Když jsem si před mnoha lety přímo v továrně v Sendai prohlížel výrobu nového D3, obdivoval jsem zázrak tehdejší techniky včetně spousty funkcí nabízejících fotografovi do té doby netušené možnosti. Měl jako první FF senzor zhruba se 12 megapixely a šel do ISO 6400, které se dalo zvýšit až na 25 600. Psal se rok 2007 a byl to krásný stroj. A po třinácti letech a různých peripetiích s D4 a D5 je tu šestka. Jaká je? ptal jsem se nejen já, když byla v únoru oficiálně představena. Tak si o ní, ještě, než se objeví na našem trhu (v květnu 2020?), alespoň pár informací řekněme. Text: Rudolf Stáhlich a redakce, foto: NIKON
Výkon, rychlost a spolehlivost
Vlastnosti u profesionální zrcadlovky naprosto nutné. A vše se zvyšuje… Bylo to už třeba. Zvláště díky blížícím se velkým sportovním událostem i narůstající konkurenci známých značek cílících na stejné uživatele. Těmi jsou samozřejmě myšleni hlavně profesionálové z agentur a velkých médií a současně i všichni sportovní fotografové využívající maximální rychlost snímání i přenosu zhotovených reportáží. Všechno se zrychluje, žádá se kvalitnější a u vyšších rychlostí je nutná ještě větší spolehlivost.
Přesný stroj s nejrychlejším ostřením
Předchůdce nové zrcadlovky − model D5 – měl opravdu výborný autofokus. Nikon D6 jde ale ještě dál, jeho nový AF modul Multi-CAM37K disponuje 105 body, z nichž všechny jsou křížové a lze je uživatelsky volit (D5 měl sice 153 AF bodů, ale volit šlo „jen“ 55 a pouze 35 jich bylo křížových). Oproti D5 má tedy Nikon D6 1,6× vyšší hustotu bodů a ještě dlužno dodat, že 15 prostředních má citlivost f/8. K tomu tu jsou další výborné funkce autofokusu. Například režim Group AF nabízí možnost výběru ze 17 vzorů skupin bodů. A to skutečně dokonale a až neuvěřitelná seskupení. Kdo chce, určitě si vyhraje a připraví si to nejdokonalejší ostření na světě. Uživatelům jsou tedy nabízeny nevídané možnosti sledování objektů, navíc i při nejnáročnějším osvětlení. Přenosy snímků odpovídající potřebám agentur Je to velký a těžký, pěkně stabilní profesionální fotoaparát. Velký i proto, že obsahuje řadu dalších přídavných a…
Celý článek si můžete přečíst v tištěném (nebo také elektronickém) dubnovém vydání FotoVideo.
Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji, a ještě k tomu jen za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! PŘEDPLATNÉ I S DÁRKY vybírejte: ZDE.