Očekávaný Canon EOS-1D X Mark III je bleskurychlý

Publikováno: 8. ledna 2020 | autor Redakce
eos-1d-x-mark-iii-a-49321284208-o.jpg

Společnost Canon Europe dnes na trh uvedla fotoaparát EOS-1D X Mark III určený především pro sportovní a přírodní fotografii, který profesionálním fotografům nabízí takřka neomezené možnosti a mimořádnou rychlost.

Vloženo 2. 2. 2020: Recenzi FotoVideo si můžete přečíst v tištěném (nebo elektronickém) únorovém vydání,
upoutávku–úryvek článku najdete zde.


Přístroj má stejné rozložení ovládacích prvků jako jeho předchůdce, což je dobrá zpráva pro fotografy.

1D X Mark III s výrazně zdokonaleným automatickým ostřením se sledováním objektu, obrazovou kvalitou a komunikačními schopnostmi představuje vrchol řady Canon EOS-1.

Fotoaparát dokáže snímat mechanickou závěrkou sériově bezkonkurenční rychlostí až 20 sn./s při sledování objektu. To spolu s lepším výkonem při vysokých hodnotách ISO zajišťuje vynikající snímky za všech okolností.

Zde můžete zhlédnout pěkně zpracované názorné video:EOS-1D X Mark III využívá nový snímač pro automatické ostření, který má ve středu 28násobné rozlišení oproti předchozímu modelu, a vychází tak vstříc požadavkům profesionálních fotografů na vyšší přesnost ostření za různých situací a podmínek. Jako první nekinematografická kamera řady Canon EOS nabízí navíc interní záznam videa ve formátu RAW v rozlišení 5,5K s 12bitovou barevnou hloubkou, a umožňuje tak profesionálům pořizovat vedle špičkových statických snímků i mimořádně kvalitní záznam videa.

eos-1d-x-mark-iii-d-49321778801-o.jpg

Canon při vývoji nové digitální zrcadlovky využil zpětnou vazbu od celosvětové komunity uživatelů přístrojů EOS-1D X a EOS-1D X Mark II, včetně proslulých ambasadorů své značky. Ve zpětné vazbě od profesionálních fotografů, kteří přístroj testovali, se projevily dlouholeté zkušenosti společnosti Canon s vývojem špičkové optiky. EOS-1D X Mark III vyniká zdokonaleným automatickým ostřením, výrazně lepší kvalitou statických snímků i videa a schopnostmi rychlé komunikace. To vše profesionálním fotografům umožňuje pořizovat nejlepší záběry a dodávat je klientům rychleji než kdy dříve.

Eddie Keogh, profesionální sportovní fotograf a ambasador značky Canon řekl: „Digitální zrcadlovky Canon nadále kralují profesionální fotografii a jejich řady lemují hřiště při všech významných sportovních událostech po celém světě. Fotoaparáty řady EOS-1 dlouhodobě stojí na špičce, co se týče spolehlivosti a schopností. Proto je užívám již od roku 2002 počínaje modelem EOS-1D. Při mé práci je ze všeho nejdůležitější rychlost. S novým EOS-1D X Mark III se mi pracuje výborně, protože umožňuje výrazně rychlejší sekvenční snímání, ostří mimořádně rychle a přesně a dokáže i komunikovat rychleji. Ve vysoce konkurenčním prostředí sportovní fotografie může totiž milisekunda znamenat rozdíl mezi snímkem, který se bude vyjímat na zadní stránce nejprestižnějších novin, a snímkem, který zapadne.

Bezkonkurenční automatické ostření pro vynikající snímky za všech okolností

Fotoaparát EOS-1D X Mark III využívá bajonet Canon EF, takže je pro něj k dispozici více objektivů než pro jakýkoli jiný systém. Zároveň je vybavený novým systémem automatického ostření a ostřicím snímačem. Tato technologie, kterou vyvinula společnost Canon, zlepšuje stabilitu a schopnost sledování objektu. Profesionální fotografové tím získávají větší flexibilitu a preciznost ostření za různých podmínek.

Ve vysoce konkurenčním oboru profesionální fotografie totiž není prostor pro rozostřené snímky. Nový snímač pro automatické ostření má přibližně 28násobné rozlišení ve středu snímače a trojnásobný počet ostřicích bodů oproti svému předchůdci [I]. Zajišťuje bezkonkurenčně precizní zaostření a dává fotografům větší možnosti volby oblasti ostrosti snímku. Díky spojení s obrazovým procesorem DIGIC 8 je možné ostřit na fotografované objekty za všech možných světelných podmínek – a to i takových, při kterých méně schopné AF systémy nedokáží zaostřit správně nebo vůbec. Vedle přesného ostření za špatných světelných podmínek je přístroj ideální pro fotografování málo kontrastních scén, vzorů, jemných detailů a diagonálních linií – tedy takových scén, které dříve bylo obtížné zachytit.

