Pokud postupně prohlížíte náš časopis od začátku do konce, nemohli jste si nevšimnout nové rubriky o AI ve fotografii a videu, vedené kolegou Janem Vojtkem
A ejhle, když jsem se 24. června tohoto roku zúčastnil celosvětového webináře pořádaného firmou OPPO za účelem prezentace jejich nového Reno12 5G včetně nejvyšší verze Reno12 5G Pro, povídali jsme si v poměrně velkém časovém prostoru o nových AI aplikacích, které tato nová řada má, a o tom, jak budou přibývat další, protože jich dotyčný výrobce už má celou stovku v zásobě.
Pojďme se na jeho aktuální vlajkovou loď, prodávanou na našem trhu od 1. července, trochu podrobněji podívat. Slibuji, že se budeme zabývat hlavně foto a video vlastnostmi. Měli jsme totiž šanci si je vyzkoušet.
Je to jen marketing? Nevím, jak to tento výrobce dělá, ale určitě dokáže zaujmout. Protože se jedná o jednu ze základních spotřebitelských novinek, začnu displejem. Na střední třídu špičkově dobrý AMOLED (6,7″, 1080 × 2412 bodů, 120Hz odezva, 1,07 miliardy barev, maximální jas 1500 nitů) je příjemně a velmi jemně zaoblený na okrajích s tím, že současně nabízí hardwarovou ochranu očí před modrým světlem.
Velmi nás zaujala technologie OPPO Splash Touch, což je patentované řešení, které umožňuje správné fungování displeje, i když máte mokré nebo něčím upatlané ruce. Velmi praktická ukázka myšlení, že? Novinkou je takzvané Infinite View. Co nám to říká? Díky čtyřnásobně mikrozakřivenému designu kombinuje nový přístroj estetiku zaobleného displeje s přilnavostí displeje plochého. Takové praktické něco mezi.
Poskytuje nejen hodně kvalitní obraz, ale i jeho pohodlné sledování výrazně snižuje množství náhodných dotyků, ke kterým občas dochází na více zakřiveném okraji. Reno12 Pro je vybavený sklem Corning Gorilla Glass Victus, což je údajně aktuálně jedno z nejtvrdších ochranných skel na trhu. Sklo je odolné proti nárazům, pádům, ohýbání a poškrábání. I díky němu má telefon stupeň ochrany IP65, tedy včetně příslušné odolnosti proti prachu a vodě.
Znáte to, když třeba fotíte svou nejbližší osůbku někde na pláži se zářivě bílým pískem a sytě modrým mořem a oblohou v pozadí a najednou vám do záběru vběhne joggující pomatenec. Milovaná osůbka dlouho pózovat nechce a vy máte najednou na fotce vetřelce. Žádný strach, AI vám v mžiku pomůže.
Díky aktualizované funkci AI Eraser jednoduchým klepnutím odstraníte z fotografie kolemjdoucí cizince nebo další rušivé objekty. Funkce je totiž dokáže automaticky rozpoznat. Nemusí následovat žádná složitá mazání po čtrnácti dnech v počítači.
Dále tu jsou dvě AI funkce, speciálně určené pro vylepšení skupinových fotografií. Funkce AI Clear Face zajistí všem účastníkům skupinového snímku stejná vylepšení díky obnově detailů, jako jsou kontury obličeje, vlasů i obočí, ve vysokém rozlišení, aby byly výjimečně čistě zachycené i osoby stojící dále od fotoaparátu a „nepadaly“ do rozostřeného bokehu.
Další AI Best Face dokáže automaticky identifikovat osoby se zavřenýma očima a pomocí pokročilé technologie jim je otevřít, takže žádný skupinový snímek nemusíte patnáctkrát opakovat. A pak je tu ještě jedna, taková trochu dětská, ale třeba i pro někoho hodně potřebná aplikace AI Studio, která je o fantazírování a dokáže vytvořit digitální avatary nebo „umělecké“ portréty pomocí jediné fotografie. Uživatelé si mohou předělat sami sebe jako astronauta, siláka, kovboje nebo použít mnoho dalších stylů využívajících možnosti GenA…
Vedle obrazových AI aplikací, pomáhá umělá inteligence v dalších akcích, ať už zvukových (AI Toolbox, který je postavený na jazykovém modelu Google Gemini) nebo AI Write, AI Speak a AI Summary. V aplikaci Recording mohou nyní uživatelé používat také nástroj AI Recording Summary, který generuje textové shrnutí z hlasového záznamu a uspořádá ho do poznámek. Hned jsem si to prozkoušel v novinářské praxi.
Hlavní fotoaparát je vybavený snímačem Sony LYT-600 s fullpixelovým všesměrovým automatickým ostřením a optickou stabilizací obrazu. Snímač mimo jiné nabízí rychlejší i stabilnější ostření. Nechybí skvělý portrétní režim s až dvojnásobným zoomem s bohatým bokehovým efektem. Reno12 Pro vytváří nejen portréty díky 50Mpx teleobjektivu s dvojnásobným optickým zoomem a 50Mpx selfie fotoaparátu s automatickým ostřením. S novými efekty AI Portrait Retouching lze pořídit portrétní selfie snímky s využitím umělé inteligence.
Dále tu najdeme vylepšenou funkci Flash Snapshot, která rychleji upravuje expoziční proces fotoaparátu a umožňuje zachytit realističtější světelné efekty i přirozené odstíny pleti. Zadní i přední fotoaparát pořizuje také záznam videa v rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu, tedy ve čtyřikrát vyšším rozlišení, než má video 1080p.
Vybrané hlavní vlastnosti
Vedle uvedených AI novinek a vylepšení slíbil výrobce další upgrade umělé inteligence v průběhu setrvání tohoto přístroje na trhu. Velmi nás potěšila nová 5000mAh baterie s dosud nejvyšší energetickou hustotou v telefonech řady Reno.
Rychlé 80W nabíjení OPPO SUPERVOOCTM dokáže nabít z 1 na 49 % za pouhých 18 minut, přičemž k úplnému nabití stačí pouhých 46 minut. Obecně řečeno, tento dostupný přístroj poměrně vysoké kvality nás svými vlastnostmi výrazně potěšil a můžeme ho doporučit nejen k vyzkoušení.
Nové smartphony OPPO Reno12 5G a Reno12 Pro 5G jsou v České republice v prodeji u vybraných partnerů od 1. července. Reno12 5G je k dispozici v černohnědé a stříbrné barvě za doporučenou cenu 12 490 Kč. Testovaný Reno12 Pro 5G se prodává za 14 990 Kč a je k dispozici v černé a stříbrné barvě.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!