Fotoaparát SONY ALPHA 7 IV a 2 nové blesky

Publikováno: 31. října 2021 | autor Redakce
Fotoaparát SONY ALPHA 7 IV a 2 nové blesky

Společnost Sony představila tři nové přírůstky do své řady fotoaparátů a příslušenství – fotoaparát s výměnnými objektivy ALPHA 7 IV (model ILCE-7M4) s nově vyvinutým 33megapixelovým (přibližně efektivních) full-frame snímačem a dva nové blesky HVL-F60RM2 a HVL-F46RM.

Model ALPHA 7 IV posouvá pojem „základní“ u full-frame fotoaparátů na novou úroveň díky výjimečné kvalitě obrazu. Nový model je vybaven mnoha nejvyspělejšími zobrazovacími technologiemi od společnosti Sony, včetně nejnovějšího procesoru BIONZ XR™ a pokročilých funkcí ostření (AF), které vycházejí z vlajkového modelu Alpha 1, v kombinaci se zjednodušeným ovládáním a zvýšenou spolehlivostí pro fotografie a filmy. To z něj dělá dokonale všestranný fotoaparát pro nadšence i profesionály, kteří fotografují v nejrůznějších situacích. Model ALPHA 7 IV se také může pochlubit rozlišením 33 MP, bohatým zaměřím na natáčení videa a různými funkcemi podporujícími rostoucí poptávku po vzdálené komunikaci. Tím přináší nové pojetí toho, co všechno může „základní“ fotoaparát dokázat.

Fotoaparát SONY ALPHA 7 IV a 2 nové blesky

„Představením fotoaparátu Alpha 7 III jsme nastavili základní parametry, které by měly full-frame fotoaparáty nabízet, a nyní nastal čas tyto standardy nově definovat,“ uvedl Yann Salmon Legagneur, ředitel produktového marketingu divize Digital Imaging společnosti Sony Europe. „Model ALPHA 7 IV v sobě spojuje to nejlepší z obrazových technologií Sony a přináší fantastické zážitky při fotografování i natáčení videa. Uživatelé tak budou moci zachytit obsah přesně podle svých představ, ať už se ocitnou v jakékoli situaci.“

ALPHA 7 IV: Inovace nikdy nekončí

Nový fotoaparát ALPHA 7 IV je špičkový hybridní fotoaparát s vynikající kvalitou fotografií a vyspělou technologií videa s pokročilým ostřením, vylepšenou ovladatelností a funkcemi pro pracovní procesy. Při vývoji tohoto modelu byl také brán ohled na životní prostředí, proto se při výrobě těla využívá originální recyklovaný plast SORPLAS™ vyvinutý společností Sony. Také na obal byly využity recyklovatelné materiály a méně plastu.

Fotoaparát SONY ALPHA 7 IV a 2 nové blesky

Výjimečná kvalita obrazu

Díky nově vyvinutému 33MP full-frame obrazovému snímači Exmor R™ CMOS se zadním osvitem dosahuje novinka vynikající kvality obrazu a širokého rozsahu citlivosti ISO s možností rozšíření na ISO 50-204800. Vysoké rozlišení umožňuje fotoaparátu vyjádřit plynulou gradaci, jemné detaily a textury objektu při současném snížení šumu. Dynamický rozsah 15 kroků umožňuje široké možnosti vyjádření, zatímco nastavení Creative Look pomáhá bez námahy vytvářet originální vzhled fotografií i videa.

Fotoaparát SONY ALPHA 7 IV a 2 nové blesky

Nová úroveň výkonu ostření

Nejnovější procesor BIONZ XR™ používaný ve vlajkové lodi Alpha 1 poskytuje vysokorychlostní ostření, nepřerušované sériové snímání rychlostí 10 snímků za sekundu se sledováním AF/AE a velkou vyrovnávací paměť pro plynulé fotografování. ALPHA 7 IV sleduje objekty pomocí funkce Real-Time Tracking a 759 body AF s fázovou detekcí AF s vysokou hustotou ohniskové roviny s fázovou detekcí, který pokrývá přibližně 94 % plochy snímače. Kromě toho nyní poprvé dokáže funkce Real-time Eye AF sledovat kromě člověka také oči ptáků a zvířat, a to jak u statických snímků, tak u natáčení videa. Přesnost detekce lidské tváře a očí je také přibližně o 30 % lepší než u modelu Alpha 7 III.

