Nazve-li se nějaký objektiv palačinkou (anglicky pancake), fotografové vědí, že jde o velmi plochý, lidově řečeno placatý objektiv. Asi není nutné příliš rozvádět praktičnost této konstrukce. Klíčové slovo je skladnost.
Bezzrcadlovku s takovým „sklíčkem“ můžete mít stále při sobě, aniž by vás velikost, potažmo hmotnost této kompaktní sestavy jakkoliv obtěžovaly. Společnost Nikon nedávno uvedla na trh objektiv Nikkor Z 26 mm f/2,8, který do této kategorie patří plným právem.
O této pravověrné „palačince“ Nikon tvrdí, že je slimmest neboli nejplacatější z placatých sklíček pro fotoaparáty mirrorless. Bodejť ne, když délka tubusu činí pouhých 23,5 mm, což znamená, že přední okraj objektivu je při pohledu shora zarovnaný s gripem FX těl Nikon Z – což prosím zároveň berte jako informaci, že jde o fullframový objektiv. Hmotnost 125 gramů je zanedbatelná, ovšem je třeba dodat, že i tak má Nikkor Z 26 mm f/2,8 kovový bajonet a je utěsněný proti stékající vodě a prachu.
Pravdou je, že vnitřní část tubusu se při zaostřování cca o 5 mm vysouvá, nicméně výše uvedená informace o rozměrech v transportním stavu platí. Mimochodem, zaostřování se u tohoto objektivu děje posunem celé optické soustavy, což sice není u fotografické optiky nic nového, nicméně u moderních objektivů je to spíše neobvyklé. Ostřicí motorek je ale jako u všech objektivů Nikkor Z krokový (STM), nejkratší ostřicí vzdálenost činí 20 cm (od roviny snímače). Aby bylo možné na tomto objektivu používat filtry (průměr 52 mm), dodává se ve standardním balení adaptér HB-111, který zároveň slouží jako sluneční clona a mechanická ochrana přední části.
Nikkor Z 26 mm f/2,8 jsem testoval jak na FX těle Nikon Z 6II, tak i na menším DX bratříčkovi Nikon Z 50. Na fulltramovém těle je tato „palačinka“ skutečně velmi malá, o hmotnosti ani nemluvě. „Šestadvacítka“ se samozřejmě nijak nezvětší ani na DX Nikonu Z 50, ale protože je toto tělo menší, „malost“ objektivu už tak nevynikne. Podotýkám, že jsem měl po celou dobu testování nasazený standardně dodávaný adaptér filtrového závitu / sluneční clonu HB-111, který(á) prodlužuje délku tubusu o necelý centimetr (8 mm).
Malá zajímavost k samotnému ohnisku 26 mm: že je to „něco mezi“ 24 mm a 28 mm, je každému jasné a myslím, že takový záběr si každý fotograf umí představit. Zajímavé je, že si ho umí představit i majitelé moderních iPhonů. Od verze 11 totiž mají všechny iPhony hlavní fotoaparát právě s tímto ohniskem. (Tedy přesněji, s ekvivalentem skutečného ohniska, přepočítaného na 35mm film.)
Nikkor Z 26 mm f/2,8, přestože je to fullframové sklo, lze stejně dobře využít také na DX tělech Nikonu. Zde se ohnisko násobí crop faktorem 1,5×, takže dostáváme virtuální 39mm objektiv, tedy takříkajíc normální úhel záběru. Blíže k „pětatřicítce“, o kousek dál od 50mm objektivu. Záleží samozřejmě na preferencích každého uživatele, avšak mám-li napsat vlastní názor, pak mi tento úhel záběru na „normální“ focení velmi vyhovuje.
Není příliš široký, takže nezkresluje objekty v okrajích a rozích záběru a zároveň příliš nezplošťuje perspektivu snímku. Fotografiím zůstává jistá prostorovost, zvláště když ji podpoříte volbou nízké clony.
Malou clonou jsem předchozí odstavec ukončil, tento jí začnu. V tomto ohledu se Nikkor Z 26 mm f/2,8 chová úplně stejně jako každý jiný objektiv pro „zetka“. Kvůli kvalitní kresbě vůbec není nutné přiclonit. Ostrost v rozích sice není na „plnou díru“ špičková, ale v cca 75–85 % záběru od středu ano. Z toho vyplývá, že při nasazení tohoto placatého skla na DX tělo, nebudete mít s ostrostí žádný problém. Přivření clony na f/4 až f/5,6 pak „dožene“ řezavou ostrost až do rohů (na fullframu). Teprve maximální clona f/16 přináší opak – mírné změkčení obrazu vlivem difrakce.
Toto sklo nemá žádné geometrické zkreslení. Pravda, nebo lež? Pravda je, že díky automatické – a „nevypnutelné“ – korekci je obraz vždy rovný, jako když střelí. Pokud fotíte do formátu RAW a nepoužíváte „nikoňácký“ konvertor NX Studio, nezanedbatelné geometrické zkreslení objevíte. Dobrý program jej však dokáže napravit taktéž – ideálně s pomocí profilu objektivu (LCP). Totéž se pak dá napsat o chromatické vadě. Ve formátech JPEG a RAW (konvertovaných v NX Studiu) se touto aberací nemusíte vůbec zabývat. Ostatní programy ji v malé míře na velmi kontrastních hranách najdou, ale měly by ji umět i opravit.
Hodnocení bokehu je silně subjektivní záležitostí. Za sebe jen napíšu, že jsem měl v ruce objektivy s mnohem lepším podáním rozostřených částí obrazu, ale zároveň i spoustu skel, oproti kterým je Nikkor Z 26 mm f/2,8 špičkou. Malá vstupní čočka objektivu dává tušit, že vinětace nebude tím parametrem, kterým by se tato „palačinka“ mohla chlubit. A je to tak, Nikkor Z 26 mm f/2,8 vinětuje poměrně hodně. Naštěstí vinětace je optická vada, kterou není žádný problém v podstatě bezezbytku odstranit, tedy pokud vám vadí, protože na reálných snímcích často působí dobře – ztmavení rohů lépe přitáhne oko diváka k hlavnímu motivu fotografie.
Nikon u tohoto objektivu blíže nespecifikuje typ antireflexních vrstev, nicméně chování v protisvětle je velmi slušné. Není to úplná špička, protože v přezáření nejvyšších světel do tmavších částí obrazu lze pozorovat malé snížení kontrastu, nicméně celkový kontrast snímku zůstává zachovaný. V závislosti na natočení vůči silnému světelnému zdroji se mohou objevit „prasátka“ (odlesky od čoček objektivu), ale to je vcelku standardní chování fotografické optiky.
Kdyby si snad výrobce stanovil úkol vyrobit jen „nejplacatější palačinku“ na mirrorless fotoaparáty, bylo by to trochu málo. Nicméně Nikon neudělal zásadní kompromisy ani v obrazové kvalitě. Nejdůležitější parametry, jako je ostrost a přenos kontrastu, jsou skvělé, stejně je perfektně korigované geometrické zkreslení a chromatická vada.
Plnou verzi tohoto testu, včetně demosnímků ke stažení (formát JPEG + NEF) najdete na webu Nikonblog.cz.
O bokehu si svůj názor učiňte sami i o míře vinětace objektivu Nikkor Z 26 mm f/2,8. Každopádně pro ty uživatele, kteří spolu s dobrými optickými vlastnostmi preferují také skladnost, jde o zajímavý objektiv v portfoliu „zetkových“ pevných skel.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!