Canon rozšířil nabídku objektivů pro nový systém EOS R

Publikováno: 29. srpna 2019 | autor Redakce
canon-rf-24-70-02.jpg

Společnost Canon Europe, přední světový výrobce fotografické optiky, dnes rozšířila řadu objektivů pro systém RF o modely RF 15-35mm F2,8L IS USM a RF 24-70mm F2,8L IS USM. Tyto objektivy, které propaguje mimo jiné i ambasador značky Canon, známý český fotograf Tomáš Třeštík, budou společně s objektivem RF 70-200mm F2,8L IS USM, který se na trhu objeví ještě letos, tvořit tzv. „svatou trojici“ se světelností F2,8 pro bajonet RF. Objektivy nové řady vyhovují nárokům profesionálních fotografů. RF 24-70mm F2,8L IS USM je vysoce výkonný standardní zoom a RF 15-35mm F2,8L IS USM je zatím nejširší objektiv značky Canon pro systém EOS R. K nim přibyde RF 70-200mm F2,8L IS USM, vysoce světelný a velmi kompaktní telezoom. Společně budou tvořit nezbytnou základní výbavu všech profesionálů i fotografických nadšenců. Díky vynikajícím optickým vlastnostem, velké světelnosti a stabilizaci obrazu umožňují fotografům a kameramanům pořizovat vysoce kvalitní statické snímky a videa všech žánrů – od krajiny a architektury přes portrétní a přírodní fotografii po sport a zpravodajství.

Společnost Canon v únoru oznámila vývoj šesti objektivů pro systém RF a po nedávno uvedených RF 24-240 mm F4-6,3 IS USM a RF 85 mm F1,2L USM jsou RF 15-35mm F2,8L IS USM a RF 24-70mm F2,8L IS USM třetím a čtvrtým objektivem RF, které Canon v tomto roce uvádí na trh. Ještě letos Canon nabídne RF 70-200mm F2,8L IS USM a RF 85mm F1,2L USM DS – poslední dva z šesti objektivů RF plánovaných na rok 2019. Řada objektivů RF nabízí špičkovou kvalitu a všestrannost profesionálním i amatérským fotografům, kteří se chtějí zdokonalovat ve svých dovednostech a pořizovat svým systémem EOS R mimořádné snímky.

Vynikající optika v celé řadě objektivů RF

Objektivy RF 15-35mm F2,8 L IS USM a RF 24-70mm F2,8 L IS USM jsou důkazem dlouhodobého úsilí společnosti Canon o špičkovou optickou kvalitu. Jsou založené na průkopnickém bajonetu RF, který umožňuje nové způsoby konstrukce objektivů a využití potenciálu optických prvků. Objektiv RF 24-70mm F2,8 L IS USM obsahuje 3 členy s velmi nízkým rozptylem (UD) a 3 asférické členy z litého skla. Objektiv RF 15-35mm F2,8 L IS USM má 2 členy s velmi nízkým rozptylem a 3 asférické členy z litého skla. Optická konstrukce obou objektivů koriguje aberace, zkreslení a astigmatismus a umožňuje v celém rozsahu ohniskových vzdáleností pořizovat vysoce kontrastní, rovnoměrně ostré snímky.

canon-rf-15-35-.jpg

Oba objektivy mají vysokou konstantní světelnost f/2,8, takže umožňují fotografování za špatných světelných podmínek, například za soumraku nebo v interiéru, ale také precizně pracovat s hloubkou ostrosti. Díky vysoké světelnosti s nimi lze fotografovat s kratším časem i při nízké úrovni osvětlení a dosáhnout dokonale ostrých snímků. Fotograf tak získává kreativní svobodu v za různých fotografických situací.

RF 24-70mm F2,8L IS USM je univerzální, mnohostranný standardní zoom pro profesionální fotografy, kteří potřebují krajinářský a portrétní objektiv pro fotografování na cestách. Je ideální pro portrétní fotografii díky působivému rozostření pozadí, charakteristickému pro objektivy s vysokou světelností. U těchto ohniskových vzdáleností fotografovaný objekt působivě vystupuje na měkkém pozadí, což dodává snímkům na podmanivosti. RF 15-35mm F2,8L IS USM je vysoce výkonný, ultra-širokoúhlý zoomový objektiv, který nabízí flexibilitu při výběru oblíbených krátkých ohniskových vzdáleností. Je proto ideální pro ty, kdo se věnují fotografování krajiny nebo architektury. Jedná se o dosud nejširší objektiv Canon se světelností f/2,8. Díky těmto vlastnostem umožní profesionálním fotografům zachytit scénu v dramatické perspektivě. Vysoká světelnost f/2,8 tento objektiv rovněž předurčuje k profesionální sportovní, reportážní a astronomické fotografii.


canon-rf-24-70-.jpg

 

Profesionální skla pro špičkovou kvalitu fotografií a videa

Nové objektivy jsou první širokoúhlé objektivy řady L vybavené stabilizátorem obrazu založeným na inovativní technologii společnosti Canon, která se poprvé objevila v objektivech řady EF a umožňuje posun až o pět expozičních hodnot. Fotografové a kameramani tedy nemusí mít obavy z rozostření obrazu způsobeného chvěním fotoaparátu. Systém stabilizace obrazu s duální detekcí a kombinovaný systém stabilizace zlepšují schopnost objektivu detekovat chvění a automaticky rozpoznat, kdy je přístroj umístěný na stativu a stabilizaci v takovém případě vypnout. Profesionální fotografové se tak mohou spolehnout na to, že jejich snímky budou dokonale ostré za všech okolností.

