100 milionů objektivů NIKKOR

Publikováno: 2. srpna 2016 | autor Redakce
Nikkor

Společnost Nikon Corporation s potěšením oznamuje, že celkový počet vyrobených objektivů NIKKOR* pro fotoaparáty Nikon s výměnnými objektivy dosáhl v červnu 2016 hodnoty sto milionů.

Historie fotografických objektivů značky NIKKOR sahá do roku 1932, kdy si společnost Nikon (tehdy Nippon Kogaku K.K.) zaregistrovala ochrannou známku NIKKOR. Již v roce 1933 byly na trh uvedeny letecké fotografické objektivy Aero-Nikkor. V roce 1959 uvedla společnost Nikon na trh jednookou zrcadlovku Nikon F a také své první objektivy NIKKOR pro jednooké zrcadlovky Nikon, mezi které patří také model Nikkor-S Auto 5 cm f/2.

Název NIKKOR vznikl přidáním písmene „r“ – což byla běžná praxe tvorby názvů objektivů v té době – k názvu „Nikko“, zkratce do latinky převedeného japonského názvu společnosti Nippon Kogaku K.K., který byl původním názvem použitým při založení firmy.

Řada objektivů NIKKOR společnosti Nikon v současné době zahrnuje více než 90 typů objektivů. Patří mezi ně objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností od extrémně širokoúhlých objektivů až po superteleobjektivy, objektivy typu rybí oko, objektivy se zoomem, mikroobjektivy a objektivy PC-E pro široké rozmezí využití. K dispozici je rovněž nabídka objektivů 1 NIKKOR pro pokročilé fotoaparáty s výměnnými objektivy.

Bajonet Nikon F byl používán jednookými zrcadlovkami a výměnnými objektivy Nikon od uvedení fotoaparátu Nikon F v roce 1959. Během své historie byl bajonet F doplňován o špičkové soudobé technologie, například o ovládání clony a automatické ostření, přičemž tato praxe pokračuje dodnes. Je tak zajištěna podpora i pro nejnovější digitální fotoaparáty a objektivy.

Společnost Nikon se také opírá o výzkum a vývoj hodnocení optické výkonnosti. Od roku 2013 společnost Nikon vyvíjí a nasazuje zařízení OPTIA*2, které měří všechny formy aberace*3 fotografických objektivů, a také specializovaný simulátor obrazu, který se používá společně se zařízením OPTIA.

Obrazový simulátor (software) umožňuje mít ve fázi návrhu simulace, které jsou ekvivalentem skutečných fotografií s prototypy objektivů. Objektivy tak lze vyvíjet s větší kontrolou nejen nad rozlišením, ale i širokou škálou charakteristik objektivu, jako je například rozmazání mimo ohnisko (efekt bokeh), reprodukce textury a efekt prostorové hloubky.

Jedním z objektivů navržených pomocí zařízení OPTIA je nový objektiv AF-S NIKKOR 105 mm f/1,4E ED. Tento objektiv je ztělesněním koncepce návrhu „třírozměrné věrnosti (špičkové reprodukční charakteristiky)“, která nabízí přirozenější reprodukci třírozměrných objektů na dvourozměrných fotografiích. Poskytuje fotografiím přirozený dojem prostorové hloubky – hlavní předmět je dokonale vykreslen a současně má scéna nádhernou charakteristiku bokeh, která se postupně mění se zvyšující se vzdáleností od polohy ohniska.

Společnost Nikon představila globální webovou stránku www.nikkor.com, která poskytuje širokou nabídku atraktivního obsahu včetně fotografických a filmových galerií vytvořených objektivy NIKKOR, rozhovorů s konstruktéry objektivů a dalších informací.

 

  • * Výměnné objektivy pro jednooké zrcadlovky Nikon a pokročilý fotoaparát s výměnnými objektivy Nikon 1
  • *2 Analyzátor optické výkonnosti a celkového obrazu
  • *3 K aberaci dochází, když se světlo vycházející z jednoho bodu objektu nesbíhá do jednoho bodu poté, co projde optickou soustavou. Výsledkem je „půjčování neboli přelévání barev“ nebo rozmazání obrazu. Aberace může také způsobit, že předmět má na fotografii jiný tvar než ve skutečnosti.
Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.