Narovnej se s Laowou 20 mm f/4 Zero-D Shift

Publikováno: 15. července 2023 | autor Redakce
dsc00443-enhanced-nr.jpg

Jak už je z názvu patrné, dneska budeme trochu pracovat s kácející se perspektivou a podíváme se, jak nám tyto chtěné/nechtěné záležitosti dokáže vylepšit shiftový objektiv od Laowy. Ale nebude to literární dílo jako vždycky, dnes spíše krátké shrnutí, aby se nám sem vešlo co nejvíce fotografií, protože to stojí za to.

Text: Boris Stojanov, text testu a foto: Pavel Šinágl

Každý z nás jezdí na výlety a cvakne si sem tam nějakou tu architekturu. Ono to prostě láká, všechny ty reflexe, střídání starého s novým, ale i když nejsme úplně pintlich despotové, po čase nás ty kácející se svislice začnou dost rozčilovat.

dsc-4068.jpg

Zpočátku světácky říkáme, že to je umělecký záměr a máme to tak rádi, ale stejně kecáme a jen se bojíme přiznat, že jsme buď lajdáci, nebo to prostě rovně vyfotit neumíme.

Pomocníci existují dva, vlastně tři

Začnu tím nejblbějším: foťte baráky z vyvýšeného místa a bude to cajk. Fajn, teď něco sofistikovanějšího: foťte vždy s přesahem, myslím tím spoustu hluchého místa kolem a poté použijte srovnání svislic v konvertoru nebo pomocí speciálních pluginů. Ale přijdete tím třeba i o půlku fotky, což může mít dosti nepříjemný dopad na další práci.

dsc-4072.jpg

Dostáváme se tak ke třetí možnosti, kterou je speciální optika. Jsou tím myšleny objektivy tilt/shift (T/S), které pomocí vychýlení osy dokážou korigovat perspektivní zkreslení, ale třeba i hloubku ostrosti – to podle toho, po jakém ohnisku sáhnete. Dnes se budeme bavit o architektuře, ale vlastně i o interiérech, takže by měli zbystřit všichni realitní fotografové, kteří se ještě nerozhoupali.

Jak to tedy funguje? Jednoduše, krom prstence zaostření, který funguje klasickým způsobem, mají T/S objektivy ještě v zadní části blíže bajonetu tělo rozdělené na dvě části, přičemž tu přední lze pomocí mikroposuvu zabezpečeném většinou drobným „šroubkem“ vychylovat nahoru/dolů a vlevo/vpravo. Celý objektiv lze otočit kolem své osy o 360°, čemuž odpovídá stejná hybnost sluneční clony s dalším zajišťovacím šroubem. Můj popis vypadá jako návod na sestrojení jaderné ponorky, ale věřte, že jsem to dokázal obsluhovat i já, takže jaderná fyzika to není.

dsc04215.jpg

Výsledkem tohoto vychýlení – posuvu, který je v rozsahu až +/–11 mm v osách X i Y – dojde k posunu optické osy objektivu a vy hned při fotografování korigujete třeba svislice u vysoké stavby. Korekcí sbíhavosti těchto linií tak docílíte perfektně rovného výsledku, aniž byste přišli o kus obrazu při rovnání v editoru. Pokud potřebujete návod na ponorku více technický, hledejte výraz kolinearita.

Tentokrát však zde zveřejněné snímky a hodnocení nepochází ode mě, ale od kolegy, kamaráda a precizního fotografa Pavla Šinágla, který nejenže prošel pár pražských lokací, ale sepsal i poznatky, které při práci nasbíral.

dsc04160.jpg

Kladné vlastnosti podle Pavla

 • Shiftové objektivy jsou velmi specifický nástroj. Fotografování s takovým objektivem je doslova ruční práce, přesná řemeslná výroba. Fotograf musí postupovat podle jasných pravidel, aby vznikl výsledek, kvůli kterému byl takový objektiv navržen. Žádný autofokus, žádné „samo“.

 • Manuálně se nastavuje míra vyosení a manuálně se ostří. Pro nejlepší výsledek doporučuji vždy zkontrolovat zaostření na zvětšeném náhledu (mám v náhledu nastavenou míru zvětšení 11×). I přesto, že tento objektiv používáme zpravidla zacloněný, jemné doostření zajistí dokonale ostrou fotografii.

dsc00443-enhanced-nr.jpg

 • Zaclonění je také důvod, proč si před samotným focením v rámci možností vyčistit snímač, ušetříte si otravné klonování.

