Panasonic LUMIX S1: Full-Frame bez kompromisů

Publikováno: 3. února 2019 | autor Redakce
-kv2-s1-24-105mm-0124-1000x600.jpg

Panasonic představil nový model LUMIX S1 pro nejnáročnější milovníky fotografování i natáčení videozáznamů v profesionální kvalitě. Zájemci se mohou těšit na veškeré výhody vyplývající z Full-Frame snímače a aliančního bajonetu L s širokým průměrem.

Panasonic LUMIX S1:

  • Snímač s rozlišením 24,2 MPix
  • Stabilizátor Dual Image s intenzitou 6 EV pro fotografování i natáčení
  • Elektronický hledáček OLED s rozlišením 5,760 MPix
  • 4K/50p video bez omezení v kvalitě 4:2:2 10-bit

Srdcem přístroje je snímač MOS s rozlišením 24,2 megapixelů. Mezi další mimořádné přednosti patří vynikající duální stabilizátor – nejvýkonnější ve své třídě a nový typ obrazového procesoru Venus Engine, díky němuž si majitelé mohou vychutnat špičkovou kresbu v jasech i ve stínech. LUMIX S1 tak splňuje nejvyšší profesionální standardy jak ve fotografování, tak při natáčení videí.

V rychlých akčních scénách zase přijde vhod obrovský OLED hledáček s vynikajícím odezvou 0,005 s a nejvyšším rozlišením na světě *1 (5,76 megapixelů).
*1 Platí pro digitální systémové kompakty k 1. únoru 2019.

Vysoké rozlišení a skvělá citlivost

Full-Frame systémový fotoaparát Panasonic LUMIX S1 je vybaven MOS snímačem s fyzickými rozměry 35,6 x 23,8 mm a rozlišením 24,2 megapixelů. Kombinace Full-Frame snímače a vynikajícího obrazového procesoru Venus Engine umožňuje fotografovat a natáčet s mimořádně vysokou citlivostí (až ISO 51 200 ve standardním rozsahu) bez výrazné degradace šumem.

Pokud chce fotograf využít co největšího rozlišení, může nově přepnout do režimu Super vysokého rozlišení (High Resolution Mode), v němž lze vytvářet snímky s ohromujícími detaily 96 megapixelů. V takovém případě se výsledná fotografie skládá z osmi zdrojových záběrů vyfotografovaných v rychlé sekvenci, mezi nimiž se snímač vždy nepatrně posune. Výsledkem je RAW snímek velikosti 12 000 x 8 000 pixelů. V režimu Super vysokého rozlišení lze dokonce i potlačit pohybové rozostření v případě, že je potřeba zachytit objekty v pohybu.

Mimořádně účinný optický stabilizátor Dual I.S. 2

Pětiosý optický stabilizátor v těle nového fotoaparátu účinně kompenzuje chvění přístroje a umožňuje fotografovat z ruky s časem o 5,5 EV delším než bez stabilizace. V kombinaci s dvouosým optickým stabilizátorem v objektivech řady LUMIX S vytváří duální systém Dual I.S. 2 s účinností až 6 EV *2 jak při fotografování, tak i při natáčení videozáznamů *3. Stabilizátor využívá sofistikované technologie – o měření a vyhodnocení vibrací se nestará jen gyroskopický senzor, ale také samotný snímač a akcelerometr.

Pokud fotografové chtějí odhalit a odstranit zdroj či příčinu chvění, mohou využít speciální režim I.S. Status Scope, v němž se na displeji zobrazí míra chvění v grafické podobě, což umožní lépe odhalit jeho původ.

*1 Podle standardu CIPA [pohyb vertikálně a do stran, ostřící vzdálenost f=50 mm, při použití objektivu S-X50.
*2 Podle standardu CIPA [pohyb vertikálně a do stran, ostřící vzdálenost f=200 mm, při použití objektivu S-R70200.
*3 Systém Dual I.S.2 lze využít s objektivy S-R24105 a S-R70200 (k 1. únoru 2019).