eos-1d-x-mark-iii-b-49321284123-o.jpg

Systém automatického ostření pracuje s algoritmy tzv. hloubkového učení. Dokáže rozpoznat člověka při mnoha různých sportovních aktivitách, velmi rychle na něj zaostřit a udržovat zaostření i při pohybu pomocí nově vyvinutého pokročilého systému sledování objektu. Fotoaparát zaostří a uzamkne zaostření na hlavu či tvář – kam se člověk při pohledu na snímek přirozeně zaměří nejprve – a to i v situacích, kdy jsou oči fotografované osoby zakryté helmou nebo brýlemi. Nová funkce nastavení Auto AF pro různé případy umožňuje upravit nastavení automatického ostření podle fotografovaného objektu. To maximálně zjednodušuje nastavení systému automatického ostření a je ideální pomůckou pro profesionály, kteří fotografují objekty, které mohou být někdy zakryté.

Neomezené kreativní možnosti

Díky nově vyvinutému procesoru Canon DIGIC X, snímači o rozlišení 20,1 milionů bodů, novému systému sklápění zrcátka a vedení závěrky získává EOS-1D X Mark III konkurenční výhodu – špičkovou rychlost sekvenčního snímání 16 snímků za sekundu.

Optický hledáček, který je nezbytností při fotografování významných sportovních událostí a zvířat ve volné přírodě, fotografovi poskytuje čistý, jasný a nezpožděný pohled, a lépe jej tak propojuje s objektem. V režimu živého náhledu dokáže přístroj snímat rychlostí 20 sn./s s mechanickou nebo elektronickou závěrkou při plně automatickém ostření. Tím ještě více rozšiřuje kreativní možnosti.

Aby bylo možné dosáhnout tak vysoké rychlosti snímání, jakou nenabízí žádný jiný přístroj na trhu, uplatnila společnost Canon své inovativní technologie, které představují zcela nový přístup k principu jednooké zrcadlovky. Nový fotoaparát těží ze špičkových kvalit mechanického inženýrství společnosti Canon. Vykazuje téměř nulové otřesy při sklápění zrcátek, která se vrací do základní polohy maximálně rychle a přesně a odráží při tom světlo na snímač automatického ostření. Tím je dosaženo rychlejšího měření než u dřívějších systémů.

Standard obrazové kvality nové generace

EOS-1D X Mark III je první fotoaparát společnosti Canon vybavený optickým snímačem nové generace, který dosahuje rychlejšího čtení a vykazuje nižší šum. Vychází tak vstříc požadavkům profesionálních fotografů na vysoce výkonnou digitální zrcadlovku s minimálním šumem. Plnoformátový snímač typu CMOS o rozlišení 20,1 milionů bodů také nabízí nejširší rozsah citlivosti ze všech přístrojů značky Canon. Rozšířeným rozsahem od ISO 50 do ISO 819 200 nabízí EOS-1D X Mark III profesionálním fotografům větší flexibilitu při práci za různých světelných podmínek.

Díky lepšímu zvládání šumu nabízí přístroj širší použitelný dynamický rozsah. Při následném zpracování lze proto upravovat expozici, aniž by byly tmavé oblasti snímků šumem postižené. EOS-1D X Mark III je první fotoaparát na trhu vybavený novým převratným vysoce detailním optickým antialiasingovým filtrem, který rozkládá světlo do většího počtu bodů a umožňuje tak dosáhnout ostřejších snímků s vyšším rozlišením a zároveň potlačuje moaré. Jedná se také o první model řady EOS, který podporuje souborový formát HEIF (High Efficiency Image File Format). Tento formát nové generace založený na kodeku HEVC umožňuje ukládat obraz s 10bitovou barevnou hloubkou do souborů o velikosti srovnatelné s formátem JPEG, avšak s menším množstvím artefaktů způsobených kompresí. Mimoto je přístroj vybavený dvěma sloty pro paměťové karty CFexpress, které umožňují třikrát vyšší rychlost zápisu než předchozí karty typu CFast. Díky tomu je možné fotografovat dávky až 1000 snímků ve formátu RAW.

Odpověď na poptávku po kvalitním záznamu videa

Díky novému snímači a procesoru je EOS-1D X Mark III také nejpokročilejším přístrojem pro záznam videa s výměnnými objektivy mimo řadu filmových kamer Cinema EOS. Nabízí plnoformátové rozlišení 4K a podporuje interní záznam ve 12bitovém formátu RAW. Jedná se o první nekinematografický přístroj značky Canon, který umožňuje záznam ve formátu RAW, z něhož lze při následném zpracování získat větší barevný a tónový rozsah a dosáhnout mimořádné kvality obrazu. Vedle toho lze video zaznamenávat jako 12bitový soubor CRM při rozlišení 5,5K (5472 x 2886 bodů), což umožňuje převzorkování na velmi detailní záznam v rozlišení 4K, který vyhovuje dnešní poptávce po vysoce kvalitním obrazovém materiálu.

