Dohlédněte dále a zachyťte širší scénu s novými objektivy Canon RF

Publikováno: 21. září 2021 | autor Redakce
Dohlédněte dále a zachyťte širší scénu s novými objektivy Canon RF

Canon uvedl dvojici nových, cenově dostupných objektivů RF, které přispějí k tomu, že si nastupující generace fotografických nadšenců bude moci za příznivou cenu vybavit fotobrašnu s velkým potenciálem. Jedná se o dva lehké kompaktní objektivy – RF 16 mm F2,8 STM, který je prvním ultra širokoúhlým objektivem s pevnou ohniskovou vzdáleností v řadě EOS R, a teleobjektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností RF 100-400 mm F5,6-8 IS USM, který fotografovaný objekt výrazně přiblíží.

Všestranný objektiv RF 16 mm F2,8 STM vychází vstříc poptávce po vybavení pro populární vlogging, představuje také ideální nástroj pro fotografování krajiny, architektury a noční oblohy. Druhý objektiv, RF 100-400 mm F5.6-8 IS USM, pomáhá překonat vzdálenost mezi fotografem a fotografovaným objektem, a je proto ideální pro fotografování sportu a přírody.

Nové objektivy představují další krok, kterým společnost Canon naplňuje cíl nabídnout v rámci systému EOS R odpověď na potřeby každého fotografa.

Dohlédněte dále a zachyťte širší scénu s novými objektivy Canon RF

Nové ohniskové vzdálenosti pro začínající fotografy a tvůrce obsahu

Nové objektivy využívají přednosti systému EOS R v podobě velkého průměru bajonetu a jeho krátké vzdálenosti od roviny snímače. Díky tomu je možné konstruovat vysoce kvalitní objektivy s novými ohniskovými vzdálenostmi při kompaktních rozměrech. Objektivy RF 16 mm F2,8 STM a RF 100-400 mm F5,6-8 IS USM dosahují pozoruhodných optických kvalit za cenu, kterou si mohou dovolit fotografové na všech úrovních. RF 16 mm F2,8 STM je objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností přizpůsobený potřebám tvůrců obsahu, kteří mohou díky mimořádně širokému úhlu záběru při plném formátu posunout svoji tvorbu na vyšší úroveň. RF 100-400 mm F5,6-8 IS USM umožňuje amatérským fotografům pořizovat podobné snímky jako profesionálové díky velmi dlouhé ohniskové vzdálenosti 400 mm. Oba jsou postavené na pokročilých optických technologiích společnosti Canon, včetně potahu Super Spectra Coating, který omezuje vznik závoje a odlesků a přispívá k dokonale prokresleným snímkům. K dosažení vysoké obrazové kvality oba modely využívají také asférickou čočku, která potlačuje zkreslení, aniž by bylo nutné uplatnit vícero optických prvků, které by celou sestavu zvětšily.

Dohlédněte dále a zachyťte širší scénu s novými objektivy Canon RF

RF 16 mm F2,8 STM: z širší perspektivy

Širokoúhlý světelný objektiv RF 16 mm F2,8 STM má široké uplatnění. Je vhodný k natáčení videoblogů i k různým fotografickým žánrům, například k fotografování skupin lidí, environmentálních portrétů nebo architektury. Jedná se o první ultra širokoúhlý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností systému EOS R. Nabízí ohniskovou vzdálenost 16 mm, a tedy extrémně široký úhel záběru s velmi výrazným pocitem hloubky. Díky vysoké světelnosti f/2,8 je vynikající pro fotografování za špatných světelných podmínek, například pro astrofotografii, a pro fotografování s kratšími expozičními časy. Vloggerům tyto vlastnosti umožňují pořídit kvalitnější záznam při nízké hladině osvětlení a dosáhnout menší hloubky ostrosti i při širokém úhlu záběru, kde sledované objekty výrazně vystupují na měkce rozostřeném pozadí. Díky své nízké hmotnosti je tento objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností vynikajícím společníkem pro natáčení video blogů na cestách. Přeje-li si uživatel užší úhel záběru při natáčení videa, může při nasazení na tělo EOS R použít režim ořezu na APS-C a dosáhnout ohniskové vzdálenosti 25,6 mm. Ostřicí motor Canon STM zajišťuje plynulé a téměř neslyšné ostření při záznamu videa. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 0,13 m, takže fotografové i tvůrci video obsahu mohou pořizovat ostré, prokreslené záběry i na blízko.

Dohlédněte dále a zachyťte širší scénu s novými objektivy Canon RF

RF 100-400 mm F5,6-8 IS USM: přibližte se akci

Nový teleobjektiv s flexibilním rozsahem ohniskových vzdáleností 100-400 mm je ideální pro fotografování vzdálených objektů a je určený především začínajícím fotografům sportu a přírody. Například z pozice na postranní čáře fotbalového hřiště má fotograf k dispozici stejný dosah jako u profesionálních teleobjektivů a může zachytit akci i emoce hráčů na celém hřišti. Vedle vzdálených objektů je možné objektiv použít i k zachycení detailů na blízko díky nejkratší zaostřovací vzdálenosti 0,88 m[i] při maximálním zvětšení 0,41x[ii]. Objektiv je vybavený optickou stabilizací obrazu, která kompenzuje až 5,5 EV a při spolupráci s interní stabilizací v těle fotoaparátu (IBIS) dosahuje až 6 EV. Konstruktéři objektivu RF 100-400 mm F5,6-8 IS USM se zaměřili na rychlost a přesnost. Motor Nano USM zajišťuje rychlé a plynulé ostření a ovládací prstenec umožňuje uživateli snáze ovládat clonu, čas, kompenzaci expozice a citlivost ISO. Výborně čitelný hledáček a rozšířený rozsah citlivosti ISO těl EOS R spolu s automatickým ostřením Dual Pixel CMOS AF umožňuje pohodlně fotografovat s objektivem, který boří konvence z hlediska velikosti, hmotnosti a rozsahu ohniskových vzdáleností.

