Panasonic představuje nový systémový kompakt LUMIX GX880

Publikováno: 22. května 2019 | autor Redakce
gx880-kkit-slant-d-lcd.jpg

Panasonic představuje nový systémový kompakt LUMIX GX880, určený především pro milovníky selfies a youtubery. Otočný displej na zadní straně nabízí celou řadu nadstandardních funkcí a samozřejmě i výbavu, na jakou jsme u fotoaparátů Panasonic LUMIX zvyklí, například natáčení videa v kvalitě 4K.
Snímač Digital Live MOS s rozlišením 16 megapixelů nemá antialiasingový filtr, což v kombinaci s novým obrazovým procesorem Venus Engine přináší ostrý obraz, mimořádně kvalitní kresbu detailů, výrazný kontrast i živé a syté barvy, to vše při citlivosti až ISO 25 600. Automatické ostření s technologií DFD (Depth From Defocus) je rychlé a přesné. Ostření probíhá ve velmi krátkém čase cca 0,07 s.

Nová ultrakompaktní bezzrcadlovka LUMIX GX880 s otočným selfie displejem a funkcemi 4K PHOTO a 4K video

Snímač Digital Live MOS s rozlišením 16 megapixelů nemá antialiasingový filtr, což v kombinaci s novým obrazovým procesorem Venus Engine přináší ostrý obraz, mimořádně kvalitní kresbu detailů, výrazný kontrast i živé a syté barvy, to vše při citlivosti až ISO 25 600. Automatické ostření s technologií DFD (Depth From Defocus) je rychlé a přesné, komunikace mezi fotoaparátem a objektivem proudí frekvencí až 240 sn/s[1]. Ostření probíhá ve velmi krátkém čase cca 0,07 s.[2]

S LUMIX GX880 lze též natáčet video v nejvyšší dostupné kvalitě 4K / QFHD (3840 x 2160 bodů) při frekvenci 30p / 25p (oblast s 50Hz) nebo 24p ve formátu MP4[3]. S kvalitou 4K je spojený i oblíbený systém 4K PHOTO a celá řada dalších funkcí:

-       Focus Stacking (automatické skládání různě zaostřených fotografií do jedné),
-       Post Focus (ostření u již pořízených snímků) nebo
-       Light Composition (speciální úprava nočních snímků).

Kreativní jedince potěší celá řada obrazových stylů včetně panoramatického režimu a speciálního černobílého módu L.Monochrome. Samozřejmostí je také ukládání fotografií ve formátu RAW.

Displej na zadní straně má úhlopříčku 7,6 cm a rozlišení 1 040 000 bodů, je dotykový a vyklápí se směrem vzhůru o cca 180 stupňů. Při úplném vyklopení se fotoaparát automaticky přepne do režimu Self Shot, v němž je k dispozici celá řada nejrůznějších funkcí pro fotografování populárních selfies. Mezi ně patří například nový režim 4K Selfie.

Selfie mód, úpravy přímo ve fotoaparátu a asistenční funkce

Lumix GX880 umožňuje natáčet video selfie záběry ve 4K bez jakéhokoli ořezu záběru, takže na záznamu není jen uživatel, ale také krajina či objekty v pozadí. V nočním režimu lze zase postavy v popředí i v pozadí projasnit.

Zejména dámy pak ocení nejrůznější možnosti úpravy portrétů – zjemnění pleti, rozostření určitých partií snímku nebo zeštíhlení. Tyto funkce fungují nejen v selfie režimu, ale také u běžných portrétů. Hotové snímky lze přímo ve fotoaparátu upravovat a různě retušovat, slouží k tomu funkce Beauty Retouch. V režimu Background Control si zase uživatelé mohou zvolit, zda má být pozadí normální nebo rozostřené. V režimu Self Shot lze vytvářet i panoramatické záběry.

flip-2-3.jpg

Uživatelé, kteří s fotoaparáty s výměnnými objektivy nemají zatím zkušenosti, ocení celou řadu asistenčních funkcí, například režim inteligentní automatiky iA nebo režim Scene Guide (průvodce motivovými programy). Oblíbené režimy pro fotografování portrétů a dětí mají samostatnou polohu na voliči. Stačí přepnout do vybraného režimu a okamžitě se aktivují doporučené parametry.

gx880-kkit-front-k-popup-.jpg

Diskrétní mód a nabíjení na cestách

Pro fotografy, kteří potřebují ke své práci absolutní klid a ticho například při focení zvěře v přírodě, při tichých koncertech, recitálech nebo citlivých životních situacích jako jsou svatby, je určen diskrétní režim. LUMIX GX880 v tomto režimu přepne mechanickou závěrku na elektronickou a všechny zvuky (spoušť, automatické ostření) se vypnou. Totéž platí pro asistenční přisvícení ostřícího mechanismu a pro blesk.

