Canon uvádí kompaktní full-frame fotoaparát EOS RP

Publikováno: 14. února 2019 | autor Redakce
canon-eos-rp-webfv-1000x600px.jpg

Canon uvádí malou, lehkou a praktickou full-frame bezzrcadlovku EOS RP. Novinka cílí na pokročilé amatéry, kteří chtějí postoupit do světa převratného systému značky Canon – systému R. Fotoaparát EOS RP je ideálním přístrojem jak pro cestovní, krajinářskou a portrétní fotografii, tak i pro filmovou tvorbu.

Navíc díky výhodám celého systému EOS R včetně nejrychlejšího automatického zaostřování na světě [1] je příslibem ještě většího tvůrčího potenciálu.

Jako nejmenší a nejlehčí [2] full-frame digitální fotoaparát s výměnnými objektivy v dosavadní historii značky Canon nabízí EOS RP jedinečnou kombinaci snadného používání spolu s působivou kvalitou obrazu. Fotografové a kameramani mohou s novým EOS RP využívat také objektivy EF i EF-S a prozkoumat všechny možnosti, které toto portfolio značky Canon nabízí.

13-eos-rp.jpg

Spolu s uvedením nového fotoaparátu dnes Canon dále oznámil, že připravuje objektiv RF 24-240mm F4-6.3 IS USM, který bude díky svým rozměrům a výkonu pohotovým a snadno přenosným společníkem na cestách. Půjde o univerzální objektiv určený pro pokročilé amatérské fotografy i kameramany, kterým nabídne velký rozsah ohniskových vzdáleností a umožní jim pořizovat skutečně mimořádné snímky.

Vstup do full-frame světa systému EOS R

Nový EOS RP je velmi pokročilý, ale stále ještě dobře cenově dostupný fotoaparát z produktové řady full-frame modelů značky Canon. Součástí EOS RP je inovativní bajonet RF s průměrem 54 mm, s 12pinovým vysokorychlostním komunikačním systémem a krátkým zadním zaostřováním – spolu s optickým výkonem obvyklým u full-frame přístrojů tak novinka nabízí veškerý potenciál k maximálnímu využití chystaných objektivů RF, jako je například již zmíněný RF 24-240mm F4-6.3 IS USM. Canon vyvinul bajonet RF zcela od základů a díky tomu může tento systém nabídnout dosud nevídaný optický výkon, citlivost i funkcionalitu. Fotografové i kameramani mohou navíc využít veškerý výkon svých stávajících objektivů EF a EF-S, a to díky trojici dostupných adaptérů EF-EOS R včetně varianty s ovládacím kroužkem a s podporou zásuvných filtrů.

26-eos-rp.jpg

Kreativita, rychlost, kvalita i naprosto tichý provoz

Srdcem EOS RP je full-frame snímač CMOS s rozlišením 26,2 megapixelů doplněný nejnovějším obrazovým procesorem značky Canon – DIGIC 8. Tato kombinace přináší vyšší kreativitu i optimální rovnováhu mezi úrovní zaznamenatelných detailů, kontrolou nad hloubkou ostrosti a výborným výkonem při fotografování za špatných světelných podmínek. Uživatelé určitě ocení vysokou maximální citlivost ISO 40 000, která je rozšiřitelná až na 102 400, a výkonný systém automatického zaostřování s duálními pixely CMOS umožňující spolehlivě pořídit snímky i v těch nejtmavších prostředích – expozici lze kompenzovat až o -5 EV [3].

Mezi funkce EOS RP patří i korekce DLO (Digital Lens Optimiser), která přímo ve fotoaparátu zajišťuje dosažení optimální čistoty obrazu a spolupracuje s objektivy RF a po jejich zaregistrování v přístroji až s pěti objektivy EF. Široké jsou i možnosti následných úprav pořízených snímků – uváděný fotoaparát využívá nejnovější generaci 14bitového formátu RAW CR3 včetně úsporného formátu kompaktní RAW, ve kterém jsou soubory až o 40 procent menší. Výsledkem je celkově vyšší počet snímků, které lze na paměťovou kartu uložit a současně zachovat flexibilitu následných úprav umožněnou formátem RAW. Uživatelé mohou pořízené fotografie editovat přímo ve fotoaparátu, a to pomocí kreativního asistenta nabízejícího širokou škálu filtrů, efektů i ovládacích prvků, které usnadňují získání požadovaného výstupu umožňujícího okamžité sdílení.