Špičková filmová technologie

Model ALPHA 7 IV používá technologie převzaté ze skutečné filmové produkce včetně technologie S-Cinetone™ – která byla převzata z vysoce uznávané série kamer Cinema Line společnosti Sony používaných širokou škálou filmařů a tvůrců obsahu – a poskytuje tak bohatý filmový výraz. Vysoce kvalitního filmového záznamu je dosaženo díky záznamu 4K 60p v režimu Super 35mm a záznamu až 4K 30p s převzorkováním 7K v režimu full-frame. Nová kamera je také vybavena 10bitovým vzorkováním barev s hloubkou 4:2:2, které umožňuje přirozenou gradaci, kodek XAVC S-I™ uvnitř snímku pro efektivnější pracovní postupy při úpravách a XAVC HS™ pro dvojnásobnou účinnost komprese.

Aby bylo možné vyjít vstříc rostoucí potřebě přesného výkonu ostření při natáčení videa, jsou při použití fotoaparátu ALPHA 7 IV s objektivem Sony E-mount k dispozici jedinečné funkce ostření, včetně AF Assist, který podporuje přechody zaostření při použití automatického ostření, a funkce Focus Map, která vizualizuje hloubku ostrosti. Vůbec poprvé je nový fotoaparát řady Alpha vybaven funkcí Breathing Compensation, která eliminuje focus breathing a udržuje stálý úhel záběru při změnách zaostření. Funkci lze zapnout nebo vypnout.

Fotoaparát SONY ALPHA 7 IV a 2 nové blesky

Pokročilá funkčnost jako skutečný hybridní model

ALPHA 7 IV je hybridní fotoaparát pro fotografování a natáčení videa s vynikající ovladatelností a spolehlivostí, který uživateli umožňuje snadno přepínat z fotografování na natáčení videa a zpět podle potřeby. Novinkou v řadě fotoaparátů Alpha od společnosti Sony je dvojitý volič režimů, jehož spodní část slouží k volbě focení/natáčení/S&Q a horní část k volbě režimů Auto/P/A/S/M a MR (Memory Recall). To umožňuje uživatelům rychle vybírat a přepínat mezi jednotlivými nastaveními. Fotoaparát je také vybaven pětiosou optickou stabilizací obrazu, která přináší o 5,5 kroku vyšší rychlost závěrky, stejně jako vylepšeným gripem pro větší pohodlí a slotem pro média kompatibilní se standardem CFexpress typu A, jenž podporuje média s rychlejším zápisem a uvolňováním bufferu. OLED Hledáček Quad-VGA s 3,68 milionu bodů (přibližně) má navíc 1,6krát vyšší rozlišení než hledáček modelu Alpha 7 III, takže si uživatelé mohou vychutnat vylepšenou kvalitu obrazu s živým náhledem, která minimalizuje zkreslené barvy a zvyšuje rozlišení.

 

Tvůrci videí mohou nahrávat videa ve 4K 60p 10bit 4:2:2 nepřetržitě více než hodinu díky konstrukci odvádějící teplo. Režim optické stabilizace ‚Active Mode‘napomáhá optimálnímu výkonu při nahrávání. Tvůrci mohou rovněž těžit z dotykového zadního LCD panelu typu 3.0 s 1.03 miliony bodů (přibližně), který se vyklápí do strany s možností vyklopení do různých úhlů, z tlačítka REC umístěného na horní straně fotoaparátu či vysokokapacitní baterie typu Z.

