Výsledky fotografické soutěže "Naše stopy" – Zvláštního projektu v rámci oslav 100. výročí vztahů mezi Japonskem a Českou republikou.

Publikováno: 29. prosince 2020 | autor Redakce
Výsledky fotografické soutěže „Naše stopy“ – Zvláštního projektu v rámci oslav 100. výročí vztahů mezi Japonskem a Českou republikou.

V roce 1920 navázalo Japonsko a tehdejší Československá republika diplomatické vztahy. Na rok 2020 tak připadlo 100. výročí navázání založení těchto vztahů. Při této příležitosti pořádalo Japonské informační a kulturní centrum Velvyslanectví Japonska v České republice ve spolupráci s Českým centrem v Tokiu fotografickou soutěž s názvem „Naše stopy“.

V našem centru jsme přijímali fotografie, jejichž tématem jsou „Japonské stopy v Česku“. Účastníci soutěže měli za úkol vyjádřit fotografií „Japonsko, se kterým je možné se setkat v Česku.“

Oznámení výsledků

Rád bych poděkoval účastníkům fotografické soutěže na oslavu 100. výročí vztahů mezi Japonskem a Českou republikou „わたしたちの足跡-Our Footprints-Naše stopy“. Všechny soutěžní snímky byly jedinečné, zajímavé a nápadité. Velice mě těšilo na nich pozorovat, jaký mají lidé v Česku vztah k Japonsku a jak je baví japonská kultura. Všechny fotografie byly skvělé a nebylo lehké vybrat několik nejlepších. Níže uvádíme tři snímky, které porotu obzvláště zaujaly.

Za soutěžní porotu
velvyslanec Japonska v České republice Suzuki Hideo

※ Podívejte se také na výsledky verze této soutěže pořádané Českým centrem v Tokiu, „České stopy v Japonsku“! K dispozici jsou zde.

Výsledky fotografické soutěže „Naše stopy“ – Zvláštního projektu v rámci oslav 100. výročí vztahů mezi Japonskem a Českou republikou.

Vítězný snímek / 1. místo
„Pražské jaro“ (Takamatsu Mami)

prazske-jaro,-takamatsu-mami.jpg

Popis autorky:

„Snášející se okvětní lístky přenáší mé srdce do Japonska“

Komentář poroty:

Vítězná fotografie kvetoucích sakur v pražské ulici dokonale splňuje zadání soutěže. Obrazově zachycuje Japonské stopy v Česku. Pomíjivost opadávajících květů je symbolická především v rovině “japonského” vidění a fotografického ztvárnění.

Paní Takamatsu získá bezzrcadlový fotoaparát Z50 s objektivem NIKKOR Z DX 16-50 VR od společnosti Nikon!

bezzrcadlovy-fotoaparat-z50-s-objektivem-nikkor-z-dx-16-50-vr-od-spolecnosti-nikon.jpg

Druhý nejlepší snímek / 2. místo
„Yojimbo“ (Petr Riedl)

yojimbo,-petr-riedl.jpg

Popis autora:

„Pro mě bude vždy Japonsko spojeno se samuraji. Mám štěstí, protože jeden sošně a unikátně stráží Brno ze střechy Divadla Husa na provázku. Byla to tak i okamžitá volba, co vyfotit na zadané téma.“

Komentář poroty:

Fotografie dvou plastik na střeše brněnského divadla Husa na provázku. Černobílá fotografie husy v kontrastu s dominantním stážcem divadla - sochou japonského samuraje má velmi jednoduchou, avšak velmi čistou kompozici. Prostorový dojem fotografického obrazu zdůrazňují dramatické mraky. Snímek nás nutí k zamyšlení, proč brněnské divadlo stráží právě japonský symbol.

Pan Riedl získá 50palcovou 4K televizi TX-50HX810E od společnosti Panasonic!

50palcova-4k-televize-tx-50hx810e-od-spolecnosti-panasonic.jpg

Třetí nejlepší snímek / 3. místo
„Yashica PRAGUE“ (Dan Pelka)

yashica-prague,-dan-pelka.jpg

Popis autora:

„Japonské fotografické dědictví“

Komentář poroty:

Japonsko dalo celému světu dokonalou, moderní techniku a elektroniku. Stejně tak i v českých domácnostech se dodnes schovávají a používají japonské skvosty. Středoformátová dvouoká zrcadlovka Yashica je toho krásným příkladem. Hradčany v obrazové neostrosti v pozadí fotografie jsou zase symbolem české státnosti. Fotografie dokázala tyto symboly spojit do jednoho dokonalého obrazu.

