Společnost Nikon oznámila vítěze soutěže Environmental Photographer of the Year 2022

Publikováno: 14. prosince 2022 | autor Redakce
vitezny-snimek--the-bitter-dead-of-birds.png

Nikon, CIWEM, WaterBear a Arup s potěšením oznamují vítěze soutěže Environmental Photographer of the Year 2022. Letošní 15. ročník této každoroční soutěže představuje nejinspirativnější snímky v oblasti životního prostředí z celého světa a poskytuje mezinárodní platformu pro zvýšení povědomí o problémech ohrožujících planetu.

Fotograf Mehdi Mohebi Pour získal vytouženou cenu Environmental Photographer of the Year za svůj působivý snímek nazvaný „The Bitter Death of Birds“ (Trpká smrt ptáků) (2021). Snímek zobrazuje tři z tisíců ptáků, kteří zahynuli v laguně Miankaleh v Íránu kvůli nedostatku vody a její kontaminaci, a také snahu pracovníků ochrany životního prostředí posbírat těla opeřenců s cílem zamezit šíření chorob. Vítězný snímek byl vybrán pro své surrealistické zobrazení provázanosti života lidí a divokých zvířat.

Mehdi Mohebi Pour komentuje:Toto ocenění je vlastně výhrou pro celý svět, fotografování klimatu a poukazování na člověkem způsobené škody je největší prioritou v mém životě. Chci, aby se lidé na celém světě dozvěděli o smutném úhynu ptáků v Íránu, protože pokud nepřehodnotíme náš životní styl a nebudeme pečovat o planetu, brzy se něco podobného stane i v dalších zemích.“

vitezny-snimek--the-bitter-dead-of-birds.png

Soutěž rovněž oceňuje budoucí generaci fotografů. 16letý Fayz Khan získal cenu Young Environmental Photographer of the Year za svůj působivý snímek „Beautiful but Hostile Colours on Earth“ (Krásné ale nepřátelské barvy Země) (2022). Snímek zobrazuje malé plameňáky letící nad jezery Magadi a Natron v Keni, vodními plochami, které je živí, ale jsou velmi zásadité a toxické pro většinu ostatních živočichů a rostlin. Snímek byl oceněn za klasické pojetí a skvělou kompozici ale i za upozornění na nevýslovné dopady klimatické krize ve Velké příkopové propadlině.

beautiful-but-hostile-colours-on-earth---fayz-khan-admin-ciwem.jpg

Stefan Maier, General Manager Marketing ve společnosti Nikon Europe, toto ocenění komentuje slovy: „Jsme potěšeni, že ocenění Young Environmental Photographer of the Year 2022 získal Fayz Kahn. Společnost Nikon stála za některými příběhy minulého století vyprávěnými právě prostřednictvím fotografie a jsme rádi, že můžeme podpořit tak mladého talentovaného fotografa, který přispívá k tomu, že fotografie bude mít vliv i v budoucnu a který tak sám bude moci své fotografické dovednosti dále zdokonalovat.

V tomto roce obdržela mezinárodní porota, mezi jejíž členy patřil například ambasador firmy Nikon a aktivista Roie Galitz nebo fotografka v oblasti ochrany přírody a lidských práv Matilde Gattoni, příspěvky z více než 120 teritorií po celém světě. Snímky byly pořízeny amatérskými i profesionálními fotografy všech věkových skupin, přičemž nejmladšímu zúčastněnému bylo sedm a nejstaršímu devadesát let.

chemical-explosion---subrata-dey.jpg

Letošní soutěž byla rozšířena o etický panel pro zvýšení odpovědnosti a transparentnosti při výběru snímků. Po důkladném prověřování panel zkontroloval fotografie, které vyvolaly jakékoli etické obavy, a v případě potřeby si od fotografů vyžádal další informace, aby jim pomohly učinit informované rozhodnutí.

naturalia-chronicle-of-contemporary-ruins---jonk-jimenez.jpg

Pro získání více informací o letošních vítězích soutěže Environmental Photographer of the Year navštivte webové stránky www.epoty.org.

Kompletní seznam vítězných snímků a vítězové letošní soutěže:

Environmental Photographer of the Year: The Bitter Death of Birds (Trpká smrt ptáků), Mehdi Mohebi Pour, 2021

Young Environmental Photographer of the Year – cena Nikon: Beautiful but Hostile Colours on Earth (Krásné ale nepřátelské barvy Země), Fayz Khan, 2022

Vision of the Future: Vertical Farming (Vertikální zemědělství), Arie Basuki, 2022

Recovering Nature: Naturalia: Chronicle Of Contemporary Ruins (Kronika současných ruin), Jonathan „Jonk“ Jimenez, 2021

Keeping 1.5 Alive: Chemical Explosion (Chemický výbuch), Subrata Dey, 2022

Adapting for Tomorrow: New Ways to the Future (III) (Nové cesty do budoucnosti (III)), Simone Tramonte, 2021

vertical-farming---arie-basuki.jpg

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.