Pentax 17 je tu!

Publikováno: 7. srpna 2024 | autor Petr Březina
pentax-17-09.jpg

Není to až tak dávno, co jsme přinesli několik technických informací k plánovanému filmovému kompaktu Pentax. Netrvalo dlouho a společnost Ricoh, která je vlastníkem značky, oficiálně představila zcela nový filmový fotoaparát Pentax 17.

Připomeňme si počátek cesty nového filmového kompaktu: první informace o vývoji fotoaparátu se objevily koncem roku 2022, kdy byl veřejnosti představen projekt Pentax Film Camera Project. Oficiální představení novinky pak proběhlo 17. června letošního roku, což je přibližně rok a půl poté. Z našeho pohledu dobrý počin, který však není jediným.

pentax-17-06.jpg

V rámci projektu by totiž měl vzniknout minimálně jeden další fotoaparát, který bude orientovaný více na pokročilé fotografy a analogové nadšence. Kdy se ho dočkáme, je však zatím nejasné.

Poloviční formát a ještě k tomu na výšku

Označení Pentax 17 není náhodné, fotoaparát totiž nevyužívá klasický kinofilmový formát 36 × 24 mm, ale jedná se o poloviční rozměry (tzv. half-frame camera) o velikosti snímku 17 × 25 mm s orientací na výšku.

pentax-17-14.jpg

V historii fotografie se nejedná o převratnou novinku, ačkoli častěji se jednalo opravdu o polovinu snímku, tedy 18 × 24 mm. Většího rozšíření se tento formát dočkal v šedesátých letech coby levnější alternativa ke kinofilmovým fotoaparátům.

Výraznou výhodou těchto aparátů byly menší rozměry. Asi nejznámějším zástupcem této skupiny byla řada Olympus PEN. Je to vlastně trošku analogie jako v případě plnoformátového a APS-C snímače v digitálních fotoaparátech – v tomto případě šlo také o celkovou velikost fotoaparátu.

pentax-17-01.jpg

Vedle malých rozměrů je plusem i fakt, že na jednu kazetu s kinofilmem vyfotíte dvojnásobné množství fotografií ve srovnání s klasickým plnoformátovým fotoaparátem., tedy celkem 72 snímků. Plusové body získávají tyto fotoaparáty také za plnou kompatibilitu s klasickou kinofilmovou kazetou – na rozdíl například od APS filmu nebo formátu 110.

pentax-17-03.jpg

Jelikož na jednom kinofilmovém políčku vznikají dvě fotografie na výšku vedle sebe, ovlivnil výsledný negativ i způsob práce s těmito fotoaparáty a také kreativní smýšlení fotografů, kteří je často využívají pro tvorbu diptychu – dvojice obrazů v jednom formátu, které se vzájemně doplňují nebo jsou přímým protikladem, zkrátka spolu nějak (minimálně fotografovým přispěním) souvisejí a koexistují....


Celý článek najdete v srpnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fotovideo-08-2024-stranka-01.jpg

Právě vychází
fv10-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.