NOVÁ ŘADA DALEKOHLEDŮ NIKON WX

Publikováno: 4. dubna 2017 | autor Redakce
Nikon WX_10x50_IF

Společnost Nikon oznámila zahájení prodeje svých špičkových astronomických dalekohledů WX 7×50 IF a WX 10×50 IF – klenotů na koruně 100 let výroby excelentní optiky.

Dalekohledy řady WX se vyznačují bezkonkurenčně širokoúhlým zorným polem a jejich fenomenální výkonnost vtáhne pozorovatele hluboko do hvězdné oblohy a odhalí nové detaily a barevné nuance.

Tyto špičkové dalekohledy vytvořené pro náročné pozorovatele hvězdné oblohy jsou vybaveny optickým systémem s rovnačem pole, který koriguje zklenutí pole a zaručuje křišťálově čistý obraz od středu až do krajů. Úplný odraz a vysoká hodnota propustnosti světla hranolů typu Abbe-Koenig zaručují výjimečnou úroveň jasu obrazu, která je potřebná pro doplnění výjimečného optického výsledku v oblasti širokoúhlého zorného pole.

Každý tubus obsahuje tři optické členy ze skel ED (optické členy s extrémně nízkým rozptylem světla) pro kontrastní obraz s vysokým rozlišením a korekci barevné vady, takže budete moci pozorovat jemné barevné rozdíly mezi hvězdami až do krajů zorného pole. Všechny čočky a hranoly jsou opatřeny vysoce kvalitními vícenásobnými antireflexními vrstvami pro stejnoměrně vysokou propustnost v celém rozsahu viditelného světla a získání přirozenějšího a brilantnějšího obrazu.

Aby bylo možné zaručit každému – včetně nositelů brýlí – vynikající pozorovací zážitek, překonali konstruktéři dalekohledů Nikon WX extrémní konstrukční nároky a dosáhli velkého předsunutí výstupní pupily okulárů v kombinaci s extrémně širokoúhlým zorným polem. Dalekohledy WX 7×50 IF nabízejí zdánlivý zorný úhel 66,6° a předsunutí výstupní pupily okulárů 17,7 mm. Dalekohledy WX 10×50 IF nabízejí zdánlivý zorný úhel 76,4° a předsunutí výstupní pupily okulárů 15,3 mm. Hořčíková slitina zaručuje vysokou odolnost a nízkou hmotnost těla, zatímco otočné a posuvné gumové očnice zvyšují pozorovací komfort – bez ohledu na délku vašeho pozorování.

Oba modely jsou dostupné jako exkluzivní edice k 100. výročí společnosti Nikon, obsahují logo 100. výročí vytisknuté na základně spojovacího kloubu, gravírované sériové číslo na horní straně spojovacího kloubu a speciální kožený popruh WX pro 100. výročí. Tyto edice budou prodávány v omezeném počtu maximálně 100 kusů společně pro oba modely.

Klíčové vlastnosti

 • Použitím okulárů s vynikající optickou výkonností se dosahuje extrémně širokoúhlého zorného pole. Minimalizací astigmatismu a komy je dosaženo ostrého a brilantního obrazu při zachování stejné ostrosti obrazu od středu až do krajů zorného pole. Pokud nevnímáte okraje zorného pole, zažíváte pocit, jako kdybyste sami kráčeli v prostoru mezi hvězdami.
 • Optický systém rovnače pole koriguje zklenutí pole od středu až do krajů zorného pole. Za současného získání extrémně širokoúhlého zorného pole zaručuje ostrý a brilantní obraz v celém zorném poli – a umožňuje ponořit se do širokého pohledu na shluky hvězd nebo galaxie při současném zobrazení jednotlivých hvězd jako ostrých bodů.
 • Využití tří optických členů ze skel ED (optická skla s extrémně nízkým rozptylem světla) v každém tubusu koriguje až do úplných okrajů zorného pole barevnou vadu způsobující barevné obrysy a produkuje kontrastní obraz s vysokým rozlišením.
 • Všechny čočky a hranoly jsou opatřeny vysoce kvalitními vícenásobnými antireflexními vrstvami pro stejnoměrně vysokou propustnost v celém rozsahu viditelného světla a získání přirozenějšího a brilantnějšího obrazu. Dalekohledy reprodukují jemné barvy hvězd na noční obloze s maximální věrností.
 • Hranoly typu Abbe-Koenig dosahují úplného odrazu na všech plochách a poskytují vysokou propustnost světla pro jasnější zorné pole.
 • Využití vrstev pro fázovou korekci na „střechách“ hranolů typu Abbe-Koenig – které korigují fázový posun světla při jeho odrazu uvnitř hranolů – zajišťuje vysoké rozlišení a vysoký kontrast obrazu.
 • Optická konstrukce dosahuje současně extrémně širokoúhlého zorného pole a velkého předsunutí výstupní pupily. Výjimečně širokoúhlé zorné pole lze komfortně využívat až do krajů i při použití brýlí.
 • Všechny čočky a hranoly jsou vyrobeny z optických skel bez příměsí olova a arzénu.
 • Otočné a posuvné gumové očnice s šesti polohami opatřenými záskoky zaručují snadné umístění oka do optimální pozice výstupní pupily.
 • Kroužek pro nastavení dioptrické korekce se značkou umožňuje snazší nastavení.
 • Vodotěsná konstrukce zaručuje, že nedojde k poškození dalekohledu při jeho potopení do vody o maximální hloubce 5 m po dobu 10 minut. (Podle testovacích podmínek společnosti Nikon. Dalekohledy nejsou určeny k použití pod vodou.)
 • Vzduchotěsná konstrukce s tělem plněným dusíkem zamezuje zamlžování optiky a výskytu plísní, zejména při výrazných změnách teplot.
 • Hořčíková slitina použitá pro tvorbu odolného a současně lehkého těla umožňuje pozorování z ruky.
 • Objektivy umožňují nasazení filtrů se závitem o průměru 55 mm (P = 0,75).
 • Dalekohledy se dodávají včetně speciálního stativového adaptéru (TRA-4), který umožňuje jejich upevnění na stativ.

Více informací najdete  zde.


Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.