Jak fungují LED projektory? Viewsonic vysvětluje

Publikováno: 13. prosince 2022 | autor Redakce
viewsonic-m1-pro-02.jpg

Společnost ViewSonic, v rámci edukace a rozšíření povědomí o LED projektorech osvětluje, jak fungují LED projektory, jak se liší od lampových či laserových, a v jakých prostředích najdou nejlepší využití.

V současné době jsou na trhu tři různé typy videoprojektorů: lampové, laserové a nejnověji LED. Nejnovější typ je sice na trhu teprve krátce, ale již nyní rychle získává náskok před svými předchůdci.

Nástup LED diod měl obrovský dopad na náš každodenní život. Tato technologie hraje velkou roli v miniaturizaci našich elektronických zařízení, od chytrých telefonů přes televizní obrazovky s rozlišením 4K až po světlomety našich automobilů. A poté, co zamávala odvětvím displejů, si nyní nachází cestu i do našich videoprojektorů.

LED projektor: Co to je?

LED neboli světelná dioda je malý zdroj světla, který po průchodu proudu svítí. LED diody se již desítky let běžně používají v elektronických zařízeních, obvykle jako výstražná nebo indikační světla. První LED diody byly omezeny na červenou barvu. Brzy se však vyvinuly, a to jak z hlediska výkonu, tak z hlediska flexibility, aby mohly produkovat různé barvy a mnohem vyšší intenzitu světla.

Jedním z nejvýznamnějších vývojových trendů v oblasti LED technologií v posledních letech je inovace LED diod s vysokým výkonem. Nyní se vyrábějí v různých velikostech a výkonech. Menší verze jsou dostatečně ostré, aby mohly tvořit obrazové buňky digitálních televizorů, zatímco větší LED diody jsou dostatečně výkonné pro osvětlení místnosti nebo digitálních projektorů.

viewsonic-x2.jpg

Tento nedávný vývoj mění samotnou podstatu dosavadního fungování projektorů. Pro více souvislostí si vezměme známé lampové projektory. V nich jako zdroj světla funguje tradiční žárovka. Její bílé světlo je nasměrováno na barevné kolo, které se velmi rychle otáčí a vytváří barevná světla, což občas způsobuje tzv. duhový efekt.

Na rozdíl od projektorů založených na lampách, které transformují bílé světlo na barvy, LED projektory přímo generují barvy kombinací LED diod ve třech barvách světla: červené, zelené a modré. Toto řešení poskytuje širší paletu barev, která vede k přirozenějším i živějším barvám.

Výhody LED projektorů

LED projektory nabízejí oproti tradičním projektorům s lampou mnoho výhod, a to jak z hlediska zážitku ze sledování, tak z hlediska snadného ovládání. LED diody se nemusí po zapnutí zahřívat ani po vypnutí chladnout. Tím se minimalizuje doba, po kterou musíte čekat na spuštění projektoru. Díky okamžitému zapnutí je zařízení vždy připraveno k použití.

LED diody jsou také ekologičtější. Jejich provoz vyžaduje méně energie, takže ušetří až o 50 % více energie než jejich protějšky na bázi žárovek. Navíc díky jejich životnosti 30 000 hodin (což odpovídá používání 4 hodiny denně po dobu více než 20 let), vyžadují projektory LED mnohem méně údržby. To také znamená omezení toxických rtuťových výbojek tradičních projektorů, které přispívají ke znečišťování životního prostředí.

Protože LED projektory generují jen velmi málo tepla, nemusí být vybaveny výkonnými a hlučnými ventilátory. Díky tomu jsou nejen tišší, ale mají také více vnitřního prostoru, což vede k menším a přenosnějším zařízením. Některé z nejnovějších modelů LED projektorů jsou ve skutečnosti tak lehké a kompaktní, že se snadno vejdou do kabelky nebo dokonce do kapsy!

viewsonic-x1.jpg

V neposlední řadě poskytují LED diody také lepší zážitek ze sledování. Díky vyšší sytosti barev vytvářejí vyšší vnímaný jas, což se promítá do širšího barevného gamutu pro živější a barevnější obraz. To je obrovská výhoda, pokud jste filmoví nadšenci a chcete si vytvořit vlastní domácí kino.

Do jakého prostředí se LED projektory hodí?

LED projektory jsou v porovnání s tradičními lampami a laserovými modely velmi univerzální. Uplatní se ve všech typech zařízení, ať už pro volný čas, nebo v práci. Podívejme se na některé praktické scénáře použití:

Domácnost

S nástupem LED projektorů nebyl zážitek z domácího kina nikdy dostupnější. Intenzita a reprodukce barev bývaly v minulosti častým problémem, nemluvě o nepříjemném hluku ventilátoru, který narušoval audiovizuální pohlcení. LED projektory tyto nedostatky řeší a nyní nabízejí rozlišení až 4K. Poskytují také široký barevný gamut 125 % Rec. 709, což je hlavní standard v zábavním průmyslu. Nyní můžete doma očekávat věrný filmový zážitek, zejména pokud projektor spárujete s dobrou sadou reproduktorů.

Škola

Projektory ve vzdělávání musí být spolehlivé, snadno nastavitelné, a neměly by vyžadovat náročnou údržbu. LED projektory s okamžitým zapnutím, dlouhou životností a snadnou konfigurací splňují všechny tyto požadavky. Pro školy je obzvláště důležitá skutečnost, že již není třeba vyměňovat žárovku, což znamená méně prostojů pro učitele a méně nákladů pro správce školy. Navíc se nyní dodávají i v kompaktním formátu se zabudovanými reproduktory, takže školní výlety mohou být ještě zábavnější.

viewsonic-m1-pro-01.jpg

Práce

LED projektory nabízejí komplexní konektivitu s funkcemi, jako je zrcadlení obrazovky, USB-C pro přenos dat a napájení a Wi-Fi. Okamžité zapnutí šetří čas na schůzkách a životnost LED diod vede ke snížení nákladů na provoz. Jejich krátká projekční vzdálenost také umožňuje promítání v malých zasedacích místnostech, kde by to dříve nebylo možné. A stejně jako pro školy se přenosné modely s vestavěnou baterií hodí i pro obchodníky v rámci prezentací mimo kancelář.

Cestování a volný čas

LED projektory se stávají ještě pohodlnějšími než běžné chytré telefony nebo notebooky, pokud jde o zábavu na cestách. Nyní jsou běžně vybaveny kvalitními vestavěnými reproduktory, Wi-Fi, odolnými bateriemi, a dokonce i přímým přístupem ke streamovacím službám, takže představují příjemnou alternativu, pokud jde o cestování nebo dovolenou. Díky jejich kompaktnímu formátu s ním můžete jednoduše spárovat telefon a streamovat nejnovější díl oblíbeného televizního pořadu na zahradě, na dovolené nebo dokonce na pláži!

viewsonic-m1-pro-02.jpg

Všestranné a bezúdržbové!

Shrnuto a podtrženo, LED diody pouze nahrazují tradiční žárovku jako zdroj světla a jsou dodávány ve třech barvách: červené, zelené a modré. Ale to, co se může zdát jako malá technická drobnost, má ve skutečnosti velkou sílu. LED projektory jsou univerzálnější, vytvářejí jasnější obraz, vyžadují méně údržby a časem stojí méně. Navíc si najdou své místo ve všech možných prostředích, od škol, přes firmy až po váš batoh!

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.