Příjemné chvíle s Huawei Mate 50 Pro (test)

Publikováno: 2. listopadu 2022 | autor Redakce
mkt-mate50-pro--ksp-shot-16-9-hq-orange-jpg.jpg

Asi málo z vás ví, že jsem už pěknou řádku let uživatelem mobilních telefonů Huawei. Nemám nic proti ostatním značkám a neberte to jako ovlivňování, dokážu být hodně objektivní a přísný, ale když už si na nějaký systém zvyknu, nebaví mě ho (v soukromí) měnit. O to snazší pro mě bylo vzít do ruky jejich aktuální novinku a pustit se do focení a natáčení.

mkt-mate50-pro--ksp-shot-16-9-hq-black-jpg.jpg

„Ve středu 5. října 2022 byly v pražském hotelu Hilton během slavnostní akce společnosti Huawei úspěšně představeny nové chytré telefony Mate 50 Pro, nova 10 a nova 10 Pro. Prémiový Mate 50 Pro přichází jako vůbec první smartphone Huawei s fotoaparátem s nastavitelnou desetistupňovou clonou, nova 10 a nova 10 Pro okouzlily zejména stylovým designem, 60Mpx předním fotoaparátem a 100W nabíjením SuperCharge.“ Tolik tisková zpráva úvodem.

Bude to zase o focení (a nejen o něm)

Byl jsem osobně zvyklý více na řadu P (vždy v nejvyšším provedení), i když jejich příbuzné přístroje řady Mate jsem také často držel v ruce. Od počátku bylo jasně patrné, že výrobce klade u těchto přístrojů na kvalitu fotografií velký důraz. Ne nadarmo získávaly každoročně spoustu mezinárodních ocenění. Na novém Mate 50 Pro je tato zkušenost znát, fotí opět excelentně. Co je u této značky fajn, že pokaždé přijde s nějakou zásadnější novinkou a nesoustředí se jen na postupné vylepšování vlastností, jak to dělají někteří jiní výrobci.

mkt-mate50-pro-ksp-shot-hq-camera-angle-a-black-jpg-20220906.jpg

Pak není nutné „tlačit“ novinku marketingem a lze argumentovat novými vlastnostmi. Tentokrát jsem zachytil v případě focení a natáčení dvě důležité věci:

Zaprvé: deset poloh fyzické clony – fotoaparát je vybaven vysokou světelností f/1,4, která ve spolupráci s obrazovým enginem XD Fusion Pro dělá v automatickém režimu opravdu divy. V profesionálním režimu si můžete clonu postupně nastavovat v oněch deseti polohách (f/1,4 až f/4). Můžete si tedy příjemně pohrát s hloubkou ostrosti a zpříjemňovat bokeh na snímcích. Právě proto výrobce hodně mluví o detailech a jejich zachycení, a to nejen při portrétování, ale klidně také u velkých záběrů krajin a při focení makra.

Budete-li chtít, clonu si v profesionálním režimu určitě vyzkoušejte, je to výborný zážitek, a pokud nemáte čas, tak vám inteligentní clona vytvoří s pomocí umělé inteligence krásné snímky včetně vyvážení stínů a přepalů. Mimochodem, onen 50megový fotoaparát na zadní straně nového Mate 50 Pro má ještě ultraširoké clonění, které pracuje úžasně, včetně vyrovnávání krajových zkreslení – vyzkoušeno při focení podzimních krajin.

Zadruhé: celkově velmi koncepční přístup k focení a natáčení videa. Huawei této nové koncepci, kterou lze jen uvítat, říká Xmage. Na tiskové konferenci hlavní řečník několikrát zdůraznil, že lze očekávat její další významný rozvoj. Věřím a doufám, že se máme v oblasti stále realističtějšího obrazu vytvářeného smartphony na co těšit.

vecerni-praha-img-20221005-185020.jpgMimořádně příjemný říjnový soumrak nad Prahou ze střechy hotelu Hilton.

