-3.png

Na trh byl uveden nový kus fototechniky. Jeho specifikace jsou o chlup lepší než u předešlé verze a nám se na mysl plíživě vkrade touha vyměnit stávající techniku za tu nejnovější. Každý fotograf ten pocit určitě někdy zažil. Co když je to právě ten chybějící kousek do složité mozaiky, který nás ve fotografické tvorbě posune kýženým směrem?

Nebo je to jenom další bláhová výmluva? Znám ten pocit moc dobře. Naštěstí už netrpím tzv. GAS syndromem (anglicky Gear Acquisition Syndrome) neboli nutkavou potřebou vlastnit veškerou možnou nebo nově uvedenou fototechniku, která zrovna dorazí na pulty obchodů. Naopak se cíleně snažím držet svou fototechniku na nezbytném minimu. Na druhou stranu, pokud vidím, že mi nová technika dokáže ulehčit nebo zpříjemnit focení, neváhám.

mg-x-2.png

Před osmi lety jsem rozprodal studiové záblesky a kompletně přešel k systémovým bleskům značky Nissin, které ve srovnání s těmi značkovými výrobců fotoaparátů nabízí spolehlivou a cenově příznivější alternativu. Není žádným tajemství, že značky jako Nikon, Fujifilm nebo Leica nabízí blesky Nissin s vlastním logem, což jen potvrzuje jejich kvalitu.

Na pár týdnů se mi na recenzi do ruky dostala novinka od Nissinu – pozoruhodný zábleskový systém s označením MG-X, který rozšířil bohatou řadu profesionálních externích blesků a jednotek. Hned na začátku si pro jistotu ujasníme pojmy. Externí systémové blesky lze připevnit do patice na fotoaparátu, přičemž jejich odpálení řídí přímo fotoaparát. Oproti tomu zábleskové jednotky na fotoaparát kvůli absenci zmíněné patice umístit nelze. Pro jejich odpálení využíváme řídicí (rádiovou) jednotku neboli dálkový odpalovač.

mg-x-3.png

Dnešní externí systémové blesky už ale naštěstí zpravidla obsahují přijímač (např. Nissin MG60) a některé navíc i řídicí jednotku (Nissin MG80 Pro), takže můžete nejen zvesela používat blesk na foťáku, ale současně odpalovat i další externí blesky nebo jednotky, které jsou tzv. napárované s řídicí jednotkou. Díky zabudovaným přijímačům můžeme oba druhy blesků umístit do fotografované scény na světelné stativy a nasvítit ji, jak potřebujeme nebo si to vyžaduje daná situace. Další obrovský prostor pro kreativitu a variabilitu svícení scény nám umožňují speciální adaptéry pro blesky, na které lze nasadit světelné modifikátory (deštníky, softboxy apod.).

Nyní se vraťme zpátky k zábleskové jednotce Nissin MG-X. Ta je na první pohled jiná, než na co jsme u zábleskových řešení zvyklí, a nabízí se otázka, pro koho je tento nový systém určen. Jedná o výstřelek japonských designérů, nebo o promyšlený koncept, který minimalizuje zábleskovou „stáj“ beze ztráty variability nebo světelného výkonu? Jakožto profesionálního fotografa, který hojně a rád používá zábleskové osvětlení zejména na svatbách, při focení portrétů a u produktové fotografie, mě tento koncept velmi zaujal. Pojďme se mu společně podívat na zoubek.

mg-x-hurych-003.jpg

Blesky Nissin z řady MG se chlubí spolehlivou křemíkovou výbojkou, která zabraňuje přehřívání blesku při sériovém snímání. Dále nabízí chytrý bateriový systém, kdy lze použít několik druhů baterií, zejména pak vysoce výkonné 14 500mAh lithium-iontové, ale i standardní dobíjecí nebo alkalické NiMH baterie. Li-ion baterie mimořádně zkracují opětovné nabití – až třikrát oproti nabíjecím článkům. To je pro mě největší benefit. Už se mi nestává, že například při focení taneční zábavy na svatbě přijdu o ten nejlepší moment, protože se mi nestihne znovu nabít blesk.

