Fotoaparáty z bazaru – speciality a investiční kousky

Publikováno: 14. června 2021 | autor Redakce
Fotoaparáty z bazaru – speciality a investiční kousky

Potřetí a naposledy se dnes ponoříme mezi filmové fotoaparáty, které najdete na pultech bazarů, a rozhodně stojí za zvážení, zda si některý z nich nepořídit, pokud se filmové fotce chcete věnovat. Tentokrát to bude o specialitách.

Text a foto (archiv): Petr Březina, petr.brezina@gmail.com

Analogová škola

V minulém čísle FotoVideo jsme se podívali podrobněji na aparáty, které ve své kategorii nabídnou to nejlepší, co je možné na současném trhu bazarové techniky koupit.

Poslední skupinou přístrojů, na kterou se dnes zaměříme, jsou pověstné třešničky na dortu ve světě filmové fotografie. Nejčastěji se jedná o fotoaparáty, při jejichž výrobě byly použity vzácné či méně tradiční materiály a jejich společným jmenovatelem je mnohdy i perfektní obrazová kvalita, na níž má lví podíl použitý objektiv, respektive jeho optická soustava. Zkrátka a dobře to nej, co bylo možné v době vzniku daných modelů pořídit.

Fotoaparáty z bazaru – speciality a investiční kousky

Na focení nebo do sbírky

Náš dnešní výběr tedy není ani tak o jednoduchosti používání, množství speciálních funkcí nebo výjimečné ergonomii. Představené fotoaparáty patří do skupiny modelů, které s přibývajícími léty neztratí na ceně, pokud se o ně budete dobře starat. Ve výjimečných případech dokonce můžete svoji investici zhodnotit i pouhým uložením do vitríny.

Fotoaparáty z bazaru – speciality a investiční kousky

To se týká vybraných kousků, které jsou v perfektní kondici funkční i kosmetické. Pokud se vám zkrátka podaří sehnat filmový přístroj v raritní nebo limitované verzi, se speciální povrchovou úpravou či některými zvláštními součástkami, pak je na zvážení, zda jej pro běžné fotografování používat.

Ve většině případů to asi nebude problém. Ovšem když narazíte na aparát, který vypadá i po 40 letech stejně jako v den koupě, protože ho majitel ani nevytáhl z krabice, rozhodně ho nevybalujte. Investiční potenciál takového kusu může být velmi zajímavý.

FotoŠkoda

I tentokrát jsme rozdělili přístroje do tří skupin, které se liší zejména tím, co nabídnou svým uživatelům a jaké požadavky fotografů zvládnou splnit. Nejedná se nutně o zrcadlovky, ty byly ve své době běžným pracovním nástrojem. Ponejvíce zastoupené jsou dálkoměrné fotoaparáty a tzv. luxusní kompakty, které plní roli šperku ve výbavě.

Dálkoměrné kompakty

Skupina základních modelů spadá do kategorie kompaktů, tedy fotoaparátů s pevně uchyceným objektivem. Ten je však obvykle velmi kvalitní, s pevnou ohniskovou vzdáleností a dobrou světelností. Ve většině případů mají…

Celý článek si přečtěte v červnovém vydání časopisu FOTOVIDEO.

A co v něm ještě najdete? Například:

Je už téměř léto, a tak jsme i s tímto vydáním hodně mezi květinami a ženami. Zasloužili se o to významní autoři jako Jan Stria, Nikola Elefant, Radek Kalhous, Filip Hrebenda, František Dostál, ale také Vít Hassan a známý street fotograf Kevin V Ton. Děkujeme jim a dalším za skvělou spolupráci při přípravě a těšíme se, že se vám naše společná práce bude líbit.

FV 06 21 obsah

Nechybí dvě nové rubriky a v trochu nezvyklém úvodníku se šéfredaktor rozplývá i tuhne Nad dopisy čtenářů….

Mimochodem! Vidíme, že si všímáte našich QR kódů, které výrazně rozšiřují zážitky s naším časopisem a píšete si o další videa tak, abyste si je mohli snímat čtečkou na vašem chytrém telefonu. Budou určitě!

Fotograf roku má aktuální téma: Příroda ve městě

Projděme se po městě a zachyťme otisky a krásu matičky přírody. Parky mají svá kouzelná zákoutí, strom na náměstí majestátně odolává sevření urbanistiky. Alej v ulici poskytuje milosrdný stín a příroda se dere do města sama o sobě i bez lidského přičinění. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 27. 6. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

FOTOGRAF ROKU: ŽIVOT SE ZVÍŘATY

Speciální téma Fotografa roku: Makro – vyhraj objektiv Laowa

Aktuálně je v nabídce na našem trhu již 7 různých makroobjektivů Laowa. I proto se tato významná značka stala partnerem speciální kategorie, do níž můžete vkládat své makrofotografie. Makro je nádherný fotografický žánr plný úžasných překvapení. Čím překvapí naši soutěžící? Vítěz: získá možnost nákupu makroobjektivu Laowa a příslušenství dle vlastního výběru v celkové hodnotě 17 000 Kč. Vkládejte své snímky zde: http://fotografroku.ifotovideo.cz/galerie.php?theme=266

Je toho hodně, co vám v tomto vydání nabízíme, vybírejte například:

ROZHOVOR: NIKOLA ELEFANT

K módní fotografii jsem se dostala později

ROZHOVOR: NIKOLA ELEFANT

ROZHOVOR: VÍT HASSAN

Novinář a fotograf demonstrací na volné noze…

vit-hassan-02.jpg

RECENZE KNIHY: FRANTIŠEK DOSTÁL

Nádraží Braník aneb vlak do stanice touha

RECENZE KNIHY: FRANTIŠEK DOSTÁL

PRAXE: FILIP HREBENDA TAKÉ NA ISLANDU

Co si vzít s sebou a jak fotit v této žhavé destinaci?

PRAXE: FILIP HREBENDA TAKÉ NA ISLANDU

PRAXE: ANALOGOVÁ ŠKOLA INVESTIČNÍ?

Vyberete si specialitu nebo investiční kousek?

PRAXE: ANALOGOVÁ ŠKOLA INVESTIČNÍ?

PRAXE: JAN STRIA MAKRO FOTIL A TESTOVAL

Jak to jde s Canonem 100 mm f/2.8L RF nebo EF?

PRAXE: JAN STRIA MAKRO FOTIL A TESTOVAL

TECHNIKA: LAOWA ARGUS 33 mm f/0,95 CF APO

Jaká je tato překvapivá a vysoce světelná novinka?

TECHNIKA: LAOWA ARGUS 33 mm f/0,95 CF APO

FOTOGRAF ROKU: ŽIVOT SE ZVÍŘATY

Toto téma ihned po otevření nalákalo hodně kreativních a zkušených autorů. Jak jste dopadli vy?

POZOR, máme nový dárek plný poezie k vašemu předplatnému, vyberte si ho! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Zvolte si půvaby červnového FotoVideo

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.