Asus ProArt P16 – obří výkon a chytré rozhraní pro kreativce

Publikováno: 12. října 2024 | autor Redakce
proart-p16-h7606-scenario-photo-03.jpg

Asus jako jeden z mála výrobců neustále inovuje nejen hardware svých notebooků, ale snaží se také rozlišovat jednotlivé řady podle jejich použití. Řada ProArt je určena zejména tvůrcům grafického a video obsahu, kteří si po pracovním dni rádi odpočinou u některé z počítačových her. Co všechno tenhle útlý a lehký stroj ukrývá?

Asi nejznámější řady notebooků Asus jsou označeny jako Zenbook a ROG. V prvním případě se jedná o stylové tenké přístroje s dlouhou výdrží, určené pro časté přenášení a cestování. Jejich uživatelé se rekrutují především z obchodních a kreativních profesí, kde nejsou kladeny vysoké nároky na výkon jako při zpracování videa.

proart-p16-h7606-product-photo-nano-black-06.jpg

Řada ROG je určena především hráčům počítačových her, u těchto modelů tedy dominuje displej s vysokou obnovovací frekvencí a rychlou odezvou, který doplňuje herní grafická karta spolu s výkonným procesorem.

ProArt je v podstatě kombinací obojího – přináší obří výkon s osazením podobným herním notebookům, zároveň si ponechává nenápadnost kancelářského stroje bez výrazných detailů v podobě barevného podsvícení apod.

Minimalistické provedení

Pokud vedle sebe postavíte novinky letošního roku ve všech třech zmíněných řadách, zjistíte, že nejnovější ProArt P16 sdílí prakticky shodné šasi s herním modelem ROG Zephyrus G16, takže mají i velmi podobnou konektivitu.

proart-p16-h7606-product-photo-nano-black-09.jpg

Vizuální rozdíl je patrný hned: zatímco Zephyrus je dostupný ve stříbrné a tmavě šedé barvě s integrovaným LED podsvícením v horní straně víka, ProArt P16 můžete koupit pouze v černém provedení v minimalistickém designu.

Šasi je kompletně kovové a matná černá barva sice vypadá elegantně, avšak viditelným otiskům se nevyhnete. Na druhou stranu je lesklý displej dotykový, takže o otisky a šmouhy nebude nouze ani z jedné strany, což vás pravděpodobně přivede k častějšímu čištění obou ploch.

Z pohledu designu a zpracování snad jen jedna výtka, a to otevírání – panty jsou příjemně tuhé, ovšem na víku chybí jakýkoliv výstupek, nebo naopak na základně prohlubeň pro snadnější otevření – bez nehtů to zkrátka půjde špatně. Snadno to ale vyváží extrémní odolnost vůči povětrnostním vlivům, takže můžete pracovat prakticky kdekoliv – snese písek, prach, relativní vlhkost vzduchu až 95 %, –32 °C, výšku 4700 m n. m a nepoškodí jej ani okolní teplota do 70 °C na poušti.

proart-p16-h7606-product-photo-nano-black-07.jpg

Výbava na jedničku

U notebooků určených pro kreativní práci je vedle výkonu a osazení důležitá také konektorová výbava pro připojení externích zařízení. V případě ProArt P16 můžete počítat s dvojicí USB 3.2 Gen 2, kterým sekundují USB-C 3.2 Gen 2 a USB-C 4.0 Gen 3, plnohodnotné HDMI 2.1 FRL, kombinovaná audiozásuvka 3,5 mm a speciální napájecí konektor masivnějšího provedení než USB-C. Na pravém boku ještě najdete čtečku SD Express 7.0.

proart-p16-h7606-scenario-photo-02.jpg

Srdcem sestavy je dvanáctijádrový procesor AMD Ryzen AI 9 HX 370, kterému sekunduje integrovaná grafika AMD Radeon 890M a především samostatná grafika NVIDIA GeForce RTX 4070 s 8 GB DDR6. Co se týká paměti operační, můžete v této konfiguraci počítat se 64 GB DDR5, kterou doplňuje úctyhodné SSD úložiště o celkové kapacitě 4 TB (2 + 2) v podobě M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD.

