Menší, lehčí a skvělý Tamron 28–75 mm f/2,8 Di III VXD G

Publikováno: 10. června 2024 | autor Luděk Bouška
nz8-7251.jpg

Tamron konkuruje velkým výrobcům už řadu let, když představil špičkové zoomy se světelností f/2,8 vybavené stabilizátorem obrazu pro zrcadlovky. V recenzích vycházely perfektně, opticky dokonce mnohdy lépe než jejich dražší konkurenti.

Ale pro bezzrcadlovky nejsou tyhle ve všech ohledech prvotřídní objektivy zrovna to pravé, protože jsou moc velké a ještě potřebují vhodnou redukci, abyste je mohli nasadit. Objektiv Tamron 28–75 mm f/2,8 Di III VXD je ale pro fullframové bezzrcadlovky přímo stvořen: je menší a lehčí, a přitom neztrácí naprosto nic ze skvělých vlastností větších příbuzných.

Jaký tedy je objektiv Tamron 28–75 mm f/2,8 Di III VXD?

Rozhodně dnes už nemůžeme říct, že by pro fullframové bezzrcadlovky byl malý výběr objektivů, spíš naopak. Kromě „nativních“ originálních kousků můžete použít prostřednictvím vhodných redukcí prakticky jakýkoliv objektiv jiného výrobce. Ale když chcete, aby plnohodnotně fungoval včetně podpory všech funkcí jako u originálních objektivů, už to taková sláva není.

nz8-7327.jpg

Když se podíváme na základní zoomové objektivy se světelností f/2,8, máme tu třeba špičkový Nikon Z 24–70 mm f/2,8 S. Ten je prostě perfektní, a to jak opticky, tak mechanicky, ale má jednu docela zásadní nevýhodu: je velký a těžký. Podobné by to bylo u ostatních skel stejných parametrů, fyzika se prostě ošidit nedá. To je docela škoda, protože velký a těžký objektiv moc nepasuje k poměrně malým a lehkým tělům, takže výsledkem je nepohodlné držení a celkově špatné vyvážené celé sestavy.

Vývojáři Tamronu přišli s objektivem Tamron 28–75 mm f/2,8 Di III RXD, který neduhem velkých rozměrů a hmotnosti netrpěl. Jedná se stále o základní zoom se světelností f/2,8 v celém rozsahu, ale nejširší ohnisko není dnes obvyklých 24, nýbrž 28 mm. Není tedy tak širokoúhlý, ale zase na delším konci nabízí ohnisko 75 mm, což je o 5 mm víc než obvykle. Jak je vidět, tahle drobná změna v ohniskových vzdálenostech má zásadní vliv na velikost a také hmotnost celého objektivu, a to při zachování špičkové světelnosti.

nz8-7305.jpg

Jak jsem už několikrát zaznamenal, někteří fotografové tomuto objektivu vyčítají právě to, že nezačíná už na 24 mm. Bohužel si takoví kritici neuvědomují, že právě to by velmi pravděpodobně zvětšilo jeho rozměry na obvyklé hodnoty.

Hlavní vlastnosti

 • světelnost f/2,8 v celém rozsahu
 • speciální fluoridová povrchová úprava proti znečištění
 • přesná barevná reprodukce a skvělá ostrost
 • utěsnění proti povětrnostním vlivům
 • nový tichý AF motor VXD
 • kompaktní rozměry – délka: 119,8 mm
 • nejkratší zaostřovací vzdálenost 18–38 cm
 • hmotnost 550 g

Nikon tuto situaci vyřešil jednoduše. Zařadil do nabídky objektiv Nikon Z 28–75 mm f/2,8 a vyšel tak vstříc všem, kteří si přáli něco menšího, lehčího, ale také levnějšího. Že vám to připadá trochu zvláštní náhoda? Rozhodně ne. Jednalo se totiž o stejný objektiv, který si Nikon nechal vyrábět Tamronem. To jenom svědčí o tom, že spolu výrobci spolupracují a že Tamron v žádném případě nehraje druhé housle.

My se zde ale zabýváme objektivem Tamron 28–75 mm f/2,8 Di III VXD G2, tedy už druhou generací zmíněného objektivu. Na pohled se toho moc nezměnilo, všechny důležité inovace se udály uvnitř objektivu.

Nejmarkantnější rozdíly oproti předchozí generaci

 • Vylepšená optická konstrukce zvyšuje rozlišení a zobrazovací výkon.
 • Lineární motorový zaostřovací mechanismus VXD (Voice-coil eXtreme-momentu Drive) umožňuje rychlé, tiché a přesné automatické ostření v celém rozsahu zoomu.
 • Minimální zaostřovací vzdálenost pouhých 18 cm a maximální zvětšení 1:2,7.
 • Komunikační port USB-C funguje ve spojení se softwarem Tamron Lens Utility pro přizpůsobení objektivu a aktualizaci firmwaru přes samotné tělo objektivu, nikoli prostřednictvím fotoaparátu.