Tělo fotoaparátu ALPHA 7 IV je vyrobeno z hořčíkové slitiny, aby bylo robustní s minimální hmotností. Přepracovaná konstrukce a tlačítko zámku objektivu navíc přispívají ke zvýšené odolnosti proti prachu a vlhkosti.

Zdokonalení pracovních procesů

Díky různým možnostem připojení umožňuje model ALPHA 7 IV streamování a sdílení vysoce kvalitního obsahu přímo na místě, čímž splňuje rostoucí potřebu vzdálené komunikace v reálném čase, aniž by přitom utrpěla špičková kvalita obrazu a zvuku. Propojení mezi fotoaparátem a mobilní aplikací Imaging Edge Mobile™ zjednodušuje rozhraní Bluetooth a Wi-Fi 5 GHz/2,4 GHz umožňující rychlý přenos dat.

Fotoaparát má také novou funkci nazvanou „Shot Mark“, která umožňuje snadný přístup k označeným scénám ve videoklipu, a to ve fotoaparátu i v aplikacích Sony Catalyst Browse/Prepare.

 

Fotoaparát navíc disponuje řadou nových funkcí, které podporují živé streamování a vzdálenou komunikaci bez nutnosti použití specializovaného softwaru. Funkce UVC (USB Video Class) a UAC (USB Audio Class) promění fotoaparát ALPHA 7 IV po připojení k počítači nebo chytrému telefonu ve vysoce výkonnou kameru pro živé vysílání. Vysoká kvalita obrazu, jako je 4K 15p a 1080 FHD 60p, poskytuje realistický obraz pro vzdálené sdílení. Digitální zvukové rozhraní fotoaparátu ALPHA 7 IV lze spárovat s řadou mikrofonů a příslušenství pro zajištění vysoce kvalitního zvuku.

 

Společnost Sony plánuje nabídnout novou cloudovou službu „AI Video Editing Studio“ pro automatickou editaci pomocí technologie umělé inteligence. Aby se tvůrci mohli soustředit na kreativnější úkoly, „AI Video Editing Studio“ automaticky provede počáteční úpravy v cloudu pomocí umělé inteligence.

Společnost Sony se bude i nadále snažit poskytovat širokou škálu obrazových zážitků a služeb prostřednictvím aktivní integrace a rozvoje fotoaparátů, cloudu a umělé inteligence.

Navrženo s ohledem na životní prostředí

V souladu s úsilím společnosti Sony o ochranu životního prostředí vycházejícím ze strategie „Road to Zero“ bylo životní prostředí důležitým faktorem při vývoji designu, výroby a balení ALPHA 7 IV. Fotoaparát využívá recyklovaný plast SORPLAS™, který není závislý na neobnovitelných zdrojích a vyrábí se v závodech využívajících obnovitelnou energii, například solární energii. Obal výrobku rovněž využívá recyklovatelné materiály se sníženým obsahem plastů.

HVL-F60RM2 a HVL-F46RM: Výkonné blesky rozšiřují portfolio blesků pro systém Alpha

Model HVL-F60RM2 se směrným číslem GN 60 a pokrytím 20-200 mm  a HVL-F46RM se směrným číslem GN 46 a pokrytím 24-105 mm jsou výkonné bezdrátové blesky, které nabízejí přesné ovládání, zvýšenou rychlost a intuitivní obsluhu. Jsou navrženy tak, aby splňovaly potřeby profesionálních i pokročilých tvůrců obsahu při fotografování s fotoaparáty Sony Alpha, včetně ALPHA 7 IV, a nabízely tak ultimátní set ke svícení se sérií Alpha díky detailní komunikaci mezi fotoaparáty.

Oba blesky mají vylepšený výkon pro sériové snímání s bleskem, a to až 200krát při 10 snímcích za sekundu u modelu HVL-F60RM2 a 60krát u modelu HVL-F46RM. Optimalizovaný zábleskový algoritmus zajišťuje u obou blesků odolnost proti přehřátí a sada čtyř Ni-MH (niklmetalhydridových) baterií dokáže dodat energii až pro 240 záblesků s dobou recyklace 1,7 s u modelu HVL-F60RM2 a až pro 320 záblesků s dobou recyklace 2,0 s u modelu HVL-F46RM.