Natáčet lze i ve formátu Canon Log Gamma zapisovaném jako 10bitový soubor HEVC/H.265, který profesionálům poskytuje široké možnosti zpracování a dává neomezený prostor kreativitě. Kvůli nutnosti dodávat materiály rychle podporuje EOS-1D X Mark III záznam do kontejnerů MP4 pro rychlejší přenos souborů. Je i prvním přístrojem řady EOS-1, který podporuje pětiosý systém stabilizace obrazu Move Digital IS, známý ze špičkových kinematografických kamer značky Canon, např. EOS C500 Mark II.

Automatické ostření se zdvojenými body Dual Pixel CMOS AF je podporováno v režimech 4K a RAW[II]. Ve spojení se stabilizací obrazu Movie Digital IS mají profesionální fotografové a kameramani jistotu, že jejich nahrávky budou precizně zaostřené a neroztřesené – a to za všech okolností, i při pohotovém natáčení při náhodných příležitostech.

Rychlé dodání obrazových materiálů

Aby fotografové dokázali vyhovět neustálému zkracování lhůt pro dodání materiálu, je EOS-1D X Mark III prvním přístrojem řady EOS-1 vybaveným bezdrátovým připojením Wi-Fi a Bluetooth. Wi-Fi je možné použít pro připojení k FTP serveru prostřednictvím aplikace EOS Utility nebo k chytrému telefonu. Připojení Bluetooth využívá protokol s nízkou spotřebou, který umožňuje udržovat trvalé spojení s kompatibilním chytrým zařízením s minimální spotřebou energie, a je tedy ideálním řešení pro celodenní práci. Po spuštění aplikace Canon Camera Connect se EOS-1D X Mark III automaticky připojí ke kompatibilním zařízením[iii], na nichž je poté možné prohlížet a sdílet pořízení snímky. Připojené zařízení lze také používat k živému náhledu a jako dálkovou spoušť na jedno kliknutí.

Pomocí vestavěné GPS lze do snímků zapisovat lokalizační údaje – což je obzvlášť užitečné pro cestující fotografy, kteří se specializují na sport nebo zvířata ve volné přírodě.  Při využití vestavěného ethernetového rozhraní nebo nového volitelného bezdrátového připojení WFT-E9 přenáší nový přístroj data rychleji než EOS-1D X Mark II. To vše spolu se zjednodušeným připojením do sítě výrazně urychluje profesionální pracovní postupy.

Rozšíření kreativních možností profesionálních fotografů

EOS-1D X Mark III zachovává komfortní, intuitivní a ergonomické ovládání svých předchůdců řady EOS-1D, takže přechod na nový model bude pro stávající uživatele zcela snadný. Tělo přístroje vyrobené ze slitiny hořčíku je zárukou odolnosti, jaká se od fotoaparátů Canon EOS-1 očekává. Díky špičkovému utěsnění dokáže přestát i extrémní počasí. EOS-1D X Mark III je vybavený také podsvícenými tlačítky, která usnadňují práci v temném nebo špatně osvětleném prostředí. Tuto funkci společnost Canon přidala na základě připomínek profesionálních fotografů. Po stisku tlačítka osvětlení displeje se rozsvítí i řada tlačítek, což výrazně ulehčuje orientaci a rozšiřuje možnosti použití přístroje.

Oproti předchozím modelům přibyl nový ovládací prvek pro výběr ostřicích bodů integrovaný do tlačítka pro aktivaci automatického ostření. Ten fotografům umožňuje při komponování snímku rychle přepínat body zaostření, což zjednodušuje a urychluje práci. Důležitou předností je také výrazně prodloužená výdrž na baterii. tentýž akumulátor typu LP-E19 umožňuje pořídit až 2850 snímků na jedno nabití. Pro profesionálního fotografa to znamená menší riziko promeškání dobrého záběru.

Canon EOS-1D X Mark III by měl na českém trhu stát 189 990 korun.

Nové robotické rameno CR-700R

Společně s novým modelem EOS 1D X Mark III představila dnes společnost Canon také robotické rameno CR-700R.
Více najdete zde
.[i] 191 volitelných ostřicích bodů, z nichž je 155 křížového typu

[ii] Automatické ostření pomocí zdvojených bodů Dual Pixel CMOS AF není k dispozici u formátu 50/60p, vyjma ořezu 4K

[iii] Kompatibilní zařízení se systémem Android se připojí automaticky. Na zařízení iOS musí uživatel ručně potvrdit síť, ale s kamerou není nutné nijak manipulovat

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.