Rychlé a přesné ostření

Když se spojí osvědčená metoda porovnávání kontrastu, jedinečná technologie DFD a blesková práce obrazového procesoru, vznikne mimořádně rychlý a precizní ostřící systém. Aby se na něj uživatelé mohli spolehnout v jakékoli situaci, komunikují spolu obrazový procesor Venus Engine, snímač MOS a nové objektivy LUMIX S rychlostí až 480 obr/s a systém tak reaguje za pouhých 0,08 s*1. Ostřící technologie funguje i při slabém světle až do -6 EV*2 nebo ve scénách s nízkým kontrastem.

Ostření dále vylepšuje chytrá prediktivní technologie Advanced Artificial Intelligence Technology, která je schopná rozpoznat lidi, kočky, psy a ptáky. Díky identifikaci objektu dovede systém lépe předvídat jeho pohyby a tomu přizpůsobit ostření. K lepšímu zaostření portrétů zase napomáhá systém rozpoznávání tváře, očí a zorniček.

Při fotografování objektů v rychlém pohybu zvládá LUMIX S1 sekvenční snímání s frekvencí až 9 snímků za sekundu při jednorázovém zaostření, případně 6 obr/s s kontinuálním ostřením. V režimu 6K Foto pak lze jako jednotlivé snímky v JPG použít okénka videozáznamu pořízeného rychlostí 30 sn/s v rozlišení 18 megapixelů, v režimu 4K Foto pak až 60 sn/s v rozlišení 8 megapixelů.*3 To vše dokonce o 1 sekundu dříve, než uživatel stihne zmáčknout spoušť.

*1 11 EV, na širokoúhlém ohnisku s objektivy S-R24105 (CIPA) při nastavení hledáčku na 120 obr/s.
*2 F1.4, ISO100, AFS.
*3 V režimech 4K/6K PHOTO vzniká soubor MP4 umožňující ukládat jednotlivá okénka s poměrem stran 4:3 nebo 3:2 v rozlišení18 MPix (6K) nebo 8 MPix (4K).

Hledáček s nejvyšším rozlišením a špičkový displej

Nový LUMIX S1 je vybaven hledáčkem typu OLED s nejvyšším rozlišením na světě *1 – 5,76 megapixelů. Obraz v hledáčku má obnovovací frekvenci až 120 obr/s a prakticky nulovou prodlevu zobrazení (jen 0,005 sekundy), což umožňuje realistické překreslení pohybu. Díky vysokému rozlišení s poměrem kontrastu 10000:1 je obraz věrný a plný detailů. Poměr zobrazení lze nastavit na 0,78x, 0,74x nebo 0,7x.

Dotykový displej s úhlopříčkou 8,2 cm má rozlišení 2,1 MPix. Je upevněný na tříosém kloubu, takže ho lze vyklápět a vyklánět při fotografování nebo natáčení na šířku i na výšku. Při fotografování nebo natáčení v šeru či zvěře ve tmě přijde vhod speciální „červený“ Noční režim, zesvětlený obraz na displeji pro focení např. noční oblohy (Live View Boost) a podsvícená tlačítka pro snazší orientaci ve tmě. Na horní straně se nachází podsvícený stavový displej, největší ve své třídě *1. Na něm se zobrazí základní fotografické parametry a informace. Informace o stavu baterie a paměťových kartách se zobrazuje trvale i při vypnutém přístroji.
*1 K 1. únoru 2019

Profesionální funkce pro kameramany

Nadšeným kameramanům nabízí LUMIX S1 výjimečnou obrazovou kvalitu a celou řadu nástrojů, se kterými se uživatelé v této třídě setkávají poprvé a díky nimž budou mít svá díla plně pod kontrolou. Záznam v kvalitě 4K lze natáčet rychlostí 60/50p*1, při rychlosti 30p/25p se využívá plná plocha snímače. Díky tomu je záznam nejen výjimečně čistý a bohatý na detaily, ale zároveň se nemění efektivní úhel záběru u použitých objektivů a pokud uživatel chce, může naplno využít výhody pramenící z nízké hloubky ostrosti.

