Jarní obnova vaší domácí sítě – co vy na to?

Publikováno: 27. března 2021 | autor Redakce
Jarní obnova vaší domácí sítě – co vy na to?

Jestliže sledujete stav v oblasti routerů (směrovačů) pro domácnosti, může se vám zdát, že tahle oblast připomíná spíše klidné vody, v nichž čas volně plyne a nic se skokem nemění. To je ale velký omyl, neboť tuto poklidnou scénu rozbouřilo v poslední době několik důležitých inovací, v převážné míře souvisejících s bezpečností a rychlostí připojení přístrojů k routerům.

Prvním přínosem je zabezpečovací protokol WPA3, o kterém se hodně mluvilo, ale dlouho se v této oblasti mnoho nedělo. Přišlo se totiž na to, že předchozí bezpečnostní protokol WPA2 totiž je nabouratelný – a tím pádem může útočník proniknout do vaší sítě. Výrobci vydali aktualizaci firmwaru z WPA2 na WPA3, mnoho jich ale v konečném součtu nebylo. Blýská se však na lepší časy, a tak protokol WPA3 se stává součástí nových routerů už v první výbavě od výrobce.

Druhou věcí je poměrně revoluční bezdrátový protokol WiFi 6. Když to shrneme, protokol WiFi 6 by měl vaší domácí síti zajistit dostatečný výkon po dobu mnoha dalších let. A co jsou přínosy této technologie? Tak především vyšší průchodnost a efektivita přenosu dat obousměrně, takže router s touto technologií nepůsobí jako brzda průchodu dat při hraní her nebo sledování videa ve 4K nebo 8K. Důležité je, že WiFi 6 se může domluvit s nositelnými zařízeními tak, aby efektivita spolupráce byla vždy co nejvyšší – díky tomu energetická náročnost těchto nositelných zařízení klesá – a pro vás to znamená, že taková zařízení mohou pracovat déle bez nutnosti dobíjení baterie.

Dalším přínosem je MU-MIMO, technologie zvyšující průchodnost dat pro více zařízení současně. Na trhu se též objevují zařízení typu Mesh, která dokážou vykrýt signálem i dosud hluchá místa ve vašem domě. Dříve se tato věc řešila použitím opakovačů signálu Wi-Fi nebo dalším Wi-Fi routerem, ale problém byl v reálné nemožnosti použít současně stejný název sítě u primárního routeru a pak i opakovače, protože by nositelné zařízení z toho bylo paf. Mesh technologie umožní přidávat Mesh opakovače dle libosti a výhodou je právě to, že v jednom domě existuje jen jedna síť s jedním názvem. Dříve se nositelné zařízení po opuštění prostoru pokrytého signálem primárního bezdrátového Wi-Fi routeru muselo „přelaďovat“ na jinou Wi-Fi síť – a to trvalo i několik sekund, v lepším případě. Nyní se pohybujete po domě a je vám úplně jedno, kde jste a z jakého zařízení signál přijímáte. Telefon se nemusí přelaďovat, a tím třeba stream videa není přerušený, ani když přejdete z obýváku do garáže.

Zajímavé je i využití systému QoS, který vybraným zařízením v bezdrátové síti uděluje prioritu v přenosu dat. Tak třeba tablet, na kterém přehráváte video, nebo herní ovladač, mají přednost před jinými zařízeními, u kterých až tak nezáleží na rychlé dostupnosti dat, příkladem budiž síťová tiskárna.

Těch inovativních věcí je víc a my vám představíme několik zařízení, která dokážou využívat nejen výše zmíněné inovační technologie ke spokojenosti uživatelů.

Jarní obnova vaší domácí sítě – co vy na to?

Router TP-Link Archer AX90

Prvním ze zařízení, na která chceme upozornit, je v současné době na trhu jeden z nejinovativnějších routerů od společnosti TP-Link, jeho označení je AX6600 a jde o třípásmový Wi-Fi router podporující v úvodu zmíněný protokol Wi-Fi 6, díky kterému je průchodnost dat v bezdrátové síti 6,6 Gb/s (6600 Mb/s), jak plyne z jeho označení. U routeru můžete nastavovat i priority QoS pro vybraná zařízení.