Hlavní technické parametry Asus ProArt P16

  • CPU: AMD Ryzen AI 9 HX 370
  • GPU: RTX 4070, 8 GB, 105 W
  • RAM: 64 GB LPDDR5X
  • LCD: OLED lesklý, 16", 3840 × 2400 px, dotek + pero, 60 Hz (jas 360 nitů, dE 1,34 DCI-P3)
  • Úložiště: 2× 2 TB (WD PC SN740)
  • Konektivita: USB-C 4, dva USB 3.2, audio, HDMI 2.1, čtečka SD
  • Připojení: Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3 (Mediatek MT7925)
  • Baterie: 90 Wh, Li-Ion
  • Napájení: adaptér 200 W
  • Rozměry: 35,4 × 24,6 × 1,7 cm
  • Hmotnost: 1,84 kg

Klávesnice je podsvícená a pohodlná, s klasickým rozložením, zamrzí však absence samostatných kláves PgUp/PgDn a Home/End – ty suplují šipky s funkční klávesou, navíc šipky jsou pouze poloviční velikosti. Pokud byste hledali numerický blok vzhledem k velikosti displeje, vězte, že jsou v jeho neprospěch osazeny po stranách klávesnice reproduktory.

proart-p16-h7606-scenario-photo-01.jpg

Dominantní je na základně rozměrný touchpad 10 × 15 cm s příjemným povrchem a rychlou odezvou. V levém horním rohu najdete specialitu notebooků řady ProArt, kterou je naznačená kruhová ploška s označením Asus Dial. U dřívějších generací bylo kolečko samostatným hardwarovým ovladačem, integrace do touchpadu je tak přirozeným vývojem.

S pomocí firemní aplikace Dial & Control Panel můžete kolečku přiřadit konkrétní funkci v závislosti na konkrétním programu. Dle výrobce jeho použití může například při práci s časovou osou v rámci postprodukce zvýšit efektivitu, v praxi mu můžete přiřadit konkrétní funkce ke konkrétním programům podle libosti nebo ovladač vůbec používat nemusíte, pokud by nijak efektivně nerozšířil vaše workflow.

Barvy jako korálek

Největším tahákem notebooku je vedle výpočetního výkonu především displej: ačkoli je lesklý tak díky použité technologii OLED, je velmi dobře čitelný. Není ideální pro práci mimo stín, ovšem kdo bych chtěl pracovat na přímém slunci? Vyšší 4K rozlišení a poměr stran 16:10 jsou ideální pro práci s videem, přidejme k tomu ještě možnost využít dotykovou vrstvu, která dokáže rozlišit až 4096 úrovní přítlaku perem (to však v balení nenajdete).

Displej zvládá dle výrobce barevný prostor DCI-P3 na 100 %, takže by neměl být žádný problém s kvalitou a validitou barev. Pokud by se vám však postupem času barvy tzv. rozjely, není problém monitor překalibrovat pomocí firemní utility ProArt Creator Hub.

videoframe-1368.png

Jedinou vadou na kráse displeje je nižší obnovovací frekvence 60 Hz, která může být v některých případech limitní. Používáte-li notebook s externím monitorem, není se třeba touto informací zaobírat, ovšem pokud byste častěji pracovali přímo na displeji notebooku, je dobré s tímto mírným omezením počítat. Co však v takovém případě naopak oceníte, bude poměrně hutný a čistý zvuk vestavěných reproduktorů, jež míří jednak dolů pod notebook pro hlubší frekvence a jednak je najdete vedle klávesnice, kde přispívají k lepšímu stereo a prostorovému efektu.

Investice do budoucna

Cenovka tohoto kousku není zrovna malá, aktuálně jej pořídíte za cenu od 91 tisíc korun, nutno však dodat, že takto velký výkon v relativně úsporném balení, navíc s přidanou hodnotou v podobě nativních aplikací pro kreativce není úplně málo.

V nabídce najdeme i další konfigurace, kde je cena nižší o cca dvacet, respektive třicet tisíc korun, navíc pokud nepotřebujete velkou obrazovku, je možné sáhnout i po menší variantě Asus ProArt PX13 nebo PZ13. Ať tak či tak, tento notebook má nakročeno na poměrně dlouhou dobu dopředu.


Celý článek najdete v říjnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv10-24-obalka-web3.jpg

Právě vychází
fv05-25-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.