LUMIX GX880 s vloženým akumulátorem je možné na cestách dobíjet standardní microUSB nabíječkou i prostřednictvím powerbanky. Kromě toho je fotoaparát vybaven Wi-Fi. Snímky a videa je tak možné snadno sdílet na webu či sociálních sítích.

Dostupnost

Panasonic LUMIX GX880 bude na českém trhu k dispozici od přelomu července a srpna ve stříbrné, černé a oranžové barvě, na první pohled zaujme tradičním designem i štíhlým a stylovým provedením.[1] Ostření poměrem kontrastu s technologií DFD funguje jen při použití objektivů Panasonic Micro 4/3.
[2] Při jednorázovém automatické ostření na širokém konci s objektivem H-FS14140 (CIPA).
[3] Natáčení se zastaví, když jeho souvislý čas přesáhne 5 minut (formát MP4, rozlišení 4K).

gx880-kkit-front-d-lcd-.jpg

Technické podrobnosti

 

  1. 1. Speciální pokročilý režim pro milovníky selfies

Fotoaparáty řady LUMIX GX jsou vybaveny celou řadou funkcí pro milovníky selfies a model GX880 není žádnou výjimkou. V režimu 4K PHOTO Self Shot natáčí fotoaparát videozáznam rychlostí 30 sn/s v rozlišení 4K a uživatel si pak může vybrat nejlepší filmové okénko jako samostatný snímek. U nového modelu v tomto režimu nedochází k žádnému ořezu, využívá se celá plocha snímače, což znamená širší záběr i s krajinou nebo pozadím.[1] Režim se hodí i pro skupinová selfie. S objektivy jako LUMIX G VARIO 12-32mm / F3.5-5.6 ASPH. / MEGA O.I.S.(H-FS12032) tak lze natáčet 4K selfie s ohniskem 24 mm.[2] Uživatelé si mohou vybrat, zda použít širší úhel při 15 sn/s nebo konvenční oříznutý záběr s 30 sn/s.

LUMIX GX880 umožňuje fotografovat povedená selfie i v noci. Lidé v popředí i pozadí se jeví jasnější, protože snímek pořídí dvě samostatné expozice a pak je automaticky spojí.

Kromě toho nabízí LUMIX GX880 spoustu „kosmetických“ funkcí pro vylepšení portrétů. Mezi ně patří například nástroj Soft Skin, který vyhladí pleť, Defocusing (umělé rozostření vybraných míst) či Slimming čili zeštíhlování tváře v 10 krocích. Funkce Background Control zase umožňuje nastavit různou úroveň rozostření pozadí. Selfies lze rovněž fotografovat jako panoramata, což se hodí zejména pro skupinové záběry, případně pro fotografie pořízené v atraktivní krajině.

Portréty a selfies lze vylepšit i dodatečně, pomocí kosmetické funkce Beauty Retouch. V režimu estetické retuše (Aesthetic Retouch) lze aplikovat různé speciální efekty – vylepšení textury pleti, facelifting, vybělení zubů apod. V režimu kosmetické retuše (Make-up Retouch) si uživatelé či spíše uživatelky mohou vybrat barvu podkladu, rtů, tváří nebo očních stínů.

Displej na zadní straně má úhlopříčku 7,6 cm a rozlišení 1 040 000 bodů, je dotykový a vyklápí se o 180 stupňů. Při plném vyklopení se automaticky aktivuje zmíněný režim Self Shot. Běžně je při fotografování selfies nutno držet přístroj v natažených rukou, takže snímky vypadají všechny podobně. Zde ovšem můžeme využít funkcí Face Shutter a Buddy Shutter, při nichž k expozici dochází automaticky, takže fotoaparát vůbec držet nemusíme. V prvním případě LUMIX GX800 exponuje, když přes obličej mávneme rukou, ve druhém, když se v záběru objeví dva obličeje blízko sebe.