 • Shiftové objektivy nejsou jen nástroj, jak zamezit kácejícím se vertikálním liniím, ale o perspektivě jako takové. Dlouhá léta bylo pro fotografy architektury standardem používat shiftovací objektivy s ohnisky 17 a 24 mm. První je ideální do interiérů a pro situace, kdy nemáte v exteriéru velký odstup od fotografované budovy nebo v případě opravdu vysokých budov. Druhé je preferované pro více přirozený záběr.

 • Ohnisko 20 mm, které nabízí Laowa, považuji za šikovný kompromis, pokud nechcete nebo nemůžete používat dva objektivy. A pokud můžete, Laowa nabízí i širší 15 mm f/4,5 Shift a také kombinaci objektivu Zero-D 12 mm f/2.8 s Magic Shift adaptérem, čímž vznikne velmi pěkný 17 mm f/4,5.

dsc04178.jpg

 • Odnímatelná sluneční clona a možnost našroubovat filtr (82 mm), což se hodí například v interiérech kvůli odleskům ve skle a na lesklých plochách (polarizační filtr), nebo pro ND filtr. Výhoda proti Laowě Zero-D Shift 15 mm i Canonu 17 mm T/S nebo Nikonu PC 19 mm f/4E ED.

 • Optická kvalita – ostrý objektiv po celé ploše. Ještě lepší kvalita než u Laowy 15 mm f/4,5 Zero-D Shift, žádné viditelné geometrické zkreslení.

 • Odolnost v protisvětle je velmi dobrá, ale je třeba si hlídat výskyt fléry. Někdy ji lze zastínit rukou, ale v přímém pohledu do slunce v záběru prostě bude. Pokud jste si toho vědomi, můžete zkusit komponovat a snímat tak, aby byla světelná fléra v místě, které půjde odstranit v editoru.

dsc00777.jpg

 • Sunstars – hvězdičky v protisvětle při zacloněném objektivu, „a přitom taková blbost“, ale mohou se stát zajímavou ozdobou snímku. Jako u většiny objektivů Laowa, sunstars jsou přesně definované, elegantní a výrazné. Mění se s mírou zaclonění, ale funguje již od f/5,6.

 • Kvalitní zpracování a dobře vymyšlené ovládání shiftu kroužkem, které umožňuje precizní dávkování vysunutí.

 • Chytře navržené příslušenství – stativová objímka V2 pro multiexpozici ve čtyřech polohách, která se dá složit do většího obrázku.

dsc00846.jpg

 • Cena: v porovnání s T/S objektivy od Canonu (17 a 24 mm) nebo Nikonu (PC-E 19 mm f/4), které ale nabízejí i tilt funkcionalitu, kterou Laowa nemá. Ne každý ji ale využije. Díky tomu je konstrukce objektivu jednodušší a lehčí.

Dle Pavla by mohlo být lepší

 • Žádná elektronika = žádný EXIF a tím pádem ani žádný automaticky aplikovaný profil nebo automatická aktivace lupy při otočení ostřicím kroužkem jako u nativních objektivů (pokud si někdo tuto funkci aktivuje).

 • Vinětace objektivu – při normální konfiguraci má objektiv Laowa 20 mm f/4,5 Shift jen minimální vinětaci na cloně f/4,5 a při zaclonění na f/5,6 je téměř eliminována. Situace se mění s mírou vyosení (shiftu) a v krajních polohách se stává velmi výraznou na horní straně snímku.

dsc04063-edit.jpg

Co k tomu dodat?

Laowa přináší krom ultraširokých 15 mm i lépe použitelných 20 mm v okrajovém segmentu, který ovšem může pobláznit i nadšené amatéry, není to specialita pro fotografy architektury. Krásně rovné a čisté linie tak již nemusíte obdivovat pouze ve starých publikacích s fotografiemi výjimečného Jindřicha Eckerta.

Ba co víc, nebudete muset vláčet na zádech dřevěnou velkoformátovou kameru, ale stačí vám lehký karbonový stativ, trocha trpělivosti, tento objektiv a vaše bezzrcadlovka. Za cenu kolem 33 tisíc korun včetně daně myslím, že je to velmi lákavá nabídka, co říkáte?


Celý článek najdete v červencovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv07-23-web3.jpg

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.