Kompaktní filmová kamera Panasonic 5.7K Super 35 mm

Publikováno: 7. června 2017 | autor Redakce
AU-EVA1

Společnost Panasonic na veletrhu Cine Gear Expo 2017 v Los Angeles (USA) poprvé představila model AU-EVA1. Jedná se o novou filmovou kameru 5.7K, která se zařadí mezi bezzrcadlový fotoaparát Panasonic Lumix GH5 4K a filmovou 4K kameru VariCam LT. Kompaktní a lehký model AU-EVA1 je speciálně navržen pro ruční natáčení, ale vhodný je i pro dokumentární filmy, reklamy a hudební klipy.

„Uvědomili jsme si, že pokud jde o pořizování záznamu ve filmovém stylu, je mezi modely GH5 a VariCam LT stále prostor,“ řekla evropská produktová manažerka Nela Pertl. „Díky kompaktní velikosti a novému senzoru 5.7K bude model EVA1 krásně vyplňovat toto volné místo pro různorodou filmovou tvorbu.“

EVA1 disponuje nově navrženým senzorem 5.7K Super 35 mm, který umožňuje zachycení obrazu ve skutečně filmové kvalitě. Senzor 5.7K začíná s vyšším nativním rozlišením. To při down-samplingu na 4K, UHD, 2K a dokonce i 720p umožňuje dosáhnout mnohem detailnějšího obrazu. Rozšířené informace o barevnosti se projevují kvalitněji a přesněji zpracovaným obrazem.

Jednou z klíčových funkcí modelů VariCam 35, VariCam LT a VariCam Pure je duální nativní ISO. Duální nativní ISO využívá proces, který umožňuje čtení senzoru zásadně odlišným způsobem, a dokáže ze senzoru extrahovat více informací, aniž by došlo ke zhoršení kvality obrazu. U kamery je pak možné přepínat ze standardní citlivosti na vysokou citlivost bez obav ze zvýšení míry šumu a dalších vedlejších efektů (artefaktů).


„Duální nativní ISO umožňuje kameramanům pracujícím s modely VariCam používat na místě méně světla, což šetří čas i peníze, ale hlavně to pro ně skýtá celou řadu zajímavých uměleckých možností. Model EVA1 bude obsahovat duální nativní ISO, ale na konečných specifikacích ISO u kamery stále pracujeme v rámci testování,“ podotkla Nela Pertl.

Schopnost zachytit věrné barvy a bohaté tóny pokožky, to je něco, co každý filmový tvůrce považuje za samozřejmost. Stejně jako řada filmových kamer VariCam i EVA1 obsahuje funkce V-Log/V-Gamut, které zajišťují vysoký dynamický rozsah a pestrou škálu barev. Funkce V-Log má charakteristiky logaritmické křivky, které do jisté míry připomínají negativ, a V-Gamut zprostředkovává barevný prostor, který je ještě větší než u filmu. Model EVA1 bude navíc disponovat proslulou kolorimetrií řady VariCam.

Hmotnost modelu EVA1 činí pouhých 1,2 kg (pouze tělo), rozměry jsou velmi kompaktní (17 x 13,5 x 13,3 cm) a k dispozici je také odnímatelná rukojeť. Kamera se skvěle uplatní při natáčení z ruky, ale dá se upevnit i na dron, gimbal stabilizátory nebo kamerové rameno, které se používají pro náročné, ale plynulé kamerové pohyby. K dispozici bude také celá řada upevňovacích bodů a společnost Panasonic momentálně na dalších rozšířeních pro model EVA1 spolupracuje s těmi nejlepšími výrobci příslušenství.

Model EVA1 je ideální pro nezávislé tvůrce filmů, protože záznam probíhá na snadno dostupné a nenákladné SD karty. Kamera dokáže nahrávat v několika formátech a kompresních poměrech a poskytuje až 10bitové barevné vzorkování 4:2:2, a dokonce i ve 4K. Kompletní přehled nahrávacích formátů bude známý v době uvedení modelu EVA1 na trh.

Kamera využívá EF bajonet, který kameramanům zpřístupňuje pestrou škálu EF objektivů, včetně desítek filmových objektivů s neměnnou ohniskovou vzdáleností (prime) a objektivů se zoomem od celé řady výrobců. V zájmu kompenzace otřesů a rozmazání se u kamery uplatňuje elektronická stabilizace obrazu (EIS), která umožňuje vyhladit ruční nebo ramenní záběry v dokumentárních i akčních projektech. Za držákem objektivů se nachází integrovaný kruhový ND filtr s clonovým číslem 2, 4 a 6, který zajišťuje přesné řízení expozice. Model EVA1 navíc umožňuje stiskem příslušného tlačítka vyklopení IR-Cut filtru, aby nepřekážel v cestě k senzoru. Řízení propouštění infračerveného záření umožňuje dosahovat unikátních fotografických efektů a záběrů z nočních scenérií.

Kamera EVA1 je profesionální nástroj pro výrobu videí, který poskytuje duální vyvážené XLR audio vstupy a video výstupy v kvalitě 4K, a to jak prostřednictvím HDMI, tak SDI. V rámci chystaného upgradu firmwaru bude model EVA1 poskytovat výstup typu 5.7K RAW pro záznam na rekordérech 3. stran.

Model EVA1 se začne prodávat letos na podzim za cenu do 8 000 EUR (pouze tělo).

Bližší informace o modelu AU-EVA1 najdete na http://business.panasonic.cz/profesionalni-kamery/AU-EVA1-cinema-compact-camera-for-cinematic-moments

Právě vychází
fotovideo-08-2024-stranka-01.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.