Ovládání známé z EOS

Přenosný a praktický EOS RP je dosud nejlehčí a cenově nejdostupnější full-frame digitální fotoaparát s výměnným objektivy v portfoliu společnosti Canon. Samotné tělo váží pouhých 485 gramů [4] a EOS RP je tak perfektní volbou na všechny cesty, kdy jsou co nejmenší rozměry a nízká hmotnost velmi důležité. Novinka je přímo navržená pro použití v široké škále situací – základem fotoaparátu je šasi ze slitiny hořčíku doplněné o vysoce přesně vyrobené další části těla včetně těsnících materiálů, které zajišťují odolnost vůči prachu a vlhkosti. Univerzálnost EOS RP zvyšuje i stabilizace obrazu technologií Dual Sensing IS, která snižuje chvění fotoaparátu při focení z ruky, a scénický režim tichého fotografování pro diskrétní pořizování snímků. K dispozici je kontinuální snímání rychlostí až 5 snímků za sekundu nebo 4 snímků za sekundu v režimu průběžného automatického zaostřování – takto vysoká rychlost přináší v kombinaci s paměťovou kartou UHS-II neomezený [5] buffer na snímky ve formátu JPEG nebo RAW dostatečný pro pohotové zachycení snímků na cestách.

Ovládání nového fotoaparátu vychází z tradice modelů systému EOS – je tedy jednoduché, komfortní a pro mnohé uživatele dobře známé. Nechybí ani vysoká flexibilita díky přizpůsobitelným ovládacím prvkům, scénické režimy nebo grafické rozhraní. Jinými slovy vyhoví EOS RP všem potřebám uživatelů s různými úrovněmi dovedností a zkušeností, navíc bez ohledu na to, zda jde o focení nebo natáčení filmů. Potěší také dobře navržená rukojeť, opět ve stylu systému EOS, otočný dotykový displej s vysokým rozlišením a úhlopříčkou 7,5 centimetrů i elektronický hledáček typu 0,39 s technologií OLED. Všechny tyto vlastnosti mohou inspirovat další generaci uživatelů k inovativním způsobům používání včetně odhalení nových tvůrčích možností nebo pohodlného dotykového ovládání prsty – od položek nabídky až po výběr zaostřovací pozice. Nový fotoaparát je také kompatibilní s širokou škálou příslušenství systému EOS včetně dnes uváděného gripu EG-E1, který zvyšuje komfort úchopu těla EOS RP, a Canon Speedlite 470EX-AI, prvního blesku s funkcí AI bounce uvedeného v únoru 2018.

14-eos-rp.jpg
Zaostřeno na každý detail

Canon EOS RP využívá na maximum systém automatického zaostřování s duálními pixely CMOS, který se může pochlubit nejrychlejším ostřením na světě – 0,05 sekundy [6] – a špičkovou přesností s možností výběru z až 4 779 pozic AF v široké oblasti záběru až 88 x 100 procent. Součástí nového fotoaparátu je elektronický hledáček (EVF) s 2,36 miliónů bodů a přibližně stoprocentním pokrytím sledované scény – uživatelé tak mohou pořídit a ihned si prohlédnout skvělé záběry i v případě, kdy se pohybují v prostředí s problémovým osvětlením. Jednou ze čtyř metod ostření je automatické zaostřování dotykem a přetažením, které umožňuje snadnou kontrolu nad zaostřovací oblastí při kompozici záběru pomocí hledáčku nebo prostým dotykem na LCD displej. Užitečné je také automatické zaostřování na oči, které ve spojení s režimem detekce tváře nepřetržitě zaostřuje na oko fotografovaného objektu a zajišťuje vždy profesionální kvalitu výstupu včetně tak důležité ostrosti. Canon EOS RP má funkci nepřetržitého sledování objektů a umožňuje tak, aby kameramani i fotografové pořizující snímky pohybujících předmětů, zvířat nebo lidí udrželi akci v zamýšleném záběru. S dosažením ideální hloubky ostrosti a maximálně ostrých výstupů při makrofotografii pomůže bracketing zaostřování – na jediné stisknutí spouště je automaticky pořízena řada snímků s více rovinami zaostření. Následně lze využít například aplikaci Digital Photo Professional pro platformy Windows nebo macOS a vytvořit výsledný snímek, který bude ostrý v celé požadované hloubce ostrosti. Bodové automatické zaostřování zajišťuje perfektní ostrost např. makrofotografie, další režimy včetně automatického zaostřování s detekcí obličeje, automatického zaostřování s jednou pozicí, rozšířeného automatického zaostřování a zónového zaostřování přináší vysokou flexibilitu při pořizování snímků široké škály objektů.
8-eos-rp.jpg

