Přehlídka divadelní fotografie 2023 vyhlásila vítěze

Publikováno: 14. června 2023 | autor Redakce
prehlidka-2023-pozvanka.jpg

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) vyhlásil výsledky třetího ročníku soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Slavnostní předání cen a prezentace vítězných fotografií se uskutečnila počátkem června v kavárně divadla Jatka78. Výstava odbornou porotou vybraných fotografií zde potrvá do 30. 6. 2023.

Stěžejní pro nás bylo posoudit, zda jsou snímky technicky bezchybné a umělecky dokonalé – osobité a kreativní. […] Obecně lze říci, že od divadelní (i propagační) fotografie je požadováno zachycení atmosféry, témat, vztahů primárního – divadelního – díla. Hledali jsme snímky, které jsou na jedné straně historickým pramenem majícím reportážní hodnotu a na straně druhé svébytným uměleckým dílem.“ shrnuje svůj dojem ze soutěže předsedkyně poroty letošního ročníku Lenka Dombrovská.

Do třetího ročníku, vyhlášeného IDU v roce 2022, se přihlásilo 78 fotografů a fotografek (z toho 16 studentů a studentek) zasláním 681 fotografií z let 2020 až 2022. Pětičlenná porota (divadelní publicistka, dramaturgyně a kurátorka Lenka Dombrovská, teatrolog, anglista a překladatel Pavel Drábek, divadelní fotograf Viktor Kronbauer, fotograf, teoretik, pedagog a kurátor Tomáš Pospěch a divadelní fotograf a pedagog Jaroslav Prokop) vybrala v každé z kategorií 3 ceny a 3 čestná uznání.

Vzhledem k tomu, že o přehlídku projevují každoročně zájem divadla a kulturní instituce po celé České republice a občas i v zahraničí (Bratislava, Paříž), vybrala porota dalších téměř 100 fotografií od 33 autorů a autorek, které budou součástí prezentace této přehlídky v příštích letech. Dále byly uděleny ceny CZECH PHOTO a FUJI FOTO.

prehlidka-2023-pozvanka.jpg

Slavnostní předání cen proběhlo 8. června v prostorách kavárny divadla Jatka78 v rámci Pražského Quadriennale. Zde bude také až do konce června k vidění výstava snímků vybraných porotou.

Přehlídka divadelní fotografie je jednou ze snah Institutu umění – Divadelního ústavu o rozšíření povědomí široké veřejnosti o tomto významném oboru i jeho obrovském uměleckém i dokumentačním potenciálu. IDU se věnuje výzkumu divadelní fotografie mnoho let; realizuje jak monografické výstavy (Jaroslav Krejčí, Viktor Kronbauer), tak i výstavy historicky zaměřené, s komplexnějším pohledem na tento obor (Česká divadelní fotografie 1859-2017).

Navíc má IDU rozsáhlý publikační záběr – vedle publikací oceněných Cenou Divadelních novin: Česká divadelní fotografie 1859-2017 a Viktor Kronbauer: Divadelní fotografie vydává IDU od roku 2020 edici Česká divadelní fotografie – dosud vyšly díly Václav Chochola, Jaroslav Prokop a Vilém Sochůrek, připravuje se díl zaměřený na dílo Josefa Ptáčka. Významnou platformou prezentace děl tohoto oboru je Virtuální studovna. Ta v současnosti prezentuje bezmála 500 tisíc snímků a její fond je neustále rozšiřován a doplňován.

Výsledky soutěže

Vítězkou v kategorii Profesionálové – Inscenace / Divadelně-performativní projekt se stala Anna Benháková s fotografiemi z inscenace Thin Skin pořízenými v rámci závěrečného večera Festivalu Cirkopolis 2022, pro který byla inscenace vytvořena. Druhé místo získala Lucie Urban s fotografiemi z inscenace Bedřich: poprvé v Praze (Pomezí). Třetí místo obsadily fotografie Mistra a Markétky (Divadlo v Dlouhé) autora Pavla Hejného. Vedle hlavních cen byla udělena čestná uznání, a to Čeňkovi Folkovi (I was naked when I met the spider at home, Alfred ve dvoře), Jakubovi Hrabovi (Mně 60, Living Dance Studio) a Janovi Hromádkovi (Thin Skin, Festival Cirkopolis).

V kategorii Studenti – Volná tvorba s divadelní tematikou bylo první místo uděleno Viktorii Kubcové s fotografiemi inscenace Bratři a sestry (Studio G). Druhé místo získala Tereza Ondryášová (Luna, Divadelní fakulta JAMU) a třetí Barbora Žentelová (Nebezpečí přečtení, Disk). Čestná uznání obdrželi Dmitry Vegelin (O zlaté rybce, Divadlo Alfa Plzeň), Natálie Divincová (Lidé bez vlastností, Studio Marta) a Dominika Prášková (Šílený Herkules, Studio Marta; Čajová rapsodie, Divadlo na Orlí).

Cenu Czech Photo získala Alexandra Chudá za své fotografie z inscenace Na predaj, pořízené v rámci pražského Festivalu Zlomvaz. Za fotografii z inscenace Chazarský slovník (Divadlo Husa na provázku) se stala vítězkou Ceny FUJI FOTO Kateřina Bébrová.

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.