Co je však kromě toho převratné u tohoto modelu, je WAN/LAN port s rychlostí 2,5 Gb/s. Dosud jsme se totiž setkávali jen s možností připojení routeru rychlostí typicky do 1 Gb/s. Proč toto navýšení? Je to proto, že poskytovatelé internetového připojení (ISP) přecházejí na vysokorychlostní sítě, postavené na optice, kde se reálná rychlost připojení může přehoupnout přes hranici 1 Gb/s. A nabídka takových připojení jistě především v městských aglomeracích poroste. A vy jste na tuto dobu s AX90 už připraveni.

Možná bychom mohli přidat malé zamyšlení. K čemu je rychlost na bezdrátové síti 6600 Mb/s, když vaše připojení k internetu má třeba jen 30 Mb/s? Rychlost připojení je limitujícím faktorem pro komunikaci s vnější sítí (WAN), ale v domácí síti se data mohou prohánět rychlostí daleko vyšší. Tak třeba, pokud používáte NAS, síťový datový server, ten většinou nabízí možnost připojení přes ethernetový kabel 1 Gb/s, pokud jich máte doma víc nebo je máte připojeny přes Wi-Fi vyšší rychlostí, než je zmíněný 1 Gb/s, pak je chvályhodné, že přenos dat v síti nebude ničím zdržován a data budou plout nejvyšší možnou rychlostí. Limitujícím faktorem je pak rychlost a způsob připojení k routeru. Dalšími zařízeními mohou být kamerové bezpečnostní systémy a další.

Osm antén AX90 podporuje technologii Beamforming, zjednodušeně řečeno sledování polohy mobilních zařízení, na které je směrován signál tak, aby v místě příjmu měl vždy maximální možnou intenzitu a spojení bylo co nejlepší. Technologie OFDMA a MU-MIMO pak dokážou směrovat toky do více zařízení současně. Nově umí Wi Fi 6 „obarvit“ si svůj signál, čímž lze vyloučit cizí „sousedské“ sítě, které pak neovlivňují kvalitu příjmu signálu pro připojená zařízení.

O pohon routeru se stará výkonný čtyřjádrový procesor s taktem 1,5 GHz, který zvládne obsloužit všechna připojená zařízení, stará se o zabezpečení typu WPA3 pro robustnější šifrování Wi-Fi a TP-Link HomeShield zase o ochranu místní sítě i před nejnovějšími kybernetickými hrozbami. K dispozici jsou tři gigabitové porty pro připojení zařízení, jako jsou třeba zmíněné síťové servery či úložiště dat NAS a kamerové sledovací systémy nebo třeba i síťové tiskárny a podobně.

Nesmíme zapomenout ani na technologie Mesh, přesněji TP-Link OneMesh, tedy možnost připojení opakovačů s výhodou využití jednoho názvu celé sítě pro celý objekt.

Výhodou je možnost nastavení routeru klasicky přes webové rozhraní, ale i s pomocí aplikace Tether z mobilního zařízení. Tady je velmi důležité pro obsluhu, že obě možnosti podporují i češtinu.

Jarní obnova vaší domácí sítě – co vy na to?

WiFi 6 Mesh systém TP-Link Deco X20

Novinkou v nabídce TP-Linku je i Mesh systém Deco AX20, který splní požadavky na to, aby váš dům byl beze zbytku pokryt signálem Wi-Fi. K tomu slouží možnost připojit více jednotek, umístěných na hranici, kam signál z prioritní jednotky ještě dosáhne. I tady využijete možnost používat v celém obydlí jeden název Wi-Fi sítě bez toho, aby se nositelné zařízení muselo stále přelaďovat na jiný název sítě, jak tomu bylo dříve.

Technologie OFDMA a MU-MIMO čtyřnásobně zvyšuje kapacitu a umožňuje bezproblémový současný přenos k více zařízením. K tomu přispívá i extrémně nízká latence, takže vaše hry pojedou bez sekání, stejně jako videa ve ultravysokém rozlišení. I zde se používá šifrování WPA3 a TP-Link HomeCare s funkcemi rodičovské kontroly, antiviru a prioritizace aktivit (QoS).

Mesh síť vytvořená pomocí Deco X20 dokáže najednou obsloužit až 150 zařízení. Tento systém jistě uspokojí vaše potřeby vykrytím hluchých míst i maximální možnou dostupností signálu kdekoli. A pokud máte před nastavováním Wi-Fi zařízení respekt, vaše obavy nechte stranou. Úvodní iniciační proces vás snadno provede nastaveními, zařízení můžete snadno ovládat a nastavovat z webového rozhraní nebo ještě lépe z aplikace Tether.

