EIZO ColorEdge CS2400R – Přichází cenově nejdostupnější grafický model

Publikováno: 17. října 2023 | autor Redakce
cs400r-stage-ejp-01-7500x5000.jpg

Koncem léta představila společnost EIZO nový monitor, který nás velmi zaujal, a zcela oprávněně tušíme, že nejen nás v redakci. ColorEdge CS2400R se stal cenově nejdostupnějším modelem z řady grafických monitorů.

Hardwarově kalibrovaný 24" IPS panel má rozlišení 1920 × 1200 pixelů a pokrývá 100 % barevného rozsahu vymezeného standardy sRGB a Rec.709. K dispozici je, jak už je u monitorů EIZO zvykem, i řada dalších funkcí pro dokování přes USB-C.

cs400r-stage-02-7500x5000.jpg

Kvalita obrazu především

Monitor se pyšní nejvyšším rozlišením (1920 × 1200 px), velmi dobrým kontrastním poměrem 1000:1 a jasem 300 cd/m². Obraz lze zpracovávat přímo na úrovni jednotlivých bodů. Navíc jsou obrysy textu velmi čisté a přesné. LCD s panelem IPS nabízí pozorovací úhel 178°. Díky tomu zůstávají barevné tóny i kontrast v celém zorném poli uživatele neměnné.

Novinka nabízející plynulé přechody a gradienty díky 16bitové tabulce LUT a 10bitovému režimu

Převodní tabulka LUT (lookup table) modelu CS2400R pracuje s extrémně vysokou barevnou hloubkou dosahující 16 bitů a panel pak reprodukuje signály s rozlišením až 10 bitů. To znamená, že pro výpočet přesného zobrazení na monitoru jsou k dispozici miliardy barevných tónů.

cs400r-stage-01-7500x5000.jpg

Tím se účinně zamezí vadám zobrazení, jako je pruhování (banding) nebo přepaly (clipping), které se u jiných monitorů projevují jako mezery mezi hodnotami tónů v gradientech nebo jako barevný nádech v odstínech šedé. I jemné nuance a struktury v temných nebo sytě zbarvených oblastech jsou tímto monitorem reprodukovány diferencovaně a věrně až do detailů.

Přesné nastavení z výroby

Každý jednotlivý monitor ColorEdge CS2400R je v továrně individuálně proměřen a optimálně nastaven, takže po dodání a vybalení je ihned připraven k provozu. Při nastavování ve výrobě je proměřeno velké množství bodů na křivkách gama v červeném, zeleném i modrém kanálu a podle potřeby jsou provedeny korekce. Tovární kalibrace EIZO umožňuje uživatelům začít používat monitor s přednastavenými barevnými prostory ihned po vybalení.

Podrobná tovární kalibrace stojí také za mimořádně rychlým průběhem opakovaných kalibrací prováděných uživatelem v programu ColorNavigator. Ke každému monitoru CS2400R je dodáván individuální kalibrační protokol, který zobrazuje výsledky měření při tovární kalibraci. Zpráva dokládá homogenitu, gama křivku, pokrytí barevného prostoru a bílý bod.

cs400r-stage-ejp-01-7500x5000.jpg

Bezztrátová hardwarová kalibrace

Stejně jako u všech monitorů ColorEdge i u tohoto modelu je k dispozici bezeztrátová hardwarová kalibrace. Na rozdíl od těch softwarových kalibrací, při nichž stále hrozí nežádoucí dopady na kvalitu zobrazení, se při té hardwarové nesestavuje jen korekční profil pro grafickou kartu, ale upravuje se přímo převodní tabulka LUT.

Speciální mikročip EIZO

Model CS2400R je vybaven pokročilým mikročipem (ASIC, Application-specific integrated circuit), který společnost EIZO vyvinula speciálně pro účely přesného podání barev. Je mozkem každého monitoru ColorEdge a je dle výrobce zárukou přesného, jednotného a trvalého zobrazení.

Dokovací stanice díky UCB-C

Obrazový signál, přenos dat a také napájení jiných zařízení až do 70 W umožňuje jediný kabel USB-C. Díky tomu se monitor EIZO CS2400R ColorEdge stává ústředním dokem pracoviště. Různé periferie, jako je myš, klávesnice nebo tiskárna, lze připojit přímo k portům USB-A. Mobilní zařízení jako notebooky nebo tablety lze přes kabel USB-C nabíjet až do 70 W.

Tím si z notebooku a CS2400R vytvoříte plnohodnotné a samostatné pracoviště. Monitor je samozřejmě vybaven také konektory DisplayPort a HDMI. Díky portům USB upstream má CS2400R vestavěný přepínač KVM (Keyboard Video Mouse). Automaticky propojí myš a klávesnici s aktuálně aktivním zdrojovým počítačem. Například stolní počítač a notebook nebo pracovní a domácí PC lze pak ovládat stejnou kombinací monitoru, myši a klávesnice.

cs2400r-06-2880x1620.jpg

Antireflexní vrstva zajišťuje více obrazu, méně odlesků a nechybí ani nastavitelný stojan

Model CS2400R nabízí optimální povrch proti odleskům. Minimalizací odlesků díky rozptylu odraženého světla monitor účinně zabraňuje oslnění a únavě očí. Snižuje se negativní vliv na zrak a umožňuje pohodlné sezení bez nutnosti zaujímat vynucenou polohu, aby se zabránilo oslnění a odrazům. Model CS2400R lze nastavit do vertikální polohy, což je například velkou výhodou při fotografování portrétů v ateliéru s přenosem přímo do počítače.


Hlavní vlastnosti

  • 24" LCD displej s širokým gamutem a rozlišením 1920 × 1200 pixelů, formát 16:10
  • 100 % pokrytí standardů sRGB a Rec.709
  • Maximální jas 300 cd/m², kontrast 1000:1
  • 10bitový displej, 16bitová vyhledávací tabulka LUT
  • Přesná hardwarová kalibrace jasu, bílého bodu a gamy
  • Technologie DUE (digital uniformity equalizer) pro dokonalé rozložení jasu a uniformitu barev
  • USB-C (signál DisplayPort a až 70W Power Delivery), vstupy DisplayPort a HDMI
  • Rozbočovač USB se dvěma porty USB 3 a dvěma navazujícími USB 2
  • Standardní záruka 5 let

Cena a dostupnost

Monitor CS2400R je již v prodeji za 14 490 Kč.

Vedle aktuálně dostupné ceny monitoru poskytuje na něj společnost EIZO pětiletou záruku stejně jako pro všechny modely ColorEdge. Nabízí tak aktuálně nejvyšší bezpečnost vložených financí, resp. velmi nízké celkové náklady.


Celý článek najdete v říjnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv10-23-web3.jpg

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.