Agfa Power – energie sbalená na cesty

Publikováno: 19. června 2023 | autor Redakce
-bst0958-1.jpg

V dobách nedávných, kdy tatranky ještě vyráběla naše lokální firma a daly se s chutí jíst, vznikl tento reklamní slogan, plný skvělé nadsázky. Dnes, kdy tyto celý život mnou milované oplatky vyrábí nadnárodní moloch a k jídlu moc nejsou, mám k mání dvě zařízení, kde ten slogan ztratí nadsázku, ale stoprocentně vystihuje stav věcí.

AgfaPhoto Powercube 100PRO

Menší, skladnější, mně sympatičtější a přenosná více než dobře. Je to krychlička s držátkem, která se dá ve větším batohu snadno prohodit za jeden světelnější objektiv. Srovnání se Sony FE 50 mm f/1,2GM na fotografii hovoří za vše. Nezadají si nejen velikostně, ale plus minus i hmotností, tato malá elektrárnička váží 1,04 kg, což je podobná hmotnost jako 24–70 mm f/2,8 od Samyangu. Chápu, ten objektiv vám umožní na cestě s batohem fotit, ale můžete protentokrát nechat doma nějaké pevné sklo a máte vyřešeno.

-bsr4119.jpg

Lithiový akumulátor uvnitř má kapacitu 88,8 Wh s maximálním výkonem 80–120 W. Je osazen dvěma USB s výstupy 1,2 A, dvěma USB Quick Charge se 2 A, jedním USB-C PD 3.0 s variabilním výstupem až 3 A a maximem 18 W. Kouzelná je však klasická zásuvka, která je schopná při 230 V dodávat 80 W výkonu se špičkou až 120 W.

Co to v praxi znamená, vidíte na fotografii: připojíte iPad Pro, iPhone, fotoaparát A7 RV a malý reproduktor od Sony. Vše se dobije a akumulátor si toho „téměř nevšimne“. Pokud použijete něco sofistikovanějšího, jako je MacBook Air, malý MacBook Pro, Microsoft Surface Pro nebo Surface Laptop, bez problému jej budete udržovat v chodu i dobíjet.

V balení naleznete plnou zásobu kabelů pro dobíjení i napájení, takže si klidně z auta můžete vytáhnout autochladničku a živit ji z této krychličky. Můžete totiž připojit cokoliv, co má kontinuální odběr nepřesahující udanou hodnotu. Na rychlovarnou konvici, Nespresso kávovar a ostatní vysavače je tedy nutno zapomenout, ale kapesní espresa napájená přes USB port to utáhne bez potíží.

-bsr4186.jpg

Co se ovšem nabízí jako ideální využití, je natáčení videa v terénu. Stačí si připojit dummy akumulátor pro váš foťák nebo kameru a o zbytek se postará Powercube. Samozřejmě pokud vaše zařízení umožňuje napájení při snímání přes USB-C, nemusíte ani kupovat tu falešnou baterii, bude stačit správný kabel. Stejně tak lze připojit LED světla třeba od Nanlite, a až půjdete fotit do lesa muchomůrky bílé (fotit, nikoliv sbírat), máte krásné a lehké fotostudio.

AgfaPhoto Powercube 300PRO

Větší, silnější a vlastně trochu jinačí je model Powercube 300PRO. Přináší kapacitu 278 Wh a trvalý výkon 100 W s peakem až 150 W. V praxi to například znamená, že je schopný s přestávkami živit velikou domácí lednici. Dokáže posloužit jako zdroj energie pro plynový kotel ve chvíli, kdy je venku zima a ve vaší ulici spadla fáze, nebo živit velký 17″ notebook. Obě zařízení pak bez problému utáhnou třeba wi-fi modem, takže pokud se chcete ve srubu v lese týrat pohledem na světové dění, máte možnost.