Dohlédněte dále a zachyťte širší scénu s novými objektivy Canon RF

Sestavte si všestrannou sadu vybavení, která nezabere velký prostor

Díky těmto novým objektivům si fotoamatéři a videoamatéři mohou vybavit lehkou brašnu s velkými možnostmi. Objektivy RF 100-400 mm F5,6-8 IS USM a RF 16 mm F2,8 STM nabízí velký rozsah ohniskových vzdáleností pro široké spektrum žánrů.  RF 16 mm F2,8 STM je lehoučký objektiv, jehož nepatrných 165 g hmotnosti ocení vloggeři, kteří chtějí natáčet na cestách, nebo krajináři, kteří hledají snadno přenosný, ale výkonný širokoúhlý objektiv. Teleobjektiv RF 100-400 mm F5,6-8 IS USM s hmotností pouhých 635 g nabízí mimořádný rozsah dlouhých ohniskových vzdáleností v kompaktním provedení. Bude neocenitelným nástrojem pro nadšence, kteří se věnují fotografování volně žijících zvířat – dostatečně malý a lehký, aby jej bylo možné nosit s sebou i na dlouhé procházky do přírody.

Objektiv RF 100-400 mm F5,6-8 IS USM stojí 18 890 K a RF 16 mm F2,8 STM 8 790 Kč.[i] Minimální zaostřovací vzdálenosti je dosaženo při ohniskové vzdálenosti 200 mm.

[ii] Maximálního zvětšení je dosaženo při ohniskové vzdálenosti 400 mm.


Už máte zářijové číslo časopisu FOTOVIDEO?

Hned na prvních deseti stranách najdete nejlepší produkty roku tak, jak je vybrali a odhlasovali experti světové organizace EISA. Věnujeme se samozřejmě expertní skupině Photography, které jsme členem a jsme rádi, že v celkovém přehledu najdete i vám důvěrně známé značky a produkty.

Následují dva výborní zástupci mladé fotografické generace, shodou okolností oba dlouhodobě pracující v zahraničí. Je nám velkou ctí uvítat na našich stránkách Janu Ašenbrennerovou a Davida Harnga.

FV 09 21

Jako každý rok, tak i letos přinášíme tradiční vyhodnocení soutěže EISA MAESTRO, která díky účasti vysoce kvalitních fotografů ze dvou desítek zemí přinesla nádherné výsledky. Představujeme Willema Kuijperse z Nizozemí, Paulinu Petit z Francie a Barbaru Farkas z Maďarska. Téma Faces (Tváře) zaujalo i řadu našich výborných fotografů a vítěz našeho národního kola se Roman Jaroš, se tentokrát umístil těsně na čtvrtém místě. Kvalita české fotografie se prostě nezapře!

A to už jsme za čtyřicátou stranou, hned poté, co jsme si prohlédli novou FotoEsej Kevina V Tona a upoutávku na nádhernou brněnskou výstavu Otisk cest, kterou připravila manželská dvojice dvou úžasných francouzských fotografů. Za velmi důležitý považujeme investigativní článek JUDr Pavly Nečasové v rubrice FotoPrávo, který se zabývá obranou proti zneužití zdánlivě běžných autorských fotografií, popisuje přístup Policie ČR i našich soudů a nabízí způsob, jak se má postižený fotograf bránit.

V polovině a druhé polovině tohoto vydání jsme si dovolili poblahopřát vítězům největší fotografické soutěže současnosti s názvem CEWE Photo Award, s tím, že se těšíme na celkového vítěze, kterého porota této soutěže vyhlásí v tomto měsíci září. Pokračujeme dalšími inspirativními a praktickými články od Jakuba Cejpka, Lukáše Tycara, Jana Strii a dalších a dalších a samozřejmě nechybí vyhodnocení a nejlepších dvacet snímků z tématu Příroda ve městě, soutěže Fotograf roku.

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

Fotograf roku 21 jde do finále a má nová témata pro 22. ročník

Téma STOPY na vás čeká až do 26. září! Nezapomeňte vložit své nápadité snímky! Píšeme o něm v záhlaví jeho galerie: „Také vám připadá poslední téma symbolické? Každý po sobě zanecháváme stopy a třeba i elektronickou, soutěžní a obrazovou stopu. Otisky nohou či tlapek v písku, blátě, sněhu… nebo jiné otisky činnosti – například bobří hráze, ptačí hnízda, stopy lidské civilizace…“ Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

FV 09 21

V zářijovém FotoVideo například najdete:

ROZHOVOR: DAVID HARING

Krajina je moje srdcovka, ale objevuji i další fotografické žánry.

ROZHOVOR: DAVID HARING

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

Focením žiji, lidé jsou pro mě magnety.

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

FOTOPRÁVO: ZNEUŽITÁ FOTOGRAFIE?

Fotografové, braňme si svá autorská práva!

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru této největší světové soutěže.

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

Filmová fotografie je krásná z mnoha důvodů. Zkusíte ji?

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

Makrofotografie je jedním z nejoblíbenějších fotografických žánrů. Už jste jí zkusili a s čím?

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO 52 oceněný EISA.

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začíná novými tématy, která brzy najdete na našem webu.

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

…a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Podzim je pomalu a jistě zde, je čas na nové předplatné! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

V září FotoVideo září

Za 1 den
vyjde nové číslo FotoVideo.
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.