Průzkum CZC: Češi hrají nejradši na počítači, čtvrtina ale touží po PlayStation 5

Publikováno: 30. března 2023 | autor Redakce
pexels-cottonbro-studio-6686141.jpg

Mezi českými hráči vedou počítače a notebooky. Skoro 62 % aktivně hrajících Čechů využívá pro herní účely nejraději specializované herní nebo stolní PC a 16 % preferuje notebook.

Velká část hráčů nicméně střídá různé herní platformy (včetně mobilních telefonů) a skoro 40 % oslovených hraje alespoň občas na herní konzoli. Jen 15 % staví však hraní na některé z nich na první místo.

S těmito čísly však může během roku 2023 zahýbat postupné rozšiřování stále dostupnější PlayStation 5, po které touží čtvrtina respondentů. To a mnohem víc ukázal průzkum, který realizovala u příležitosti 25 let působení na českém trhu společnost CZC a zúčastnilo se ho více než 2000 zákazníků.

Nikdy nekončící vylepšování herních počítačů

Průzkum zároveň ukázal, jak se nároky hráčů vyvíjí, a potvrdil neustálý hon za nejlepším dostupným hardwarem v závislosti na vývoji nových, dokonalejších, ale také výpočetně náročnějších her. Přestože počítač či notebook využívá k hraní celkem přes 70 % lidí (někteří z nich hrají i na konzolích), víc než 60 % z nich není plně spokojeno s jejich výkonem a chtěli by ho vylepšit. Vyšší výkon grafiky, rychlost procesoru, efektivnější chlazení a další parametry dávají totiž hráčům konkurenční výhodu.

czc-gaming-graf-1.jpg

Hotové PC sestavy optimalizované pro hry se přitom konkrétně na e-shopu CZC pohybují od přibližně 17 do 100 tisíc korun s tím, že mezi bestsellery se vyskytují nejčastěji sestavy v cenovém rozmezí 20 až 25 tisíc. Nejdražším samostatným komponentem herních sestav je většinou grafická karta, jejíž výkon je klíčový především pro hraní nejpopulárnějšího herního žánru, akčních 3D her. Nejdražší a nejvýkonnější z nich přesahují cenovou hranici 55 tisíc korun, nejprodávanější jsou podle e-shopu CZC grafiky od 7,5 do 10 tisíc.

Které modely vedou mezi konzolemi?

Pro 9 % respondentů je nejoblíbenější ze všech herních platforem PlayStation v různých verzích, skoro 10 % respondentů již vlastní nejnovější PlayStation 5 a celá čtvrtina ze všech oslovených hráčů po ní touží. To otevírá velký potenciál a naznačuje, že PS5 má nyní našlápnuto k posílení celkové obliby herních konzolí v České republice. Druhé pomyslné místo si odnesla konzole Xbox, kterou preferuje ze všech herních platforem 5,5 % hráčů.

czc-gaming-graf-2.jpg

„Pro herní komunitu jsme na českém trhu jedničkou a v tomto segmentu nabízíme ze všech prodejců nejširší produktové portfolio. Abychom se hráčům a geekům přiblížili ještě víc, realizovali jsme u příležitosti výročí 25 let CZC na trhu průzkum, který nám pomáhá ještě lépe chápat aktuální potřeby celé komunity. Jeho výsledky zohledníme jak v naší nabídce hotových herních sestav, tak i při přípravě speciálních akcí a v další komunikaci,“ shrnuje Jaromír Möwald, Community manager společnosti CZC.

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.