Při použití v kombinaci s fotoaparáty řady Alpha umožňují uživatelům využívat jedinečné výhody komunikace a systému Alpha Lighting System. Například s fotoaparátem ALPHA 7 IV je kromě režimu sériového snímání Lo možný i režim řízení záblesku P-TTL pro každý snímek v režimu Mid a režimu Hi. Zkrátila se také časová prodleva odpálení blesku, takže umožňuje zachycení chvilkových výrazů obličeje a pohybu fotografovaného objektu.

 

Ve spojení s fotoaparátem Alpha 1 dosahuje HVL-F60RM2 fenomenální rychlosti až 20 snímků za sekundu při sériovém snímání  a s externím bateriovým adaptérem FA-EBA1 lze generovat přibližně 20 záblesků za sekundu po dobu více než 10 sekund. Při použití fotoaparátu Alpha 1 s blesky Sony včetně blesků HVL-F60RM2 a HVL-F46RM mohou uživatelé synchronizovat čas závěrky až 1/400 s, a rozšířit tak expresivní možnosti při fotografování v plnoformátovém režimu. Díky tiché elektronické závěrce fotoaparátu je navíc možné fotografovat s tichým bleskem, pokud je potřeba pracovat v absolutní tichosti.

Mezi další výhody systému HVL-F60RM2 a HVL-F46RM s fotoaparátem Alpha patří:

-Parametry blesku ovládané přímo z menu kompatibilního fotoaparátu

-Ovládání blesku spojené s detekcí obličeje na fotoaparátu

-Automatická korekce vyvážení bílé na základě informací o teplotě barev z blesku

Oba blesky se také vyznačují zvýšenou odolností a zdokonaleným ovládáním. Patice Multi Interface s unikátní kovovou paticí Sony s robustním bočním rámem výrazně zvyšuje pevnost a spolehlivost. Díky těsnění patice jsou blesky odolnější vůči prachu a vlhkosti. Vylepšení se dočkal také originální mechanismus otočné hlavy blesku HVL-F60RM2 „Quick Shift Bounce“, který umožňuje flexibilní polohování a optimální ovládání nasvícení a zabraňuje nechtěné změně úhlu odrazu.

Podporují bezdrátovou rádiovou komunikaci a mohou ovládat až 15 blesků a/nebo přijímacích jednotek v 5 skupinách prostřednictvím bezdrátové rádiové komunikace, což zvyšuje univerzálnost ovládání nasvícení.

Cena a dostupnost

Nový model ALPHA 7 IV bude v prodeji od poloviny prosince u řady autorizovaných prodejců společnosti Sony za doporučenou maloobchodní cenu 74 990 Kč. Současně bude k dispozici doplňkové ochranné sklo na displej Screen Protect Glass Sheet VX9518 (PCK-LG2).

Fotoaparát je rovněž kompatibilní s Camera Remote Software Development Kit (SDK).

Blesk HVL-F60RM2 bude v prodeji od začátku prosince u řady autorizovaných prodejců společnosti Sony za přibližnou maloobchodní cenu 16 900 Kč.

Fotoaparát SONY ALPHA 7 IV a 2 nové blesky

Blesk HVL-F46RM bude v prodeji od začátku prosince u řady autorizovaných prodejců společnosti Sony za přibližnou maloobchodní cenu 11 180 Kč.

Fotoaparát SONY ALPHA 7 IV a 2 nové blesky

Už máte listpadové vydání časopisu FOTOVDEO?

Fotografický akt patří mezi ty nejkrásnější a nejstarší fotografické disciplíny. Vychází samozřejmě ze vzorů děl slavných malířů a sochařů a dokázal přivést pohled na krásu lidského těla k určité dokonalosti. Není to disciplína jednoduchá, patří k mistrovským, a ne každému se jeho pokusy jí zvládnout daří. O to více jsme rádi, že vám tuto krásu můžeme v našem listopadovém vydání nabídnout.