V režimu Self Shot lze používat kreativní filtry (Expressive, Retro, High Key, Monochrome nebo Toy Effect).

2. Ultravysoké rozlišení 4K a režim 4K PHOTO

S fotoaparátem LUMIX GX880 lze nejen fotografovat selfie, ale též natáčet skvělé selfie videozáznamy. Díky rychlému snímači i obrazovému procesoru natáčí přístroj čistá a kvalitní videa v rozlišení 4K (3840 x 2160 bodů) při frekvenci 30p / 25p (oblast 50Hz) nebo Full-HD (1920 x 1080) při frekvenci 60p / 50p (oblast 50Hz) s automatickým přeostřováním během natáčení.

Kromě natáčení lze rozlišení 4K využít i ve fotografii – funkce 4K PHOTO[3] umožňuje pracovat s jednotlivými okénky videozáznamu natáčeného rychlostí 30 sn/s jako se samostatnými snímky, takže nikdy nepromeškáte vhodný okamžik ke stisku spouště. Podle situace lze volit tři varianty funkce 4K PHOTO: 4K Burst, 4K Burst (Start/Stop) a 4K Pre-burst. Ve všech případech se fotografie ukládají v rozlišení 8 megapixelů, což bohatě stačí i pro tisk ve velikosti formátu A3. Jednotlivé snímky lze ukládat i hromadně coby sekvence (maximálně lze tímto způsobem pořídit 150 fotografií, což znamená souvislý pětivteřinový záběr).

Mezi další funkce LUMIX GX880 patří Post Focus, umožňující ostřit u již hotových snímků. To se hodí například v makrofotografii, kde nesmírně záleží na dokonale přesném zaostření. Dodatečné ostření je možné díky kombinaci špičkové technologie DFD (Depth From Defocus) a rozlišení 4K s možností ukládat jednotlivá okénka jako samostatné fotografie.

Funkce Focus Stacking umožňuje upravit hloubku ostrosti až u hotových snímků pomocí vícenásobné expozice (využívá se zmíněná funkce Post Focus). Není tedy nutné přesně zaostřit přímo při fotografování, rovinu ostrosti lze vybrat až při prohlížení snímků. To ocení zejména milovníci makrofotografie a detailní fotografie.

3. Špičková obrazová kvalita s vynikající kresbou detailů a skvělým barevným podáním

Panasonic LUMIX GX880 pořizuje ostré a mimořádně kvalitní fotografie s vynikající kresbou detailů, výrazným kontrastem a živým podáním barev. Kresba detailů se znatelně vylepšila po odstranění antialiasingového filtru. Obrazový procesor Venus Engine dokáže mimo jiné oddělit informace týkající se odstínu, sytosti a jasu a zpracovat je samostatně, což znamená velmi kvalitní barevné podání i u hodně náročných motivů (např. při fotografování jasné modré oblohy s jemnými, takřka nepostřehnutelnými tonálními přechody). Díky kombinaci snímače Digital Live MOS a obrazového procesoru Venus Engine se potenciální zájemci mohou těšit na čisté snímky s minimem šumu i v hodně slabém světle při citlivosti až ISO 25 600.

Potěší i mimořádná rychlost fotoaparátu. Automatické ostření metodou porovnávání kontrastu je rychlé a přesné, digitální signály mezi fotoaparátem a objektivem proudí frekvencí až 240 sn/s. Technologie DFD (Depth From Defocus)[4] měří vzdálenost objektu porovnáním dvou záběrů s odlišnou rovinou ostrosti, přičemž bere v úvahu optické vlastnosti aktuálně používaného objektivu. Díky tomu LUMIX GX880 ostří rychlostí cca 0,07 s[5]. Při sekvenčním snímání fotoaparát umí pořídit 5,8 snímků za sekundu při stálém zaostření a 5 sn/s při průběžném přeostřování na objekty v rychlém pohybu.