A co vás může ještě zaujmout, je to, že tento přístroj podporuje ovládání hlasovými příkazy, je totiž kompatibilní s Amazon Alexa.

Jarní obnova vaší domácí sítě – co vy na to?

Sada adaptérů TP-Link AV1300 Gigabit Passthrough Powerline AC Wi-Fi (AX50 KIT)

Přenos dat po napájecí síti je známý a hojně využívaný, a tak se nelze divit, že powerline adaptéry najdete i v nabídce TP-Linku. Primárně slouží k přenesení datového signálu z jedné zásuvky do druhé (pozor, obě musejí být připojeny na stejné fázi, aby věc fungovala). TP-Link ale rozšířil možnosti klasických powerline adaptérů o vytvoření dvoupásmové Wi-Fi sítě s prostupností až 1200 Mb/s. Ačkoli set powerline adaptérů lze konfigurovat jako klasický opakovač Wi-Fi signálu, můžete dát přednost využití technologie OneMesh, vytvoření jednotné sítě bez nutnosti přelaďování se nositelných zařízení na název sítě, která je dostupná v místě přijmu.

Co se týče nasazení, propojení s routerem včetně přenosu názvu sítě i jejího hesla se provede stisknutím jednoho párovacího tlačítka na jednotkách, a pokud si přikoupíte další powerline adaptér (třetí nebo čtvrtý), i jeho přidání do sítě se děje jen jedním stiskem tlačítka na přístrojích. Technologie 2x2 MIMO dokáže vytvořit několik simultánních spojení s prioritou vyšší rychlosti a lepší stability při přenosech dat.

K přednostem zařízení zcela jistě patří to, že prostupná zásuvka zůstává i nadále přístupná a v místě zapojení opakovače můžete připojit zařízení (počítač, herní konzoli, tiskárnu) ethernetovým kabelem.

Jarní obnova vaší domácí sítě – co vy na to?

TP-Link AX3000 dvoupásmový gigabitový Wi-Fi 6 router Archer AX50

A jako přídavek ještě jeden gigabitový router s podporou WiFi 6. Jde o dvoupásmový router s rychlostí propojení až 3000 Mb/s. Technologie OFDMA nabízí čtyřikrát vyšší kapacitu připojení, aby umožnila simultánní přenos na více zařízení a extrémně nízká latence – až o 75 % – umožňuje reaktivnější hraní her a kvalitnější videochaty nebo sledování videí v ultravysokém rozlišení.

Čtveřice antén a technologie Beamforming se postará o silné a spolehlivé Wi-Fi pokrytí signálem v celé domácnosti. O bezpečnější provoz sítě a důvěryhodnější Wi-Fi se dosahuje TP-Link HomeCare. AX50 dokáže aktivně podporovat najednou až 256 spojení s různými připojenými zařízeními. I tento router je kompatibilní s Amazon Alexa, a proto jej můžete ovládat hlasovými příkazy.

Jarní obnova vaší domácí sítě – co vy na to?

Co je dobré na závěr vědět

TP-Link je dynamickou společností, která se drží na špici v oblasti domácí komunikace ať už drátové, tak i bezdrátové. Proto jsou její zařízení oblíbena u poskytovatelů internetu (ISP) pro jejich snadnou nastavitelnost, uživatelskou přítulnost a spolehlivost. TP-Link udržuje svou nabídku a neustále ji rozšiřuje. Proč uživatelům nenechat zařízení, na která je zvyklý, je s nimi stále spokojen a splňují jeho požadavky? Typickým je třeba případ letitého routeru Archer C7, který je na trhu nějakých šest osm let. Sami jsme mohli vyzkoušet, že současně dostupný model má už pátou verzi firmwaru, takže mu – kromě možnosti nastavovat ho i v češtině – přibyla možnost připojení OneMesh zařízení a existence jednotné Wi-Fi sítě. Pro uživatele to má výhodu, že nastavuje jméno a heslo jen pro jednu Wi-Fi síť, nikoli extra pro 2,4 GHz a pro 5 GHz, jak tomu bylo dříve, třeba u první verze firmwaru tohoto routeru.