Kvalita obrazu

Při prohlížení nafocených snímků (z uvedeného odkazu vřele doporučuji stáhnout v plném rozlišení, prohlížení na webu není v plné kvalitě) jsem zjistil, že ostrost je na nejširším ohnisku až překvapivě dobrá a s přizoomováním na cca 50 mm se dokonce ještě trochu zlepšuje.

nz8-7656.jpg

Na nejdelším ohnisku je kresba zhruba stejně dobrá jako na širokém konci zoomu. Jak můžete vidět na ukázkových snímcích, je ostrost v rozích snímku nepatrně horší než v jeho středu, ale stále je to velice dobré. To je důsledkem té vylepšené optické konstrukce, jak je uvedeno výše, původní verze byla v okrajích snímku znatelně horší.

Pokud jde o kresbu na jednotlivých clonách, chová se objektiv celkem standardně. Po mírném zaclonění je ostrost ještě lepší než na otevřenou clonu a nejlepší je cca při clonách f/4–8, přičemž maximum je cca na cloně f/5,6. Už na cloně f/11 se začíná projevovat difrakce, a to na všech ohniscích. Musím podotknout, že ukázkové fotky jsou z Nikonu Z 8 s rozlišením 45 Mpx. Tak vysoké rozlišení snímače je ke všem optickým vadám naprosto nemilosrdné, jakékoliv chyby okamžitě vyniknou.

Chromatickou aberací se také nijak zvlášť trápit nemusíte, je velmi dobře korigována. Při zpracování souborů RAW se mi podařilo už tak velice mírnou aberaci odstranit téměř dokonale. Úplně stejně je na tom vinětace, není žádný problém ji při zpracování odstranit.

nz8-7256.jpg

Asi nejvýraznější optickou vadou (ale hned musím napsat, že také velice snadno odstranitelnou, pokud si při zpracování snímků načtete profil objektivu) je soudkové zkreslení na nejširším ohnisku. Při focení rovných linií si zkreslení všimnete určitě, ale u krajiny, momentek a podobně jej nebudete asi vnímat vůbec. Celkově se dá říct, že obrazový výkon je srovnatelný s daleko dražším objektivem Nikon Z 24–70 mm f/2,8 S, což je pro mnohé poměrně nečekaná a samozřejmě i velmi dobrá zpráva.

Design, ergonomie, ovládací prvky

Když se na objektiv podíváte, nemůžete ani na minutu pochybovat o tom, do jaké rodiny patří. Tamron přišel s novým designem už před pár lety, takže všechny nové modely spolehlivě poznáte podle stříbřitého prstence u bajonetu. Samotný design je velice střídmý, což se mi moc líbí.

Na těle objektivu najdete poměrně široký zaostřovací prstenec, blíže k tělu je umístěn o něco užší zaostřovací prstenec, který je uživatelsky nastavitelný a nahrazuje tedy funkční kroužek. Mezi prstenci je na levé straně umístěno funkční, uživatelsky definovatelné tlačítko. Nejblíže k tělu se nachází konektor USB-C pro připojení k telefonu a aplikaci Tamron Lens Utility.

nz8-7280.jpg

Určitě nesmím zapomenout na utěsnění proti vnikání prachu a nečistot. Právě absence utěsnění by mohlo být jedním z argumentů, proč si koupit raději dražší, větší a těžší objektiv. U tohoto Tamronu najdete navíc ochrannou vrstvu přední čočky. Nečistoty se na ní neusazují zdaleka tak dobře jako na klasických antireflexních vrstvách – a když už, jdou daleko lépe odstranit. Další velká výhoda.

Autofokus

Automatické zaostřování funguje opravdu naprosto tiše a rychle, takže fotografa nijak nelimituje. Použití nového krokového AF motoru VXD bylo dobrým tahem, který oceníte především při natáčení videí – autofokus není ve videu nijak slyšet.

Výhody

 • špičkový optický výkon
 • velmi tiché a rychlé zaostřování
 • světelnost f/2,8
 • perfektní ostrost na všech clonách
 • utěsnění proti povětrnostním vlivům
 • fluoridová ochranná vrstva přední čočky
 • použitelný na fullframové i APS-C snímače

Nevýhody

 • Nic podstatného mě nenapadá.

Shrnutí na závěr

Objektiv Tamron 28–75 mm f/2,8 Di III VXD mi udělal opravdu radost. Svými rozměry a hmotností se perfektně hodí k fullframovým bezzrcadlovkám, ale nijak zvlášť nepatřičně nepůsobí ani po nasazení na ještě menší přístroj s APS-C snímačem.

Opticky patří k naprosté špičce, má rychlý a tichý autofokus a je utěsněný proti povětrnostním vlivům. Co víc si přát? Za cenu necelých 24 tisíc korun (jaro 2024) prostě neexistuje žádný jiný objektiv, který by mohl nabídnout podobné vlastnosti.


Celý článek najdete v červnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv06-24-obalka-web3.jpg

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.