Pan Pelka získá 5 kuponů v hodnotě 1000 Kč (celkově 5000 Kč) na fotoslužby v Centru FotoŠkoda!

poukazka-na-fotosluzby-v-centru-fotoskoda.jpg

Všichni ocenění rovněž obdrží 2 vstupenky na Animefest 2021

vstupenka-na-animefest-2021.jpg

Porota soutěže

(zvláštní porotci)
Zdeněk Thoma (fotograf, cestovatel, držitel Řádu vycházejícího slunce z roku 2017)
Daniel Šperl (fotograf, kameraman, v roce 2016 vydal knihu fotografií "Japonsko")

(hlavní porotci)
Suzuki Hideo (velvyslanec Japonska v ČR)
Shoji Ikuo (rada Velvyslanectví Japonska v ČR)
Ondřej Hýbl (předseda Česko-japonské společnosti)
Rudolf Stáhlich (šéfredaktor časopisu FotoVideo)
Adam Rambousek (Animefest)
Centrum FotoŠkoda

poradatele.jpg

partneri.jpg

sponzori.jpg

 


 

Už máte lednové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Nebyli bychom to my, abychom vám nenabídli stovku naprosto vyrovnaných stránek. Začínáme rychle v zákulisí i na trati Formule 1 a uklidňujeme se v krásných krajinách a divokých přírodních scenériích. Jako vždy, pro každého něco a kvalita na prvním místě. Bude se vám líbit?

fotovideo-01-2021.jpg

Jsme trochu jiní, všimli jste si?

Ano, moderní doba žádá (prý) bezpatkové písmo a my už tou naší více než dvacetiletou klasikou prý byli archaičtí. Takže doufáme, že se vám náš modernější design grafiky bude líbit a komu ne, tak ať nám napíše. Ale prosíme vážně a podstatně! Kolegyně si s tím dala opravdu velkou práci, ze kterou jí patří asi nejen redakční veliký dík. Tak čtěte lépe a snadněji, i když texty krátit nebudeme, takže o žádný obsah nepřijdete.

Inspirativní i praktičtí

Za ta léta jsme si zvykli na vaše chutě. Chcete vidět co fotí ti nejlepší fotografové, inspirovat se současností, přečíst si, na čem právě pracují a co k tomu používají. Rozhovory a povídáním s mistry různých žánrů každé naše vydání začíná. Následně nechybí ani recenze a zajímavosti a pak už postupně přecházíme do fotografické praxe s níž se prolíná i stále oblíbenější video. Naše praktické články mají poměrně značnou odezvu, a tak jsme je v tomto vydání ještě o kousíček rozšířili. Snad v nich i další z vás naleznou to, co právě potřebují. A když ani v tomto vydání, tak určitě příště.

S kým se v lednovém FotoVideo setkáte?

Hned v úvodu s Jiřím Křenkem, jediným Čechem, který má akreditaci na fotografování závodů Formule 1. Jeho zážitky jsou až neuvěřitelné a fotografie úžasné. Hned v závěsu za ním je na dalších stránkách neuvěřitelná žena, oficiální fotografka Českého olympijského týmu, právě čerstvě oceněná Bára Reichová. Jeden fotografický zážitek tedy střídá další. Abychom nebyli jen v pohybu, dali jsme slovo i mistrům krajinářům. Co vám říkají jména Martin Rak a Martin Šaroch. Každý z nich své krajiny pojímá a snímá jinak a současně oba milují krásu a nedotknutelnost přírodu. Jejich snímky jsou dokonalými a propracovanými obrazy. A tak bychom mohli pokračovat s líčením originality Dana Vojtěcha, vzpomínkami Františka Dostála nebo dokumenty Lucie Mojžíšové. Naše nabídka je i v roce 2021 široká a bude taková stále. Jsme rádi, že jste s námi.

Vybírejte z lednového vydání časopisu FotoVideo v novém kabátě:

ROZHOVOR: JIŘÍ KŘENEK

Pouze dvacet fotografů z celého světa na trati Formule 1

jiri-krenek.jpg

INTERVIEW: BARBORA REICHOVÁ

Projekt Nezlomní olympionici vznikl v lockdownu a je dokonalý

barbora-reichova.jpg

ROZHOVOR: MARTIN RAK

Nejraději mám krajiny na sever od Prahy, říká mistr

martin-rak.jpg

ROZHOVOR: MAREK ŠAROCH

Dá se říct, že přes den létám s dronem jen výjimečně…

marek-saroch.jpg

PRAXE: DAN VOJTĚCH

Virtuální skatepark v Maxspace

dan-vojtech.jpg

FOTOGRAF ROKU: VYHRAJTE TÝDEN S VOLVO

Výjimečná soutěžní kategorie zahájena

vyfot-volvo.jpg

FOTOGRAF ROKU: PRVNÍ TÉMA NOVÉHO ROČNÍKU VYHODNOCENO

Téma Pohled z okna přitáhlo téměř 1500 fotografií! Jak jste dopadli vy a jak vaši fotografičtí přátelé? Pořadí najdete jen v tištěném vydání FotoVideo.

fotograf-roku.jpg

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A zase máme pro vás další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na celý rok 2021! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného klesá jeho cena….

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze s námi!

Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.