Vyfotit, sdílet a zůstat připojený

Díky chytré Bluetooth a Wi-Fi konektivitě je mnohem snadnější pořizování i sdílení snímků. Prostřednictvím Wi-Fi a chytrého telefonu nebo tabletu mohou uživatelé EOS RP vzdáleně fotit i natáčet videa. Jde o užitečnou vlastnost zejména v situacích, kdy je nutné předcházet vyrušení fotografovaného objektu nebo při snaze o netradiční kreativní záběry – například při focení zvířat v jejich přirozeném prostředí a během pořizování sportovních záběrů z jedinečných úhlů. Vše je velmi jednoduché, stačí si stáhnout aplikaci Canon Connect, která umožňuje měnit jednotlivá nastavení fotoaparátu, pomocí režimu živého náhledu sledovat dění před objektivem, a dokonce i prostřednictvím technologie Bluetooth vzdáleně probudit EOS RP z režimu spánku. Je-li fotoaparát připojený ke kompatibilnímu zařízení se systémem iOS nebo Android, může EOS RP vkládat do snímků souřadnice GPS a usnadnit tak udržování záznamů o navštívených lokalitách. Fotoaparát také umí automaticky synchronizovat snímky na chytrá zařízení – a zjednodušit tak sdílení na cestách – nebo přenášet data ve formátu RAW do aplikace Canon DPP Express pro editaci přímo v mobilním zařízení.

Vysoce kvalitní videa v rozlišení 4K na cestách

Nový EOS RP přináší svobodu a široké možnosti i tvůrcům video obsahu, kteří chtějí využívat přenosný a snadno použitelný přistroj. Díky obrazovému procesoru DIGIC 8 lze natáčet videa v rozlišení 4K rychlostí 25 snímků za sekundu a v rozlišení Full HD rychlostí 60 snímků za sekundu. Funkce jako pořizování časosběrných filmů v rozlišení 4K, intervalové snímání, průběžné automatické zaostřování při natáčení filmů nebo filmy s vysokým dynamickým kontrastem HDR umožňují zachytit rychlé akce i pomalé sekvence a využít všech výhod rozšířeného dynamického rozsahu. Systém automatického zaostřování s duálními pixely CMOS [7] umožňuje přesné ostření i detekci tváře a Movie Digital IS poskytuje stabilizaci filmů v pěti osách, čímž při natáčení z ruky předchází roztřeseným záběrům. Pozornost si zaslouží i konektory pro mikrofon a sluchátka, díky kterým mohou sledovat uživatelé okolní zvuk v reálném čase. Skvělým pomocníkem je i otočný dotykový displej zajišťující pohodlí při focení a natáčení z různých úhlů. Nechybí ani režim Video Snapshot, který vytváří sumarizační videa spojující 4,6 nebo 8sekundové klipy – uživatelé tak mohou snadno získat přehled o nezapomenutelných událostech a scénách třeba ze svých cest. Všeobecně kompatibilní kodek umožňuje pohotové editace i redukci objemu ukládaných dat.