Něžná krása listopadového FotoVideo

Máme radost z výborného návratu Adolfa Ziky, který aktuálně opět drží svůj foťák hodně intenzivně v rukou a tvoří a raduje se z každé nové fotky. Jeho úspěchy na poli dokumentárního filmu jsou sice vynikající, ale jeho nové fotky nám přesto hodně chyběly. Stihne to všechno najednou? Jaké jsou jeho plány? O tom se dočtete v docela velkém rozhovoru, který jsme dokončili těsně před uzávěrkou.

Jérôme Sessini – mimořádný člověk a vynikající fotograf. Povedlo se nám ho na chvíli zastavit a získat od něj několik odpovědí na naše otázky, a hlavně ty jeho fotky! Podívejte se, jak fotí člen proslulé agentury Magnum Photos a to hned v úvodu listopadového vydání.

Nechat se školit perfektním Liborem Vaicenbacherem, navíc až v jihoamerickém Ekvádoru, musí být neskutečným zážitkem. Přečtěte si a můžete se třeba i kochat: „Tlumené barvy a umírněný design vysokohorských druhů ptáků už brzy měla vystřídat záplava barev a tvarů na úpatí vulkánu Sumaco…“ je to vážně zážitek.

A co takhle tradiční kalendář Jiřího Ksandra, opět plný citlivé nahoty a excelentně laděné barevnosti? Všimli jste si, že v tomto vydání střídáme nádheru lidského těla s dokonalými záběry přírody? To potvrzuje další článek, který si dovolíme doporučit vaší pozornosti: Jak na ledňáčky s Davidem Zemanem. Neposedný a nádherně barevný ledňáček je častým a náročným objektem zájmu mnoha fotografů, a tak jim třeba Davidovy zkušenosti přijdou vhod.

Časopis FOTOVIDEO 2021 11

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich článcích nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

A máme tu druhé téma 22. ročníku soutěže Fotograf roku

Jdeme do ulic má uzávěrku 28. 11. 2021

Street photography (česky pouliční fotografie) je dokumentární disciplína, užívající techniky přímé fotografie, tedy co nejvíce realismu bez jakékoliv manipulace nebo technického zkreslení. Soustředí se na konkrétní okamžiky (nejen v ulicích), které kolem nás plynou, a ty se snaží fotograf v nezměněné formě zachytit a zaznamenat.

Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Časopis FOTOVIDEO 2021 11 obsah

Z listopadového vydání časopisu FotoVideo vám například vybíráme:

INTERVIEW: Jérôme SESSINI

„Nemám rád rigidní kategorie“, říká člen Magnum Photos

INTERVIEW: Jérôme SESSINI

ROZHOVOR: ADOLF ZIKA

„Všechno je jinak, ale tenkrát v Mánesu jsem to myslel vážně!“

ROZHOVOR: ADOLF ZIKA

DIVOKÁ PŘÍRODA: ŠKOLNÍ VÝLET Do EKVÁDORU

Zdejší příroda splňuje tři základní ,nej‘

DIVOKÁ PŘÍRODA: ŠKOLNÍ VÝLET DO EKVÁDORU

PRAXE: NAŠE FOTOPORADNA

Proč si neusnadnit práci s prioritami?

PRAXE: NAŠE FOTOPORADNA

TECHNIKA: NENÍ FILTR JAKO FILTR

Nová značka H&Y mění hru na našem trhu

TECHNIKA: NENÍ FILTR JAKO FILTR

FOTOGRAF ROKU: KOMU PATŘÍ VÍTĚZSTVÍ V 11. KOLE?

O překvapení nebývá v naší soutěži nouze

FOTOGRAF ROKU: KOMU PATŘÍ VÍTĚZSTVÍ V 11. KOLE?

… a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Je čas na nové předplatné! Vyberete si některou ze čtyřčlenných sad brašniček Lowepro, paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

Něžná krása listopadového FotoVideo

 

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.