Přístroj podporuje celou řadu různých gama křivek, včetně profesionálních standardů Cinelike D/V či Like709. Chce-li uživatel ušetřit čas při zpracování, může využít nový režim se slabším kontrastem a barevnou sytostí, který nabízí univerzální využití. Nový profil Hybrid Log Gamma (HLG)*2 umožňuje natáčení s širším dynamickým rozsahem a sytými barvami (Like2100), obraz pak svým charakterem odpovídá vidění lidského oka.

LUMIX S1 umožňuje natáčení videozáznamů v rozlišení 4K rychlostí 60/50p ve standardu 4:2:0 8-bit přímo na kartu SD nebo XQD. Barevný sampling 4:2:2 lze využít při připojení přes standardní HDMI. V roce 2019 dostanou uživatelé k dispozici softwarový klíč, jímž bude možné odemknout možnost natáčet 4K 60/50p 4:2:2 10-bit přes HDMI výstup a 30p/25p/24p ve 4:2:2 10-bit i interně. Po této softwarové aktualizaci bude možné ve fotoaparátu využít i standard V Log s profesionálním dynamickým rozsahem. Pro záznam ve 4K/60p a pro funkci High Speed Video platí časová omezení, 4K/30p a Full HD lze natáčet bez omezení.*3 Funkce High Speed Video umožňuje 2x zpomalený pohyb při 60 sn/s ve 4K, případně až 6x zpomalení ve Full HD s frekvencí až 180 sn/s.

K dispozici je i linkový vstup pro 3,5 mm mikrofon a rovněž 3,5 mm výstup pro sluchátka. V případě potřeby je možné vylepšit zvuk pomocí mikrofonního adaptéru DMW-XLR1 v patici pro externí blesk. Do něj lze připojit profesionální mikrofony a další zdroje s konektorem XLR.

Plnohodnotný HDMI konektor lze bezpečně přichytit k těle S1 přes přiložený adaptér a zabránit tak nechtěnému vytržení kabelu, či poškození konektoru.

*1 50p jen v oblasti PAL.
*2 “HLG (Hybrid Log Gamma)” je mezinárodní standard HDR (ITU-R BT.2100)
*3 4K/60p: 29 min 59 s, High-Speed-Video až 15 min (všechny vysokorychlostní režimy). Natáčení se zastaví po zaplnění paměťové karty nebo vybití baterie. Při přehřátí se kamera může rovněž z bezpečnostních důvodů zastavit. V takovém případě počkejte, dokud nezchladne.

Splní požadavky profesionálů

Panasonic LUMIX S1 je určený profesionálům, z čehož vyplývá i pevná konstrukce s předním a zadním šasi z hořčíkové slitiny, případně ochranné prvky na všech kloubech a ovládacích prvcích. Přístroj je odolný proti prachu a vlhkosti, funguje i v mrazu do -10°C*1.

Závěrka je stavěná tak, aby vydržela 400 000 cyklů. Umožňuje nastavit expoziční čas až 1/8000 s, což bohatě stačí i na hodně rychlý pohyb. Velkou předností je i mimořádně krátký synchronizační čas blesku 1/320 s*2.

Rozložení ovládacích prvků vychází z ergonomické studie – je řešené tak, aby se uživatel mohl soustředit výhradně na fotografování nebo natáčení. Práci urychluje a usnadňuje i osmisměrný joystick a vylepšené uživatelské rozhraní. Aretační páčka brání nechtěným akcím (uživatel může určit, jaké funkce se mají při jejím použití deaktivovat).

Fotografové mohou chránit svá autorská práva mimo jiné i tím, že se do metadat každého snímku (Exif) budou automaticky vkládat informace o autorovi a copyrightu. K dispozici jsou dva sloty na paměťové karty SD (UHS-II) a XQD*3, v blízké budoucnosti se počítá i s kompatibilitou s formátem CFexpress.

*1 Odolnost proti prachu a vlhkosti neznamená záruku proti poškození v případě, že se přístroj dostane do přímého kontaktu s prachem či vodou.
*2 K 1. únoru 2019.
*3 XQD je registrovaná ochranná známka Sony Corporation.

