Když jsem si s jedním svým zahraničním kolegou, také šéfredaktorem fotočasopisu, před časem povídal o dalším možném vývoji systému Micro Four Thirds (mnoho z nás už mu neřekne jinak než MFT), konstatovali jsme, že před několika lety až bláznivý pesimismus o koncích údajně slepé cesty vývoje digitálních přístrojů je ten tam.
Výhody, které tento systém přináší, jsou nezvratné a Panasonic, coby tradiční, a přitom velmi svižný a šikovný výrobce na nich dokáže beze zbytku profitovat.
Hned poté co nám kurýr novou „sedmičku“ doručil do redakce, chopil se jí kolega Jiří a zmizel na dva dny neznámo kam. Ano, oproti opravdu výhodnému setu s objektivem 12–60 mm, který nabízí například Centrum FotoŠkoda, jsme si ke krátké recenzi vybrali ještě dvojici výborných objektivů Panasonic Leica Vario Elmarit 35–100 mm a 12–35 mm, což jsou skla velmi ceněná, s identickou světelností f/2,8 a nejen pro Jiřího patrně velmi výhodná, protože pokrývají podstatnou část ohniskových vzdáleností nejen pro focení, ale hlavně pro natáčení videa.
Ano, u videa. Panasonic při své prezentaci 5. června letošního roku doslova vypíchl, že se jedná o videocentrickou highendovou bezzrcadlovku, což mluví za vše. S rychlým nárůstem poptávky po videoobsahu v posledních letech roste také počet videotvůrců a s tím i poptávka po dalším vylepšení kvality lehkých a mobilních bezzrcadlových fotoaparátů s co nejlepším videovýkonem a brilantními možnostmi přenosů.
Od uvedení na trh v roce 2009 si dnes už ikonická řada Lumix GH získala výraznou pověst mezi tvůrci a týmy pro videoprodukci jako modely, které jsou proslulé svými výkony při natáčení a focení, inovativními funkcemi a spolehlivostí. Proč tedy nepokračovat? Sledujete výhody MFT, o kterých jsem mluvil v úvodu? Lehoučký, mobilní, vysoce výkonný a přitom dostupný. A nejen to, pojďme dál…
Je to přeci jenom trošičku nadnesené, ale Panasonic při výše uvedeném představování doslova uvedl: „Lumix GH7 je bezzrcadlovka nové generace, která splňuje potřeby tvůrců, ať už jsou jakékoli.“ To je výzva, že? Každopádně už na první stisknutí Panasonic Lumix GH7 nabízí vynikající video, široký dynamický rozsah díky nově vyvinutému 25,2Mpx snímači BSI CMOS a ještě k tomu vylepšený výkon AF s PDAF (fázovým detekčním automatickým zaostřováním).
Pro podporu snadného a účelně přesného pracovního postupu v profesionálních produkčních prostředích je GH7 nově vybaven interním záznamem Apple ProRes RAW, a dokonce světově prvním nahráváním 32-bit float recording, které eliminuje potřebu upravovat zvukový záznamu během natáčení – výrazné usnadnění práce a neuvěřitelná rychlost získání výstupu.
Výrobci se podařilo ještě zvýšit spolehlivost a efektivitu v oblasti videoprodukce tím, že u GH7 nabízí časově neomezený záznam videa, který je možný díky účinnému odvodu tepla a integrovanému chladiči.
Na zadní straně přístroje (hodně vyzkoušeno) je velmi praktický výklopný zadní LCD Free Angle, který nepřekáží HDMI ani USB kabelům – trend, kterého si často všímáme.
Odolnost především. Tento videofotoaparát zvládá i náročná prostředí, je odolný vůči nepřízni počasí, prachu a stříkající vodě a mrazuvzdorný až do –10 °C, je vhodný pro používání na cestách a v náročných exteriérech.
Nově vyvinutý snímač BSI CMOS s vysokým rozlišením 25,2 Mpx, rychlým vyčítáním, velkým dynamickým rozsahem více než 13 EV a bohatou gradací. Navíc použití technologie PDAF pro velmi rychlé a přesné automatické ostření a nově přidané automatické ostření s rozpoznáním letadel a vlaků a detekcí cílových částí v reálném čase. Při detekci jednotlivých cílů lze také nastavit preferenci ostření subjektu, jako je třeba celý vůz/přední maska, motocykl/přilba jezdce, celý vagon/kabina, letadlo/kokpit atd.
Za velmi důležitou považujeme vylepšenou technologii stabilizace obrazu, včetně korekce zkreslení perspektivy u videí a režimu High Active IS. Zajišťuje účinné potlačení třesu obrazu při natáčení z ruky. Panasonic tímto přístrojem nabízí optimalizované pracovní postupy od natáčení až po postprodukci.
Mezi hlavní přednosti natáčení videa pomocí GH7 tedy patří:
- interní záznam v 5,7K při 30 snímcích za sekundu ProRes 422 HQ a ProRes RAW HQ.
- celosvětově první záznam ve 32-bit float recording, eliminující potřebu upravovat úrovně zvukového záznamu během focení při použití nového adaptéru na mikrofon DMW-XLR2 (prodává se samostatně).
- umožňuje uživatelům načítat původní soubory LUT a aplikovat nové barevné efekty přímo na videa a fotografie pomocí Real Time LUT
- podporuje nahrávání proxy souborů pro efektivnější postprodukci a nativní integraci s Adobe Frame.io pro nahrávání obrázků a videí do cloudu, jejich zálohování, sdílení a společnou práci
- záznam v Open Gate 5,8K umožňující flexibilní změnu poměrů stran pro jakoukoli platformu sociálních sítí nebo dle individuálních potřeb
Pokud by se vám zdálo, že jsme byli na informace o tomto novém přístroji příliš skoupí, nebojte se, rádi se k němu zase někdy vrátíme a možná i s komentáři nějakého známého profíka, který ho mohl mít třeba i mnohem déle v ruce.
Každopádně sedmá generace řady GH zase velmi příjemně překvapila nejen univerzalitou, možností pro profesionální využití, nízkou váhou, kovovým tělem, stoprocentním hledáčkem, živým náhledem, variantou připojení gripu, tím, že je velmi vhodná pro vlogování, elektronickým hledáčkem OLED s rozlišením 3,68 mil bodů, LCD displejem 3" s 1,84 mil bodů, který je dotykový a výklopný.
Duálním I.S, pětiosým stabilizátorem se ziskem až 7,5 EV, duálními sloty CFexpress Type B + SD UHS-II, neomezeným nahráváním videa a dalšími skvělými vlastnostmi včetně výhodné ceny, kdy se výše zmíněná sada s objektivem 12–60 mm (ekvivalent 24–120 mm u FF) prodává za 59 990 Kč. Ušetříte tak minimálně 6000 Kč oproti nákupu obou komodit jednotlivě. Prostě vám tento bezzrcadlovkový přístroj doporučujeme minimálně pořádně vyzkoušet.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!