RF 15-35mm F2,8L IS USM a RF 24-70mm F2,8L IS USM jsou první světelné objektivy Canon vybavené technologií Nano USM. Motorový systém automatického ostření Nano USM byl poprvé představen v objektivu EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM. Vyznačuje se vysokou rychlostí ostření při fotografování a hladkým, téměř neslyšným chodem při záznamu videa. Tím, že se v záznamu neobjevují rušivé zvuky ostření, jsou nové objektivy ideálním nástrojem pro kameraman využívající systém EOS R. Objektiv RF 24-70mm F2,8L IS USM je stejně jako RF 24-105mm F4L IS USM vybavený systémem pro potlačení efektu změny ohniskové vzdálenosti při ostření – výsledkem je přirozený dojem při ostření během filmování.

Profesionální ovládání všech modelů jako u řady L

Stejně všechny objektivy RF jsou RF 15-35mm F2,8L IS USM a RF 24-70mm F2,8L IS USM vedle plně manuálního ostřícího prstence vybavené programovatelným ovládacím prstencem, kterému lze přiřadit funkci clony, času, citlivosti nebo kompenzace expozice. Uživatel si tak může objektivy přizpůsobit zcela pode svého. Nové objektivy jsou maximálně odolné a  lehce ovladatelné, jak se očekává od řady L. Disponují zvýšenou odolností proti prachu a vlhkosti a mají na předním a zadním optickém členu nanesený fluoridový povlak odpuzující mastnotu a vodu – pro klid duše při fotografování v drsných a náročných podmínkách.

„Oba rozsahy ohnisek pokrývají v podstatě 90 % mé práce. Jde možná o drobnost, ale 15 mm je přece jen méně než 16 mm, a tak beru širší úhel záběru jako plus. To druhé a větší plus je každopádně stabilizátor uvnitř obou nových eLkových objektivů,“ říká o práci s objektivy RF 15-35mm F2,8L IS USM a RF 24-70mm F2,8L IS USM profesionální fotograf Tomáš Třeštík.

Aktualizace firmwaru

Současně s uvedením nových objektivů na trh vydává Canon aktualizace firmwaru pro přístroje EOS R a EOS RP, které zdokonalují automatické ostření na oči.  Aktualizace umožňují oběma přístrojům detekovat oči a zaostřit na ně z výrazně větší vzdálenosti než u předchozí verze firmwaru. Zároveň je ostření rychlejší a přesnější, stejně jako automatické sledování. Na základě podnětů od zákazníků vývojáři společnosti Canon také zjednodušili indikátory automatického sledování očí a zvýšili obnovovací frekvenci těchto indikátorů u přístrojů EOS R i EOS RP. Profesionální i amatérští uživatelé díky tomu mohou snáze sledovat dynamickou scénu a s jistotou ji fotografovat. Aktualizace bude k dispozici volně ke stažení před koncem září.

Cena objektivů RF 15-35mm F2,8L IS USM a RF 24-70mm F2,8L IS USM na českém trhu bude 64 990 korun.

RF 15-35mm F2,8L IS USM - hlavní funkce a vlastnosti:

 • Vysoce kvalitní ultra-širokoúhlý objektiv
 • Rozsah ohniskových vzdáleností 15-35 mm je vhodný pro fotografování krajiny nebo architektury.
 • Konstantní vysoká světelnost f/2,8 je ideální pro fotografování za špatných světelných podmínek
 • 3 asférické členy a 2 členy s velmi nízkým rozptylem (UD) zajišťují maximální rozlišení na celé ploše snímku – stabilizace obrazu až o pět expozičních hodnot umožňuje fotografování bez opory i při dlouhých časech
 • Motor Nano USM zajišťuje rychlé, plynulé a tiché ostření ideální pro natáčení videa
 • Ovládací prstenec umožňuje přímé nastavení času, clony nebo citlivosti
 • nejkratší zaostřovací vzdálenost 0,28 m při zvětšení 0,22 x
 • Nanostrukturní povrchová úprava SWC a antireflexní úprava ASC (Air Sphere Coating) předchází odleskům a duchům, které zhoršují kvalitu snímku

RF 24-70mm F2,8L IS USM - hlavní funkce a vlastnosti:

 • Nejčastěji užívaný rozsah ohnisek 24-70 mm pro krajinářskou, portrétní a cestovatelskou fotografii
 • Konstantní světelnost f/2,8 v celém rozsahu ideální pro fotografování při nízké úrovni osvětlení nebo pro práci s hloubkou ostrosti
 • Motor Nano USM zajišťuje rychlé, plynulé a tiché ostření ideální pro natáčení videa
 • Stabilizace obrazu až o pět expozičních hodnot (podle testů CIPA) je ideální pro fotografování z ruky a natáčení videa
 • 3 asférické členy a 3 členy s velmi nízkým rozptylem (UD) zajišťují maximální rozlišení na celé ploše snímku
 • Ovládací prstenec umožňuje přímé nastavení času, clony nebo citlivosti
 • Antireflexní povrchová úprava ASC (Air Sphere Coating) předchází odleskům a duchům, které zhoršují kvalitu snímku
Právě vychází
fotovideo-08-2024-stranka-01.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.