Panasonic vyvíjí Full Frame LUMIX S1H s profesionální kvalitou videozáznamu

Publikováno: 3. června 2019 | autor Redakce
key-visual-s-series-lighting-s1h-res.jpg

Panasonic vyvíjí Full Frame LUMIX S1H s profesionální kvalitou videozáznamu – jako první na světě natáčí v rozlišení 6K/24p

Společnost Panasonic v současné době vyvíjí novou digitální bezzrcadlovku LUMIX S1H s Full-Frame snímačem. Jde o první fotoaparát na světě, který dokáže natáčet videozáznam v rozlišení 6K frekvencí 24p[1] (s poměrem stran 3:2), případně v rozlišení 5,9K/30p (poměr stran 16:9) a v 10bitové kvalitě ve formátu 60p 4K/C4K.[2][3] Bezzrcadlovka s profesionálními natáčecími parametry v praktickém kompaktním provedení bude k dispozici na světovém trhu na podzim roku 2019.

Do vývoje digitálního videozáznamu se společnost Panasonic pustila už v 90. letech minulého století. Od té doby má na kontě v této oblasti celou řadu inovací a originálních technologií, například natáčení frekvencí 24p, zpomalené video (slow motion) s variabilním bitratem, případně rozšířený dynamický rozsah a barevný prostor díky technologiím V-Log/V-Gamut. Více než čtvrtstoletí spolupracuje Panasonic s filmovými tvůrci na výrobě fotoaparátů a kamer s vynikající obrazovou kvalitou. V roce 2009 byl představen model LUMIX GH1, první bezzrcadlovka schopná natáčet formát AVCHD v rozlišení Full-HD.[4] V roce 2014 následoval LUMIX GH4, první bezzrcadlovka[5] s natáčením 4K. A v roce 2017 přišel LUMIX GH5, který jako první na světě zvládl 4K/60p, 4:2:2 10-bit 4K/30p.[6] LUMIX GH5 mají v oblibě i profesionální filmaři díky jeho vynikajícímu výkonu v kompaktním těle, které je malé a lehké. Lze je tedy využívat zcela univerzálně.

key-visual-s-series-lighting-s1h-res.jpg

Nový model LUMIX S1H je zástupcem nové řady LUMIX S, v níž Panasonic představuje technicky mimořádně vyspělé Full-Frame modely. Nabízí špičkové současné technologie zpracování digitálního signálu a rozptýlení tepla vzniklého vysokým výpočetním výkonem čipu, to vše v malém a lehkém těle. Uživatelům tak otevírá cestu ke kreativním způsobům filmové tvorby, kterých by konvenční velké kamery a fotoaparáty nebyly vůbec schopné.

Hlavní funkce a parametry nového modelu LUMIX S1H:

1. Vysoké rozlišení až 6K v různých formátech

Jako první Full Frame model na světě *1 dokáže LUMIX S1H natáčet v rozlišení 6K frekvencí 24p (s poměrem stran 3:2), případně v rozlišení 5,9K/30p (poměr stran 16:9). Další světový primát mu patří coby prvnímu digitálnímu Full-Frame fotoaparátu s výměnnými objektivy*1 s natáčením v 10bitové kvalitě ve formátu 60p 4K/C4K.*2 *3 Natáčet lze do různých formátů včetně anamorfního režimu 4:3, což odpovídá profesionálním požadavkům. Obrazová data ve vysokém rozlišení lze využít i pro tvorbu záznamů ve 4K s vyšší obrazovou kvalitou, případně pro ořez obrazu do 4K.

2. Široký dynamický rozsah a barevný prostor, prakticky shodný s profesionálními filmařskými kamerami.

LUMIX S1H je vybaven systémem V-Log/V-Gamut s dynamickým rozsahem přes 14 EV, tedy stejným jako u profesionálních kamer Panasonic Cinema VariCam. Díky tomu dokáže zachytit přesné tonální přechody od stínů až po extrémní jasy. Zároveň lze počítat s precizním zobrazením barev i odstínů pleti. Záznam je kompatibilní se záznamem V-Log z kamery VariCam nebo z fotoaparátů LUMIX GH5/GH5S.

3. Spolehlivé provedení umožňuje natáčení v jakýchkoli podmínkách.[7]

V každém režimu lze videozáznam natáčet non-stop v garantované optimální teplotě, takže se filmaři mohou plně soustředit na svou práci bez ohledu na vnější podmínky.

V řadě Full Frame bezzrcadlovek LUMIX S Panasonic nabídne tři modely - S1R, S1 a novinku S1H. LUMIX S1R se nejlépe hodí pro fotografování v extrémně vysoké kvalitě, LUMIX S1 je vyspělý hybridní přístroj pro špičkové fotografie i video a LUMIX S1H je určen především pro filmovou produkci. S touto nabídkou hodlá Panasonic splnit očekávání i těch nejnáročnějších profesionálů v digitální éře.

Prototyp modelu LUMIX S1H bude k vidění na veletrhu Cine Gear Expo 2019.[8][1] Platí pro digitální fotoaparáty s výměnnými objektivy k 31. květnu 2019 (USA), podle průzkumu společnosti Panasonic.

[2] Platí pro plnoformátové digitální fotoaparáty s výměnnými objektivy k 31. květnu 2019 (USA), podle průzkumu společnosti Panasonic. Ekvivalent Super 35 mm.

[3] Odpovidá 4K (4096×2160) podle definice Digital Cinema Initiatives (DCI).

[4] K 25. březnu 2009, jako digitální systémový kompakt, podle průzkumu společnosti Panasonic.

[5] K 25. březnu 2014, jako digitální systémový kompakt, podle průzkumu společnosti Panasonic.

[6] K 25. lednu 2017, jako digitální systémový kompakt, podle průzkumu společnosti Panasonic.

[7] Doba záznamu závisí na kapacitě baterie a paměťové karty. Když teplota ve fotoaparátu stoupne nad určitou provozní hranici, může se natáčení automaticky zastavit, aby nedošlo k poškození přístroje.

[8] Cine Gear Expo 2019 je každoroční veletrh pro profesionály v technologickém, zábavním a mediálním průmyslu, koná se v Paramount Studios v Los Angles, USA, 30. května – 2. června.

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.