Režim Low Light AF umožňuje spolehlivě automaticky ostřit i bez asistenčního přisvícení i ve velmi špatných světelných podmínkách až do -4 EV, což odpovídá úrovni svitu Měsíce. V režimu Starlight AF lze dokonce s automatickým ostřením fotografovat i hvězdy na noční obloze. V tomto režimu fotoaparát přesně vypočítá hodnotu kontrastu v malé zóně. V režimu Custom Multi AF usnadňuje ostření 49 ostřících zón. Kromě běžného systému rozpoznávání tváře je k dispozici i rozpoznávání očí, kde fotoaparát automaticky zaostří na nejbližší oko. Funkce Pinpoint AF umožňuje zvětšit ostřící oblast na displeji, aby byly objekty výraznější.

4. Snadná bezdrátová komunikace s chytrými telefony přes Wi-Fi®

LUMIX GX880 je vybaven Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n), což usnadňuje samotné fotografování a umožňuje sdílení snímků. Stačí fotoaparát připojit k chytrému telefonu nebo tabletu s nainstalovanou aplikací Panasonic Image App pro iOS nebo Android a mobilní zařízení lze použít jak k dálkovému ovládání, tak i k prohlížení a posílání fotografií.

Při dálkovém ovládání lze fotografovat selfies ve výskoku, k čemuž slouží speciální funkce Jump Snap. Pokud máte při skoku telefon u sebe, zaregistruje nejvyšší místo výskoku a automaticky aktivuje spoušť.

5. Pokročilé funkce v elegantním provedení

LUMIX GX880 je elegantní systémový kompakt pro každodenní použití. Všechny součásti včetně tlačítek a dalších ovládacích prvků se vyznačují vynikající konstrukční kvalitou a snadným ovládáním. Úchop pro pravou ruku je potažen kůží, aby přístroj v ruce neklouzal a dobře se držel. Fotoaparát je k dispozici v atraktivních barvách – v oranžové, růžové, stříbrné a černé. Výborně se tak hodí pro dámy i pány, kteří mají rádi kvalitní funkce i elegantní design.

Na zadní straně se nachází tlačítko Reset, kterým se vrací veškerá nastavení do tovární polohy. To se hodí, pokud nějaké parametry nechtěně změníme.

6. Další funkce

  • Portrétní režim s kosmetickým efektem

K dispozici je celá řada kosmetických funkcí a efektů, které umožňují uživatelům fotografovat atraktivnější portréty. Do této kategorie patří třeba nástroj Soft Skin, který vyhladí pleť, či Slimming čili zeštíhlování tváře v 10 krocích. Tento filtr lze použít nejen v selfie režimu, ale i při běžném fotografování portrétů.

  • Scene Guide (asistenční režim)

Asistenční režim Průvodce neboli Scene Guide[6] nabízí 21 fotografií pořízených profesionálními tvůrci. Uživatelé mohou vybrat jednu z nich, která nejlépe odpovídá aktuálním podmínkám a záměru, a fotoaparát podle vybraného snímku automaticky nastaví všechny potřebné parametry. Během fotografování se na displeji mohou zobrazit praktické instrukce pro začátečníky.

  • Režim iA+ (inteligentní automatika) při fotografování i natáčení

Ocení ho především začátečníci a méně zkušení uživatelé. V jeho rámci funguje třeba kontinuální automatické ostření, inteligentní výběr scény, systém rozpoznávání tváře, inteligentní automatické ovládání citlivosti apod.

  • Kreativní programy a filtry

LUMIX GX800 nabízí širokou škálu moderních nástrojů, které digitální fotografování oživují a zpříjemňují. V nabídce oblíbených kreativních programů najdeme hned 22 filtrů – Expressive / Retro / Old Days / High Key / Low Key / Sepia / Monochrome / Dynamic Monochrome / Rough Monochrome[7] / Silky Monochrome[8] / Impressive Art / High Dynamic / Cross Process / Toy Effect / Toy Pop / Bleach Bypass / Miniature Effect[9] / Soft Focus[10] / Fantasy / Star Filter[11] / One Point Color / Sunshine[12]. U každého programu lze nastavit intenzitu efektu. Kromě toho umožňuje LUMIX GX880 pořídit vždy dva záběry současně s filtrem i bez něj, aby si následně uživatelé mohli vybrat.