K focení to není zdaleka všechno

Hlavní snímač výrazně (téměř o 25 %) oproti svému předchůdci posílil a je to opravdu znát. Navíc tu máme pro milovníky blízkých záběrů i makrokameru s minimální vzdáleností 2,5 cm, která je udržitelná i pro snímání makrovidea!

K tomu ještě výborný širokáč pyšnící se úhlem záběru 120°, a aby toho nebylo málo, můžeme používat 64Mpx teleobjektiv a jeho 3,5násobný optický a až 200násobný digitální zoom. Ten jsem si vyzkoušel včetně jeho stabilizace (stativ jsem fakt s sebou tahat nechtěl, což ostatně asi neudělá při focené smartphonem téměř nikdo, že?).

Fotoaparát má také barevné Huawei filtry RYYB a funkci okamžitého automatického ostření včetně technologie nulového zpoždění závěrky. A abych nezapomněl, přední kamera má pak 13 Mpx a funguje zároveň jako biometrický senzor pro zabezpečení telefonu.

eagle-ksp-rgb.jpg

Pohled zvenčí, tedy design

Asi je vám jasné, že mi šlo hlavně o displej. I když jsem zastáncem klasických tvarů (nic za tím prosím nehledejte!) zaoblené kraje displeje se mi docela líbí a nevadí. Je to displej 6,67″, má 120Hz obnovovací frekvenci (to se musí) a rozlišení 2616 × 1212 px.

Díky tomu, že má nový fotoaparát opravdu skvělé barevné podání, je zobrazení snímků na displeji opravdu výborné. Přístroj je navíc lehký, tak akorát do ruky, o barevných variantách jako obvykle nepíšu a nehodnotím (má tři, dvě mi sedí a jedna ne), protože je považuji za nepodstatné. Co pro mě podstatné ale je, že displej šetří oči díky speciální technologii, která zabraňuje blikání.

Nesmím zapomenout na jednu veledůležitou věc a to je voděodolnost až do hloubky šesti metrů (dle normy IP68) a utěsnění proti vlhkosti a prachu, jak to známe u většiny současných optických přístrojů.

zkouska-zoomu-1-img-20221013-132220.jpg zkouska-zoomu-4-img-20221013-132247.jpg„V potemnělém lese na zapomenuté lesní cestě stál si jen tak sám a nechal se ochotně vyfotit.“ Zoom pracuje spolehlivě, zkoušeno nejen na krajinářských snímcích, ostré záběry i při nejvyšším zoomu a nepříliš bohatém světle. Neupravováno.

A co výdrž?

Baterie jsou ve smartphonech díky nárůstu velikosti senzorů a množství funkcí nesmírně důležitou záležitostí. V Huawei to v případě Mate 50 Pro vyřešili 4700mAh baterií, kterou lze dobíjet 66W rychlým nabíjením nebo 50W bezdrátem včetně reverzního dobíjení.

Je fajn mít více možností a moci si položením na zadní stranu přístroje dobít hodinky či sluchátka. Přiznám se, že tuto vlastnost jsem nezkoumal, věřím že je vynikající, jako vždy u tohoto výrobce.

Závěrem

Při našem fotografickém testování tento přístroj obstál na jedničku a výsledné snímky vyvolaly velký zájem kolegů-profesionálů. Z hlediska zaměření nás hlavně zajímal profesionální režim fotoaparátu, u něhož lze konstatovat velký přínos nové fyzické clony a výbornou funkčnost zoomu i při natáčení videa.

Ocenili jsme široké záběry, možnosti makra a hlavně další posun k vyšší kvalitě snímků za slabého osvětlení. Současně nás velmi zaujala snaha výrobce o kvalitní ostření detailů a tvorbu zajímavého bokehu, jejíž výsledky jsou opravdu znát. Foto- a videovlastnosti tohoto smartphonu hodnotíme v dané produktové kategorii jako vynikající.

Cena a dostupnost

Huawei Mate 50 Pro je již v prodeji za 31 999 Kč.

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.