Skvělá je i podpora uživatelů. Firma prostřednictvím svých českých stránek nabízí podporu pro svoje výrobky – přehledně a aktuálně. Můžete snadno stáhnout novou verzi firmwaru, jakmile je dostupná. Jediné, na co musíte dávat pozor, je hardwarová verze zařízení, což je uvedeno na štítku na spodní straně. Na to dávejte pozor, V1 je něco úplně jiného než V5…

Kam pro ně

Pokud chcete získat podrobnější údaje a nechat si doporučit vhodné routery a mesh systémy, podívejte se na e-shop Electro World, abyste zjistili více. Na e-shopu najdete i další sortiment související s datovým připojením, např. extendery nebo powerline sady. Všechny vaše objednávky vám Electro World připraví k odběru na 19 prodejnách nebo doručí kurýrem až do domu během 2-3 dnů od objednávky. Nákup z domova je jednoduchou záležitostí a zakoupené zboží můžete vrátit do 14 dnů v kterékoliv prodejně, případně zaslat poštou. Stejně tak lze zboží bezproblémově reklamovat.

Pokud máte nebo si pořídíte Věrnostní kartu Electro World, ušetříte hned dvakrát. Za prvé vybrané zboží lze nakoupit za speciální nižší ceny, a za druhé za každou transakci dostanete procenta zpět jako příspěvek na další nákup. Stačí vyplnit krátký formulář a můžete nakupovat výhodněji už teď. Že se to vyplatí, tak o tom svědčí přes půl milionu zákazníků. Electro World je dostupný ve všech regionech ČR a po spojení s K+B Expert budou mít zákazníci k dispozici celkem 40 prodejen.

Už máte dubnové FOTOVIDEO?

Vzniklo vydání, které opět myslí na všechny své čtenáře a příznivce, a přitom je opět tak trochu mimořádné. Narodilo se totiž v době focení a natáčení nepříznivé, s upřímnou nadějí, že si už ten duben venku i v interiérech užijeme? Je to tak? Splnila se naše redakční očekávání a vaše upřímné přání? To jsme v době jeho přípravy nemohli vědět.

Spousta videa v časopise FotoVideo

Velké téma, které hýbe naším virtuálním a digitálním světem. Zájem o video roste přímo exponenciálně a my to jasně vidíme na množství stažených QR kódů, které přidáváme do jednotlivých článků. Opravdu vás nesledujeme, ale autoři a zpovídaní fotografové sami píší, že na svých webových či YouTube stránkách zaznamenali výrazný nárůst většinou hned po zveřejnění v našem časopise. Také máte ve svém chytrém telefonu nahranou čtečku QR kódů? Je to snadné, těch aplikací je několik a nezaberou v telefonu téměř žádné místo. Jen si jí kliknutím otevřete a rámeček lehce přiblížíte ke QR kódu v časopise a video či webové stránky se vám hlásí a automaticky běží. Žádné další složité operace a vy máte dvojí zážitek – z četby i doplňujícího videa. Foto a video prostě patří k sobě!

A velké fotografické lahůdky

Vyberte si z naší široké nabídky, která vznikla opět a jenom na základě vašich potřeb. Jak už jsme se zmínili, pracujeme v týmu a díky tomu dokážeme reagovat na velké množství naprosto aktuálních podnětů. Na tomto vydání se podílela opět řada významných osobností, kterým jsme za skvělou spolupráci velmi. Nebudeme tentokrát vyjmenovávat tu řadu skvělých jmen, seznámíte se s nimi postupně při listování dubnovým FotoVideem, které vám nabízí vše, co máte rádi (snad?) a hlavně přeje pohodu (a to nejen s ním), zdraví a snad už konečně i to kvalitní, upřímné a Dobré světlo!

Vyberte si z dubnového FotoVideo třeba následující:

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

Dívky a paní z nedávné historie? Určitě vás budou zajímat!

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

Vladimír Birgus a Pavel Scheufler uvádějí novou knihu, která patří do vaší knihovny.

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

Velké lidské příběhy v dosud nezveřejněných fotografiích velkého fotografa.

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

Jakou techniku zvolit pro natáčení videa? Poradí vám dva odborníci.

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

Velký průvodce výběrem tiskárny a fotopapíru – 1. díl

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

Výsledky možná překvapí, ale jsou nádherné. Květiny se vám povedly!

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

… a samozřejmě další spoustu zajímavých článků!

POZOR! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

 

Užijte si dubnové FotoVideo

 

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.