-bsr4195.jpg

O LED lampách, nemá asi smysl vůbec psát, ale když už jsme u světla – obě lampy mají svá řešení. Zatímco menší má měkké rozptýlené světlo, které se hodí jak na osvícení stanu a okolí, větší má silnější single LED svítilnu, která poslouží spíše při nočním pochodu lesem. Obě svítilny pak mají SOS mód, který lze aktivovat opětovným stisknutím tlačítka se symbolem žárovky. Proud dokážou dodávat střídavý i stejnosměrný, ale výkonem jsou určeny pro přenosnou elektroniku. Menší do batohu, větší klidně do auta.

Oba akumulátory obsahují kompletní kabeláž pro nabíjení a umožňují nabití jak ze zásuvky, tak ze zdířky autozapalovače, ale i ze solárního panelu pomocí přibaleného konektoru Mini Anderson.

Solární panel AgfaPhoto SP120

Zatímco jsem si pro svoje potřeby objednal malý přenosný panel SP21 s maximálním výkonem 7 W, protože nebyl skladem, dostal jsem na test mnohem větší a výkonnější model SP120. Pro lepší orientaci: číslo za zkratkou SP (Solar Panel) značí výkon, takže u většího je to 120 W, což je už trochu jiná jízda.

-bsr4169.jpg

Tento panel po rozložení zaujímá plochu 135 × 72 cm a dokáže sytit energií ze slunce tři vyšší modely akumulačních stanic. Mnou zkoušená verze 300PRO je z nich nejmenší, nad ní jsou ještě modely AgfaPhoto Powercube 600 a 1200. Solární panel má klasický konektor Anderson, který snadno připojíte k redukci vedoucí do akumulátoru. Je vybaven i řídicí jednotkou, která informuje o síle výkonu, přetížení a umožňuje pomocí dodávaného kabelu dobíjet například i autobaterii, což se může s karavanem na pláži určitě hodit. Maximální nabíjecí proud panelu je 6070 mA, takže Powercube 300PRO vybitá na 73 % byla na přímém slunci plně nabita za necelou hodinu a půl, což mi připadalo více než dostačující. Zatímco se povalujete na pláži nebo couráte na výletě, slunce se postará o dostatek energie na večer.

Oba modely záložních zdrojů energie nemají výkon na to, aby utáhly elektrický gril, varnou konvici nebo elektrickou pilu. Na to ale nejsou určeny, nemají ten výkon ani kapacitu a jsou za desetinu ceny zařízení, která to svedou. AgfaPhoto Powercube 1200 stojí kolem 1300 eur. Veškeré mé zkoušení, pokud bylo alespoň trochu slušné počasí, spočívalo v užitku pro fotografa nebo videografa. Pro obě tyto disciplíny jsou zařízení naprosto skvělá a pomohou vám přežít s živým náčiním mimo civilizaci několik dnů.

-bsr4124.jpg

AgfaPhoto Powercube 100PRO má perfektní přenosnou velikost do batohu, pět USB výstupů, jeden DC Out a jednu zásuvku + rozptýlené světlo. AgfaPhoto Powercube 300PRO má pouze dva USB výstupy, ale dva DC Out, silnější výstup na zásuvce a trojnásobnou kapacitu při dvojnásobné velikosti. Je více kempinková, a pokud do zásuvky připojíte nějakou rozdvojku, můžete použít klasické nabíječky k telefonům.

Zatímco menší Powercube má specifickou solární nabíječku, která je snadno nositelná díky hmotnosti 0,75 kg, větší modely využívají trojnásobně výkonnější panel s řídicí elektronikou, širším využitím, ale hmotností 4,5 kg. Pokud tedy hledáte kvalitní zdroj energie na cesty, tady jste správně. Jedná se o německou značku, vyráběnou samozřejmě v Číně, ale v kvalitě, kterou požaduje německá preciznost.

A ceny?

AgfaPhoto Powercube 100PRO je za 3990 Kč, AgfaPhoto Powercube 300PRO za 8390 Kč a solární panel AgfaPhoto SP120 za 8990 Kč. Ceny jsou orientační podle internetových prodejců, ale mohu směle říci, že každá koruna do této technologie vložená se mi jeví jako dobrá investice.


Celý článek najdete v červnovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv06-23-web3.jpg

Právě vychází
fv09-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.