mg-x-hurych-013.jpg

Samostatná jednotka MG-X se výkonově téměř neliší od svých systémových kolegů MG60 a MG80 Pro. I MG-X mají výkon okolo 82 Ws. Jak jsem vysvětlil dříve, MG-X není systémový externí blesk ale dálkově řízená záblesková jednotka, respektive systém, který umožňuje poskládat více těchto jednotek na sebe a znásobit tak výsledný výkon. A právě tento odvážně pojatý koncept designu MG-X odlišuje. Nazval bych ho „sendvičovým systémem“, který z více samostatných jednotek buď vytvoří jednu vysoce výkonnou zábleskovou jednotku (při použití třech jednotek lze dosáhnout výkonu až 248,1 Ws), nebo lze rozmístit samostatné jednotky do fotografované scény.

Klíčové vlastnosti

Jednotku tvoří kvalitní hliníkové šasi s opravdu minimalistickým designem. Je to malá cihlička o rozměrech 25 × 70 × 196 mm (výška × šířka × délka) při hmotnosti 350 g bez baterií. Hned na první pohled je jasné, že se jedná o prémiový produkt, který něco vydrží. Pokud byste chtěli blesku dopřát dodatečnou ochranu navíc, lze dokoupit gumové kryty, které se umísťují přes oba konce blesku.

mg-x-hurych-006.jpg

Věřím, že případný pád na zem by tyto gumové kryty ochránily. Nutno dodat, že se vyrábí pouze pro samostatné jednotky, nikoliv pro seskupenou sadu. Na spodní straně blesku jsou umístěny čtyři silné magnety, které udrží více jednotek na sobě bez nutnosti další mechanické fixace, což je opravdu chytré a efektivní řešení. Najdete zde i patici na 1/4" šroub pro připevnění stativového držáku. Blesk nemá zoomovací hlavu. Ohnisko rozptylu jednotky výrobce neuvádí, určitě je ale širokoúhlé.

Specifikace dále garantují teplotu světla 5600 K s plastovým krytem (bez něj 6300 K). Gelové barevné filtry lze umístit pod plastový kryt, byl bych ale hodně opatrný, aby se při větším počtu po sobě jdoucích záblesků gelový filtr na sklo zábleskové hlavy nepřitavil. Blesk má vestavěné modelovací světlo. Není ale nijak výkonné jako například u MG10. Zadní stranu jednotky pak tvoří robustní zamykací dvířka komory na baterie. Na nich se nachází snadno čitelný LCD displej s ovládacími tlačítky. Firmware jednotky lze aktualizovat skrze slot USB-C.

mg-x-hurych-001.jpg

MG-X má samozřejmě řadu očekávatelných a standardních funkcí, jako je plně manuální nebo automatický režim TTL. Stejně jako všechny blesky řady MG využívá rádiového bezdrátového systému nazvaného NAS (Nissin Air System), který pracuje na frekvenci 2,4 GHz pro řízení externích blesků. Dosah řídicí jednotky Nissin Air10s, která je pro fungování blesku nezbytná, je 100 m. Pro zabránění interference a chybného odpalování jinými uživateli nebo přístroji pracujícími na stejné frekvenci je k dispozici osm pracovních kanálů.

MG–X slibuje odpálení až 360 záblesků na plný výkon (82,7 Ws) bez přehřátí. Oproti jiným bleskům z řady MG sice nemá aktivní chlazení větráčkem, nicméně díky hliníkovému šasi jsem dramatické přehřívání nepostřehl. Další, pro mě klíčovou vlastností MG-X je jeho rychlá doba znovunabití. Jednotka se dokáže nabít na plný výkon přibližně za 1,5 sekundy. Při menším výkonu i rychleji, což je častější situace.

mg-x-hurych-002.jpg

Dnešní bezzrcadlovky umí skvěle pracovat s vysokými hodnotami ISO, proto se nebojím snížit výkon blesku, a naopak zvýšit citlivost ISO, čímž dosáhnu prodloužení výdrže a ještě většího zkrácení doby znovunabití blesku. MG-X také umožňuje vysokorychlostní synchronizaci až do rychlosti závěrky 1/8000 s, která je nezbytná pro fotografování akčních scén nebo portrétů při plném slunci.