  • Fotografické styly

Díky této funkci lze nastavit různé parametry fotografií, např. kontrast nebo barevnou sytost. K dispozici je sedm různých stylů (Standard, Vivid neboli Živé barvy, Natural, Monochrome, L.Monochrome a Scenery čili Krajina), v každém z nich lze parametry jemně doladit. Styl L.Monochrome nabízí dynamické černobílé fotografie s bohatou tonalitou a sytou černou. Monochromatické fotografie lze upravit pomocí žlutých, oranžových, červených či zelených filtrů.

  • Úpravy RAW přímo ve fotoaparátu

Pokročilým uživatelům nabízí LUMIX GX880 možnost fotografovat do formátu RAW a následně snímky rovnou ve fotoaparátu upravit. Kromě nastavení barevného prostoru (sRGB/ AdobeRGB) lze upravit vyvážení bílé, korekci expozice, kontrast, křivky v jasech a stínech, barevnou sytost, šum a ostrost. Dále lze zpětně aplikovat fotografický styl, funkci Intelligent D-range Control (softwarové posílení dynamického rozsahu) a vylepšit rozlišení pomocí funkce Intelligent Resolution.

  • Diskrétní režim

V tomto režimu se mechanická závěrka přepne na elektronickou a všechny zvuky (spoušť, automatické ostření) se vypnou. Totéž platí pro asistenční přisvícení ostřícího mechanismu a pro blesk.

  • Dobíjení ze sítě i přes USB

Fotoaparát lze dobíjet buď z běžné elektrické sítě, nebo přes USB port, jak uživatelům vyhovuje.

•             "AVCHD" je formát videozáznamu ve vysokém rozlišení (HD) zřízený společně firmami Panasonic Corporation a Sony Corporation.•             “AVCHD Progressive”, “AVCHD”, logo “AVCHD Progressive” a logo “AVCHD” Logo jsou ochranné známky společnosti Panasonic Corporation a Sony Corporation.

•             Android a Google Play jsou ochranné známky společnosti Google Inc.

•             IOS je ochrannou známkou nebo registrovanou ochrannou známkou společnosti Cisco v USA a v dalších zemích a jeho použití podléhá licenci.

•             Všechna další jména firem a produktů jsou ochranné známky daných společností.

•             Využití nahrávek nebo tištěných materiálů je chráněno autorským právem. Jiné než osobní použití je zakázáno, porušovalo by autorská práva držitele.

•             Provedení a specifikace se mohou bez ohlášení měnit.[1] Ekvivalent plnoformátového fotoaparátu (35 mm).

[2] Natáčí se frekvencí 15 sn/s.

[3] K natáčení videozáznamů v rozlišení 4K PHOTO

- Při natáčení použijte paměťovou kartu SD třídy Class 4 nebo vyšší.

- Při natáčení ve formátu MP4 (použijte paměťovou kartu "UHS-I UHS Speed Class 3 (U3)" nebo vyšší.

- Natáčení se zastaví, pokud souvislý čas přesáhne 20 minut. platí pro formát [AVCHD] při [FHD/60p] [FHD/60i] [FHD/50p] [FHD/50i].-

- Natáčení se zastaví, pokud souvislý čas přesáhne 5 minut. platí pro formát [MP4] ve [4K].

- Při použití paměťové karty SDHC:

Lze natáčet bez přerušení i při překročení datového objemu 4 GB, soubor se ovšem rozdělí na 2 samostatné části.

- Při použití paměťové karty SDXC: Lze natáčet bez přerušení.

- Natáčení se zastaví, pokud souvislý čas přesáhne 20 minut (platí pro formát [MP4] při [FHD/60p] [FHD/50p]). Lze natáčet bez přerušení i při překročení datového objemu 4 GB, soubor se ovšem rozdělí na 2 samostatné části.

[4] Ostření poměrem kontrastu s technologií DFD funguje jen při použití objektivů Panasonic Micro 4/3.

[5] Při jednorázovém automatické ostření na širokém konci s objektivem H-FS14140 (CIPA).

[6] Natáčení s funkcí Scene Guide není v některých režimech přístupné.

[7] Jen při fotografování

[8] Jen při fotografování.

[9] Při natáčení s efektem miniatury nefunguje zvuk a výsledný záznam se redukuje na cca 1/10 času (natáčíme-li 10 minut, bude mít záznam 1 min)

[10] Jen při fotografování.

[11] Jen při fotografování.

[12] Jen při fotografování

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.