Difuzní neboli změkčovací filtry nejsou žádnou novinkou, existují odnepaměti. Využívají se při natáčení filmů nebo při focení portrétů. V minulosti se místo změkčovacích filtrů fotilo přes punčochy, přes igelit nebo se záměrně škrábaly čočky objektivu či je případně fotografové pomazali sádlem, případně krémem.
Text a foto: Jan Tichý
Asi nejblíže filtrům Black Mist bude jemně nanesená vrstva laku na vlasy na čirý filtr. Výhodou průmyslově vyráběných filtrů je přesně odměřená síla efektu. Člověk si to dobře zapamatuje a pak snadněji určí, kdy a jaký filtr použít. Další výhodou je snadné čištění a údržba.
NiSi Black Mist je skleněný filtr plný drobných černých teček. Intenzita teček se liší podle síly efektu filtru – 1/2 bude mít hustší intenzitu teček než 1/4, rovněž jeho efekt bude silnější. Černé tečky ovlivňují efekt tím, že sice snižují celkový kontrast, ale nevybělují černé odstíny, jako to dělají třeba jiné typy filtrů.
Filtry NiSi Black Mist snižují kontrast celkově. Fotky nebo video se pak musí upravovat trošku jinak, než jsme zvyklí, a i po úpravě se efekt filtru na fotce určitým způsobem podepíše. Snížení kontrastu má příznivý efekt při focení nebo natáčení lidí, kdy příjemně změkčuje kresbu a stíny v obličeji. Je to taková „rychlá retuš“, která vypadá přirozeně. Filtry rovněž zásadně ovlivňují kresbu silných zdrojů světla na fotce nebo v záběru.
Někdo tomu říká „filmový look“, ale tento celkový efekt změkčení nebo zamlžení silných zdrojů světla přidává do fotek a do videa opravdu silnou, až snovou atmosféru. Filtry NiSi jsem posledních několik měsíců testoval ve všech třech dostupných provedeních – 1/2, 1/4 a 1/8. Jejich zpracování je na velmi vysoké úrovni. Obroučka z mosazi je vskutku tenká, takže není problém je využívat ani při širších ohniscích.
I když tyto filtry silně ovlivňují kontrast, kresba jemných detailů se nemění. Na zvýšenou úroveň odlesků jsem narazil jen výjimečně ve velice náročných...
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!