Jako další důležitou vlastnost vnímám režim Open umožňující více řídicím jednotkám sdílet stejnou sestavu blesků. Odpadá tedy opětovné párování řídicí jednotky a skupin blesků, pokud používáte více fotoaparátů, což my, svatební fotografové, samozřejmě děláme.

Použití

Na svatby standardně vozím dva blesky Nissin MG60 a jednu řídicí jednotkou Air10s. Nejčastěji je využívám v rámci dvou scénářů. Oba externí blesky bez světelných modifikátorů rozmísťuji na světelných stativech v prostoru interiéru či exteriéru tak, abych si scénu dostatečně dosvítil (první tanec, házení kytice, krájení dortu). Později, když se svatební veselí naplno rozjede, dávám systémový blesk do patice a využívám dlouhých expozic, abych ozvláštnil taneční fotky. Občas ale přijdou zakázky – např. focení portrétů v exteriéru za slunečného dne –, kdy tyto systémové blesky nejsou dostatečně výkonné. V tu chvíli využívám zábleskové jednotku MG10, která má okolo 165 Ws výkonu.

Absence zoomovací hlavy u jednotky MG-X napovídá, že designéři počítali s tím, že budeme při focení využívat různé světelné modifikátory, jako jsou deštníky nebo softboxy. Deštník lze snadno zasunout do stativového držáku. Oproti tomu pro použití softboxu je ale nejprve nutné jednotku nebo jejich seskupení upevnit do speciálního adaptéru. Osobně používám tzv. Bowens S-mount od značky Godox. Nissin také nabízí svůj adaptér, který by udržel až tři jednotky na sobě, zatím ale není tento produkt v našich končinách distribuován.

mg-x-hurych-012.jpg

Jednou z možných alternativ za MG-X je záblesková jednotka od zmíněné značky Godox, která nabízí AD100Pro s lehce vyšším výkonem 100 Ws. Cenově se pohybuje podobně jako jedna jednotka MG-X. Její design připomíná menší válec, který by byl ve fotobatohu určitě méně skladný než několik MG-X jednotek na sobě.

Jaké jsou mé pocity z používání systému Nissin MG-X po několika týdnech? Doporučil bych ho – a pokud ano, komu? Asi vám je od prvního pohledu jasné, že je MG-X neotřelé designérské řešení. Jakožto dlouholetému uživateli blesků Nissin je mi sympatická zejména jejich spolehlivost a možnost použití Li-ion baterií, které výrazně zkracují opětovné nabíjení a mají větší kapacitu. Z řady MG si lze jednoduše poskládat ideální světelnou zábleskovou stáj.

Přiznám se, že jsem byl zpočátku lehce skeptický k použití MG-X v mé praxi. Líbil se mi jednoduchý design a kompaktnost systému, ale nedohlédl jsem, kde všude bych mohl nahradit MG10, která rozhodně nepatří mezi skladné bleskové jednotky. MG-X bych proto doporučil fotografům, kteří docení variabilitu tohoto konceptu.

Líbí se mi představa, že mám jeden systémový blesk vždy u sebe v brašně – např. MG60, který je dostatečně výkonný, ale zároveň velmi skladný – a pak řídicí jednotku Air10s se třemi jednotkami MG-X v kufru, které si mohu buď rozmístit na stativech podle potřeby, nebo naopak pomocí magnetů poskládat do jedné výkonné jednotky. Takové řešení by bylo výrazně minimalističtější než moje stávající. Takže ano, MG-X mi dává smysl a japonští designéři splnili svou misi, podlehl jsem…


Celý článek najdete v červnovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv06-23-web3.jpg

Právě vychází
fv09-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.