Největší test filtrů – 3. díl

Publikováno: 12. října 2020 | autor Redakce
Největší test filtrů – 3. díl

UV a ochranné filtry

Po polarizačních a šedých neutrálních filtrech přicházíme v poslední části testu s UV a ochrannými filtry. Jsou nejvíce používané, mají své skalní příznivce, kteří nevyndají nový objektiv z krabice, dokud na něj nemají vhodný typ, ale i zaryté odpůrce, kteří by takovou zbytečnost kazící obraz nikdy nepoužili. Jak je to tedy s ochrannými filtry doopravdy?

Autor testu: Radek Plíhal, fotograf a filmař, s filtry fotografuje od roku 1996. V současnosti používá středoformátový Fujifilm GFX100 a na filmování kameru RED. V poslední době přednáší o fotografických filtrech a lektoruje množství workshopů.

www.plihal.com, www.facebook.com/rplihal

Analog a digitál?

Za dob analogových byla situace naprosto jasná. Ve vyšších nadmořských výškách díky silnějšímu ultrafialovému záření měly fotografie nebo diapozitivy modrý nádech. Tomu se dalo zabránit použitím UV filtru, který blokoval ultrafialové záření a propouštěl pouze lidským okem viditelnou a infračervenou část spektra.

Fotografie tak byly přirozeně barevné. Digitální snímače však mají citlivost v infračervené a ultrafialové oblasti mnohem větší než analogový film a filtrování světla je tedy naprosto nezbytné i v běžných podmínkách.

Proto výrobci fotoaparátů umisťují před každý čip skleněný filtr, který s vysokou účinností absorbuje vše nalevo i napravo od viditelného spektra. Blokovat UV záření filtrem tudíž nepotřebujeme. Naopak příměsi skla sloužící pro pohlcování UV záření mohou způsobovat nechtěné mírné zhoršení kvality nebo posun barev do teplejších žlutých tónů.nejvetsi-test-filtru-–-3.-dil.jpg

Hlavní funkcí těchto filtrů je ochrana objektivu a k tomu jsou primárně určeny ochranné typy jako B+W 007 Clear, Hoya Protector a další. Mají více ochranných funkcí, slouží třeba jako mechanická ochrana předního členu objektivu před poškrábáním nebo nárazem. Přední čočku objektivu nemusíte při používání filtru prakticky nikdy čistit a tím zachováte maximální kvalitu citlivých antireflexních vrstev. Obroučka filtru dokáže dokonce absorbovat náraz při pádu objektivu. Filtr se samozřejmě může rozbít, ale objektiv často zůstane nepoškozený. B+W používá pevnou mosaznou obroučku, která je…

Celý článek si přečtěte v říjnovém vydání časopisu FotoVideo.

Nahlédněte do jeho obsahu a podívejte se na možnosti objednání...

FOTOVIDEO 2020 – číslo 10

Říjnové FotoVideo je tu pro vás! Vyberte si:

OSOBNOST: ONDŘEJ NEFF

Focení samo o sobě není žádná zábava!

ROZHOVOR: ERIK TOMAŠÁK

Keď všetko funguje, cítite nadšenie a energiu.

VÝSTAVA: MARTIN RAK PHOTOGRAPHS

Seznamte se s krásnou krajinou v podání opravdového mistra.

NÁŠ SERIÁL: DESÁTÝ DÍL S CENTREM FOTOŠKODA

Jak to bylo se začátky fotografické výuky a jak s FotoFESTEM?

TECHNIKA: UV A OCHRANNÉ FILTRY V TESTU

Chcete mimo jiné ochránit svůj objektiv? Třetí díl našeho největšího testu filtrů je tady!

FOTOGRAF ROKU: JAK JSTE BODOVALI?

Úžasné téma: Na horách, ve skalách a v kopcích za úsvitu je vyhodnoceno. Známe vítěze! Vyhodnoceno.

FOTOGRAF ROKU: JEDNADVACÁTÝ ROČNÍK SE RYCHLE ROZJEL

Vkládejte své soutěžní snímky do nových témat. Jsou pro vás otevřena!

SOUTĚŽNÍ TÉMATA ROČNÍKU 2021 najdete: ZDE.

S naším předplatným opravdu ušetříte, a ještě k němu dostanete dárek dle vašeho výběru zdarma! Máme nové dva dárky v nabídce. Vybírejte ale rychle, jsou jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce, jde to velmi rychle a můžete si vybrat, zda po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích, či… jak se vám to bude líbit

Vybírejte si například na těchto webových adresách:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

https://www.send.cz/casopis/779/foto-video

https://foto-video.magaziny.cz/

https://predplatit.cz/detail/foto-video/200/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu ta cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte s námi!

Trocha sci-fi v říjnovém FotoVideo

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.