Praha fotografická 2024 – 28.ročník

Publikováno: 15. května 2024 | autor Redakce
cena-starostky-zavadova-divka-v-modrem.jpg

Mezinárodní soutěžní přehlídka Praha fotografická nazvaná v duchu velkého fotografa Prahy Josefa Sudka již přes čtvrt století pravidelně soustřeďuje nejlepší snímky hlavního města, které vznikly v minulém roce.

Každoroční výstavy jsou nejen odrazem proměn metropole, ale i tvůrčích aktivit a směřování jednotlivých fotografů. Do 28. ročníku soutěže bylo přihlášeno  1076 fotografií od 92 autorů. Fotografie jsou porotě předkládány a vystavovány v originální autorské podobě (zvětšeniny minimálně 30x40cm).

1.-cena-kr-tomas-bajer---masarycka-1.jpg

Soutěží se tradičně ve čtyřech stálých kategoriích - Krása Prahy a její proměny, Lidé v Praze, Problémy Prahy a Kronika hlavního města. Proměnlivá kategorie v tomto ročníku byla Moje nejoblíběnější místo v Praze. Kritériem výběru všech cen je originalita záběrů a individuální tvůrčí přístup k fotografickému ztvárnění tématu.

Galerie Ambit, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1, 16.5. -2.6.2024

Zaslané fotografie hodnotila v roce 2024 porota v čele s Danielou Mrázkovou, publicistkou, kurátorkou, zakladatelkou soutěže Czech Press Photo a autorkou řady knih o fotografii a fotografech, ve složení: Karol Klváček – fotograf, tajemník Zväzu slovenských fotografov, předseda organizačního výboru mezinárodního Fotosalonu Strom, Jaroslav Kučera – fotograf, Dana Kyndrová – fotografka a kurátorka, Milan Sedláček – odborný pracovník NIPOS-ARTAMA, Petr Šálek, fotograf  – vydavatel internetového časopisu Artmagazin.eu, Andrej Reiser  –  fotograf, zakladatel agentury Bilderberg.

3.-cena-khm-jan-kocicak-koci--fakulta-smutek--beze-slov.jpg

V kategoriích Krása Prahy a její proměny, Lidé v Praze a Kronika hlavního města vybrala 1., 2. a 3. cenu, v dalších kategoriích první cenu. Celkově bylo uděleno 8 čestných uznání. Hlavní cenou napříč kategoriemi je Cena primátora hlavního města Prahy, kterou letos získal Josef Parma za sérii fotografií Střípky. Dále byla udělena Cena Foma Bohemia za nejlepší černobílou fotografii (Tomáš Knot: Podvečer na Vítkově), Cena Svazu českých fotografů (Roman Konečný: Nový prezident – série), Cena Zväzu slovenských fotografov ( Pavol Kmeťo: Pohádka ze Střelečáku). Starostka Městské části Praha 1 Terezie Radoměřská ocenila jako každoročně fotografii vybranou návštěvníky výstavy loňského roku (Květa Závadová: Dívka v modrém).

cena-starostky-zavadova-divka-v-modrem.jpg

Letošní výstava představující téměř tři sta vítězných a porotou vybraných snímků od 82 fotografů je dalším příspěvkem k vizuální kronice města. Je výzvou pro další fotografy, jimž se hlavní město stane základním tématem v nejrůznějších projektech. Pro diváky se stává příležitostí k zamyšlení nad historií i současností městského prostředí, smyslem života ve městě, aktivitou jeho obyvatel a výsledky jejich snah o drobné i velké změny. Fotografie nejsou nahodilou sbírkou záběrů, ale se znalostí souvislostí analyzují situaci. Prozrazují delší zájem o vybraná témata, soustavnost fotografování a schopnost vidět to podstatné. Nechybí humor jako nezbytná součást zdravého pohledu na svět.

cena-primatora1.cena--lide--josef-parma-stripky--na-ocich.jpg

Postupně vzniká rozsáhlý soubor fotografií dokumentujících změny historické podoby, vývoj a rozvoj hlavního města. Kronika města je otevřená, každý se může zapojit.

Soutěž i výstavu Praha fotografická pořádá Společnost Praha fotografická, z.s. za finančního přispění Ministerstva kultury ČR , hlavního města Prahy a s podporou Městské části Praha 1, organizací Svaz českých fotografů, z.s. a Nipos Artama. Poděkování za podporu a ceny do soutěže patří firmám Centrum FotoŠkoda, Eizo, Foma Bohemia, Liberecká škola foto-grafická, Nikon, Sanco, Ultralab&syn a Zväzu slovenských fotografov.

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.