Hasselblad 907X 50C

Publikováno: 18. května 2021 | autor Redakce
Hasselblad 907X 50C

„Sny se mají plnit,“ říkal jeden náš velký a dlouholetý kamarád a spolupracovník redakce, když jsme mu na pár dní dávali do ruky brašnu s tímto přístrojem a třemi objektivy, aby provedl jeden z několika dílčích testů. Pořídili a sepsali jsme jich několik a tímto vám je se závěry a postřehy nabízíme.

Tak se do toho pusťme

Oba muži a jedna žena, kteří se na testu podíleli, se shodli v jednom: „Je to stroj zvláštní, mimořádný, musíte si na něj chvíli zvykat, ale když se spolu sžijete, bude vám ve všem vycházet vstříc natolik, že ho už nebudete chtít dát z ruky.“ To není závěr celého testu, to je ten zvláštní pocit, jako když si sednete za volant dokonalého auta a ono vás obejme a nabídne vám svou dokonalost. Nebo když se ponoříte do jemných vln vlahého podvečerního moře, které vás také obejme, ale bude i nadnášet a hladit. Pocity z práce s tímto přístrojem jsou velmi povznášející a všechny záběry dělají jeho majiteli zvláštní a nepomíjivou radost. Ale dost už té romantiky, z níž je vidět, že nás tenhle foťák naprosto dostal.

Hasselblad 907X 50C

Hasselblad 907X 50C

Nekompromisní design

Zdá se vám tvar tohoto malého a lehkého fotoaparátu zvláštní? Je mimořádný a daný specifickou konstrukcí, navíc nápadně připomíná tradici značky. Ta ostatně přinášela vždy něco zvláštního. Středoformátové tělo Hasselbladu 907X váží pouze 200 g. Je velmi štíhlé a tvarem připraveno na to, aby mu seděla kombinace se zadní stěnou CFV II 50C, čímž se inženýrům výrobce podařilo vytvořit dokonale kompaktní digitální středoformátovou bezzrcadlovku 907X 50C.

Hasselblad 907X 50C

Ano, má střídmé a krásné tvary, výrazně doplněné klasickými povrchy v kombinaci s kvalitním chromem. Jeden náš kolega pronesl v okamžiku, kdy tento přístroj vzal do ruky: „Hm, Rolls-Roycem jsem ještě nefotil.“

 

Propojením přístroje 907X se zadní stěnou CFV II 50C vznikla praktická a široká škála možností, jak využít stávající objektivy Hasselblad, včetně všech objektivů XCD a HC / HCD , V System a XPan pomocí adaptérů. Jinak má tento přístroj vnitřní slot pro baterii (střídali jsme dvě) a vzadu skvěle reagující dotykový displej (lze jej vyklopit do pravého úhlu, takže se na něj dá dívat shora), na kterém nás velmi bavilo přesné posouvání ostřicích bodů na to správné místo záběru…

Hasselblad 907X 50C


Už máte květnové rozšíření vydání časopisu FOTOVIDEO?

Mistři fotografické reportáže

Obrovskou radost nám udělali dva skvělí fotoreportéři ověnčení spoustou fotografických ocenění, se kterými se nám poštěstilo udělat (v té době ještě z karantény na dálku…) neobvyklý dvojrozhovor. Michal Růžička a Jan Zátorský patří k naší naprosté novinářské špičce, a přestože ten rozhovor měl onu zvláštní lockdownovou atmosféru, tak se určitě stane jedním ze zlatých materiálů naší časopisecké historie. Doporučujeme!

DOBRODRUŽSTVÍ – PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

Horká láva neměla šanci!

