Největší test filtrů – Tak to tu ještě nebylo!

Publikováno: 19. května 2020 | autor Redakce
Největší test filtrů – Tak to tu ještě nebylo!

Fotografické filtry patří k důležitému příslušenství. Používají se již více než sto let, jejich vývoj probíhal zároveň s rozvojem fotoaparátů. Zajímavé jsou názory na jejich použití. Od fotografů, kteří by nikdy ani omylem nepoužili jakýkoliv filtr, až po autory vrstvící před objektiv i pět filtrů najednou v sofistikovaných držácích. Autor článku: RADEK PLÍHAL, www.plihal.com, www.facebook.com/rplihal

Jak to vzniklo?

Filtry mohou fotografii samozřejmě vylepšit, někdy až zázračně, ale mohou ji i degradovat. A to jak svou kvalitou, tak nevhodným použitím. Na kvalitu filtrů jsme se zaměřili v rozsáhlém testu. Myšlenka porovnat filtry vznikla jako vyústění mé přednášky o jejich používání na Přírodovědecké fakultě UK, kdy se následně v blízké restauraci rozvinula diskuze, jak je to vlastně s tou kvalitou a jestli plastové výrobky nebo filtry za pár dolarů jdou použít, kazí obraz atd. Slovo dalo slovo, a když účast potvrdili vynikající krajinářský fotograf Martin Rak a fototechnický guru Luděk Bouška, bylo rozhodnuto. Nakoupili a půjčili jsme si téměř 70 filtrů, pronajali ateliér a testovali.

Polarizační filtry

Jako první přišly na řadu polarizační filtry. Ty jsou pro fotografy krajiny, architektury a produktů nenahraditelné a žádný editační program nemůže jejich účinek napodobit. Vyrábějí se od padesátých let minulého století, kdy jejich přínos objevili nezávisle na sobě Němec Erwin Käsemann a americká firma Kodak. Za těch téměř sedmdesát let se svět fototechniky dramaticky změnil, ale polarizační filtry se technologií Käsemanna v německém Schneideru vyrábějí dodnes.Největší test filtrů – Tak to tu ještě nebylo!

Polarizační filtry jsou sendvič polarizační fólie zatmelené mezi dvě tenká skla. Fólie pohlcuje světlo kmitající v jedné rovině, což je v běžných podmínkách jakékoliv světlo odražené od nekovového povrchu.Největší test filtrů – Tak to tu ještě nebylo!

Takže pět vrstev − sklo, tmel, fólie, tmel, sklo − a další antireflexní a ochranné vrstvy z vnější strany obou skel. Polarizace je nejsilnější při odrazu světla od fotografovaného objektu pod úhlem 90°. Nemá tedy smysl fotografovat například krajinu se sluncem v záběru nebo v zádech. Na tyto snímky je lepší polarizační filtr sundat z objektivu. Těmto podmínkám jsme svícení při testu přizpůsobili. Testovací zátiší bylo…

Celý článek najdete na celých 12 stránkách ve voňavém květnovém čísle FOTOVIDEO.

Je na čase ušetřit, a ještě získat praktickou a potřebnou věc. Rok 2020 prožijte s naším časopisem, který vychází pravidelně koncem každého kalendářního měsíce. Objednáte si ho a dostanete po zaplacení výhodný dárek ZDARMA dle vašeho výběru. Objednejte si tedy raději hned a vybírejte v časopise na stranách 96 a 97 a také elektronicky například na:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

https://www.send.cz/casopis/779/foto-video/

https://foto-video.magaziny.cz/

https://predplatit.cz/detail/foto-video/200/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji, a ještě k tomu ta cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! UŠETŘÍTE!

Už máte voňavé květnové FOTOVIDEO? Podívejte se, co v něm najdete: ZDE.

Voňavé květnové FOTOVIDEO

Za 1 den
vyjde nové číslo FotoVideo.
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.