Možnosti pro kreativní uživatele

Fotoaparát nabízí celou řadu možností, jak ovlivnit vzhled snímků. K dispozici je bohatá nabídka obrazových profilů, to ale není vše – další profily si uživatel může sám vytvářet a ukládat. Pokud uživatele baví spíše úpravy v počítači, lze využít styl Flat s plochou křivkou, nízkým kontrastem a barevnou sytostí, ideální pro postprodukci.

Mezi nové fotografické styly patří režimy HLG Photo (Hybrid Log Gamma)*1 s posíleným dynamickým rozsahem. Snímky vzniklé v těchto režimech se dají zobrazit na obrazovkách nových televizorů Panasonic s rozlišením 4K a podporou HLG (při připojení přes HDMI kabel), nebo na jiných kompatibilních zařízeních. Fotografie pořízené v režimu HLG lze uložit v rozlišení 8K ve formátu HSP, ale také v konvenčním formátu JPG či jako RAW soubor.

Při fotografování portrétů přijde vhod nová přednastavená varianta vyvážení bílé AWBw s lehkým načervenalým nádechem. Nový režim Highlight Weighted Light zachovává detaily v nejjasnějších oblastech snímku a brání přepalům.

Kreativní možnosti rozšiřují i nové panoramatické poměry stran 65:24 (Film Panorama) a 2:1.
*1 “HLG (Hybrid Log Gamma)” je mezinárodní standard HDR (ITU-R BT.2100)

Konektivita a dálkové ovládání

  • Dálkové ovládání a ukládání přímo z PC pomocí funkce LUMIX Tether
  • Bluetooth 4.2
  • Wi-Fi 5 GHz*1/2,4 GHz

LUMIX S1 podporuje softwarový systém LUMIX Tether, který umožňuje fotoaparát ovládat dálkově z počítače přes USB. Kromě toho je k dispozici živý streaming a přenos fotografií do PC přímo při fotografování.

K dispozici je též nová aplikace LUMIX Sync pro mobilní zařízení s operačními systémy iOS nebo Android*2. Díky ní lze fotoaparát ovládat přímo z telefonu nebo tabletu a také fotografie ihned kopírovat z fotoaparátu do připojeného zařízení.

Díky podpoře Bluetooth 4.2 lze připojit fotoaparát k mobilnímu zařízení trvale s minimální spotřebou energie. Přes Bluetooth lze také přenášet aktuální nastavení fotografických parametrů z jednoho modelu LUMIX S1 do jiného. Mezi další přednosti patří Wi-Fi ve standardu 5 GHz (IEEE802.11ac) i 2,4 GHz (IEEE802.11b/g/n), které zajišťuje rychlé a bezpečné spojení s mobilními zařízeními.

*1 Wi-Fi 5 GHz je k dispozici jen v některých zemích.
*2 Android a Google Play jsou ochranné známky společnosti Google Inc. IOS je ochrannou známkou nebo registrovanou ochrannou známkou společnosti Cisco v USA a jiných zemích, využití je možné na základě licence.

Bohatá nabídka příslušenství

LUMIX S1 je kompatibilní s celou řadou nejrůznějšího příslušenství. Mezi něj patří například dálková spoušť DMW-RS2, očnice DMW-EC6, bateriový grip DMW-BGS1 nebo nabíječka DMW-BTC14. Nabíječka podporuje systém dobíjení přes USB, baterii se 7,4 V a kapacitou 3 050 mAh dobije cca za 2 hodiny. Při nabíjení lze fotoaparát běžně používat. Rovněž lze využít externí blesky DMW-FL580L / FL360L / FL200L.

O značce LUMIX

LUMIX je značka fotoaparátů vyráběná společností Panasonic Corporation. Vznikla v roce 2001, v roce 2008 se v této řadě představila první bezzrcadlovka s výměnnými objektivy na světě. S modelem GH5 vstoupila značka LUMIX na profesionální trh, kde si posléze upevnila postavení díky modelům LUMIX G9 a GH5s.

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.