Další, naprostou „bombou“ tohoto květnového vydání je horká fotografická lekce a vyprávění neskutečného Petra Jana Juračky. Tento náš dlouholetý kolega si opět po čase dal laťku ještě trochu výš a vyrazil si povídat s několika drony a dalším fotografickým vybavením s aktuálně velmi žhavým vulkánem na Islandu. Fotografie této nádherné přírodní události jsou sice vidět na sociálních sítích, ale vytištěné na papíře jste je už viděli? A dokonce s neuvěřitelně vtipným textovým doprovodem Petra Jana Juračky? To určitě ne! A na závěr článku ještě jako přídavek najdete jeho skvěle nastříhané video, které si můžete přes QR kód přehrát ve vašem smartphonu.

A ještě jeden skvělý fotoreportér!

Když už byl úvodní rozhovor tohoto vydání s Michalem Růžičkou a Janem Zátorským skoro hotový, dostaly se nám do ruky nádherné velikonoční snímky špičkového fotoreportéra Reuters a Slovenské tlačové agentury, Radovana Stoklasy. To musíme mít, rozhodlo se téměř jednohlasně. A tak se volalo a psalo na Slovensko, Radovan byl velmi vstřícný a na svět přišla další nezapomenutelná radost s neskutečnými fotografiemi.

Fotograf roku má aktuální téma: Zlatá hodinka

Vkládejte do něj své fotografie! Je to úžasně barevné téma. Všichni se společně rádi zaměříme na hru světel a stínů a ikonickou zlatou hodinu – poslední hodinu denního svitu, kdy slunce svým měkkým světlem krásně maluje a stíny se stávají plastickými a vytvářejí neskutečné obrazce, které podněcují fotografovu představivost. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 30. 5. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

VE VLAKU

Mimochodem! Všimli jste si také této speciální kategorie Fotografa roku! Foťte ve vlaku, vkládejte své snímky na web fotografroku.ifotovideo.cz, vyhrajte kilometrickou banku na 2000 kilometrů a cestujte s Českými drahami, kam se vám zachce!  Více na stranách 102 a 103.

Je toho hodně, co vám v tomto vydání nabízíme.

Přejeme vám s naším květnovým vydáním hezké chvíle a vybíráme z jeho rozšířeného obsahu například následující články:

ROZHOVOR: Michal Růžička a Jan Zátorský

Tyto dvě velké osobnosti české fotožurnalistiky není třeba představovat. Prohlédněte si jejich úžasné snímky!

ROZHOVOR – Michal Růžička a Jan Zátorský

DOBRODRUŽSTVÍ: PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

Davídci a Goliáš, aneb s drony do hrdla vulkánu? Myslíte si, že je to možné? Petr vás přesvědčí, že ano!

PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

RADOVAN STOKLASA: Bolo by to dlhé rozprávanie…

Asi jste si všimli, že dokumentární a reportážní fotografové si v tomto vydání udělali na dálku něco jako přátelské setkání.

RADOVAN STOKLASA – Bolo by to dlhé rozprávanie…

ROZHOVOR: Odpovídá pan Dayong Li

CEO Venus Optics o jeho začátcích, současnosti i o tom, že je to velmi příjemný a chytrý člověk. Krásně jsme si popovídali. Čtěte pozorně.

ROZHOVOR – Odpovídá pan Dayong Li

PRAXE: SVÍCENÍ A FOTOGRAFICKÝ PROJEKT

Stanislav Petera – Jak se fotila Studená válka? Standa má obrovské fotografické projekty a my představujeme jeden z nich.

Stanislav Petera – Studená válka

PRAXE: DALŠÍ VELKÁ VIDEOPORADNA

Akustika a záznam zvuku při tvorbě videa, dvě velmi důležité věci a rady pro videonadšence.

Akustika a záznam zvuku při tvorbě videa

TECHNIKA: Hasselblad 907X 50C

Podívejte se s námi, co umí tato lahůdka, kterou měli někteří členové naší redakce v rukou.

Hasselblad 907X 50C

POZOR, máme nový dárek k vašemu předplatnému, vyberte si ho! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Je tu velké květnové FotoVideo!

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.