Nový full-frame fotoaparát již dnes, další RF objektivy ještě letos

Canon dnes konkrétními kroky potvrdil své trvalé závazky jak vůči systému EOS R, tak i bajonetu RF. U příležitosti dosažení významného milníku ve výrobě objektivů EF a RF, kterých již Canon na trh dodal celkem 140 miliónů [8] kusů, oznámil vývoj šesti nových full-frame objektivů. Do prodeje se dostanou ještě v průběhu letošního roku a jedním z nich bude dostatečně malý a výkonný RF 24-240mm F4-6.3 IS USM. Tento praktický univerzální objektiv bude skvělým společníkem na cestách a pokročilým uživatelům nabídne široký rozsah ohniskových vzdáleností, který jim pomůže s pořízením opravdu úchvatných záběrů. Pět dalších vyvíjených full-frame objektivů pro bajonet RF přesně cílí na potřeby všech typů uživatelů, od pokročilých amatérů až po profesionální fotografy a kameramany – Canon chce pomoci s dosažením perfektních snímků každému z nich. Nové objektivy staví na dosavadních zkušenostech společnosti Canon a díky nové špičkové optice i pokročilému zpracování obrazu v případě fotografií a videí posouvají hranice kreativity významným způsobem kupředu.

Další informace o systému EOS R jsou k dispozici na https://www.canon.cz/cameras/eos-rp/

Klíčové vlastnosti fotoaparátu EOS RP:

  • Full-frame snímač CMOS s rozlišením 26,2 megapixelů
  • Lehké tělo se šasi ze slitiny horčíku
  • Automatické zaostřování s duálními pixely CMOS
  • Filmy v rozlišení 4K
  • Obrazový procesor DIGIC 8
  • Tři volitelné upevňovací adaptéry EF-EOS R umožňující použití objektivů EF a EF-S
  • Wi-Fi a Bluetooth konektivita


[1] Mezi digitálními systémovými fotoaparáty s výměnnými objektivy s full-frame snímačem (ekvivalent k 35 mm filmu), s automatickým kontrastním zaostřováním a automatickým zaostřováním s detekcí fázového rozdílu vestavěnou do obrazového snímače. Na základě výsledků měření rychlosti automatického zaostřování podle metodik CIPA (hodnoty se mohou lišit podle podmínek při pořízení snímků a podle použitého objektivu). Měření proběhlo podle interních metod, za podmínek 12 EV (pokojová teplota okolí/citlivost ISO 100 ), manuální režim, objektiv RF 24-105mm F4 L IS USM (s nastavenou ohniskovou vzdáleností 24 mm) při následujících nastaveních: pořízení snímku stisknutím tlačítka spouště, jednobodové automatické zaostřování s centrálním bodem, jednosnímkové automatické zaostřování.  Informace jsou platné ke 13. únoru 2019.

 

[2] 485 gramů včetně baterie a paměťové karty.

[3] Centrální bod při použití objektivů se světelností f/1,2 v režimu jednosnímkového automatického zaostřování.

[4] Včetně paměťové karty a baterie.

[5] Při pořizování snímků na paměťovou kartu typu UHS-II do okamžiku jejího zaplnění.

[6] Mezi digitálními systémovými fotoaparáty s výměnnými objektivy s full-frame snímačem (ekvivalent k 35 mm filmu), s automatickým kontrastním zaostřováním a automatickým zaostřováním s detekcí fázového rozdílu vestavěnou do obrazového snímače. Na základě výsledků měření rychlosti automatického zaostřování podle metodik CIPA (hodnoty se mohou lišit podle podmínek při pořízení snímků a podle použitého objektivu). Měření proběhlo podle interních metod, za podmínek 12 EV (pokojová teplota okolí/citlivost ISO), manuální režim, objektiv RF 24-105mm F4 L IS USM (s nastavenou ohniskovou vzdáleností 24 mm) při následujících nastaveních: pořízení snímku stisknutím tlačítka spouště, jednobodové automatické zaostřování s centrálním bodem, jednosnímkové automatické zaostřování.  Informace jsou platné ke 13. únoru 2019.

[7] K dispozici pouze v případě natáčení filmů v rozlišení Full HD, pro rozlišení 4K je využívané kontrastní automatické zaostřování.

[8] Milník 140 miliónů představuje kumulovanou produkci k 19. prosinci 2018. Celkový počet zahrnuje objektivy RF i filmové objektivy systému EF Cinema. Modré bylo již v originále.

 


Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.