Huawei XMAGE Awards 2023 znají vítěze. Zabodovali i dva Češi

Publikováno: 2. prosince 2023 | autor Redakce
nebojacny-orel.jpg

Sedmý ročník světové soutěže XMAGE Awards 2023, která se zaměřuje na fotografie pořízené pomocí zařízení Huawei, je u konce a zná své vítěze. Mezi nimi se ve dvou kategoriích umístili i Češi, a to Michal Petrů, známý jako @losmichalos, za outdoorovou fotografii a Katrin Jarošová za povedený portrét.

Společnost Huawei pořádá každoročně již od roku 2017 soutěž mobilní fotografie XMAGE Awards. Ta inspiruje uživatele ke kreativnímu využití fotoaparátu svého telefonu. Letošní vítězové byli vybráni z více než 600 tisíc přihlášek zaslaných v období mezi 7. dubnem a 15. srpnem 2023. Soutěž má letos tři vítěze hlavní ceny (Grand Prize), 17 vítězů kategorií (Best-in-Category), 34 nejlepších nevýherních příspěvků (Runner-ups) a tři čestná uznání.

Michal Petrů zabodoval se stromořadím v jižních Čechách

V kategorii Runner-ups se umístil i Michal Petrů, známý jako @losmichalos, který ve volném čase fotí výhradně na smartphony Huawei. Vítěznou fotografii se šesti stromy v kategorii Outdoor, kterou nazval stromořadí, zachytil na Huawei P40 Pro. „Této krásné scény jsem si všiml, když jsem projížděl kolem. Nedalo mi to a musel jsem se za deset minut vrátit a vyfotit to,“ okomentoval svou fotografii Michal Petrů.

michal-petru.jpg © Michal Petrů (Česká republika)
Stromořadí | Huawei P40 Pro | Runner-up v kategorii Outdoor

Karin Jarošová získala stříbro v kategorii portréty

V kategorii portréty si Runner-up příčku vybojovala Karin Jarošová z Ostravy za fotografii silného rodinného zážitku. „Dědeček vytáhl starý skútr z garáže a ukázal mému synovi, že stále ještě funguje,” říká Katrin Jarošová. Fotografii prý pořídila na telefon Huawei P10.

karin-jarosova.jpg

© Karin Jarošová (Česká republika)
Na skútru | Huawei P10 | Runner-up v kategorii Portrét

Tři fotografie, které zaujali porotu a získali hlavní ceny

Hlavní ceny získaly fotografie „Dragon Clouds“ (Dračí mraky) od soutěžícího Domcar Calinawan Lagto z Filipín, „Airshow“ (Vzduchová show) od soutěžícího Piotra Cebula z Polska a „Fearless Eagle“ (Nebojácná orel) od soutěžícícho Dou Chuanli z Číny. Každý výherce získal 10 000 USD.

draci-mraky.jpg

© Domcar Calinawan Lagto (Filipíny)
Dračí mraky | Huawei P30 Pro

vzduchova-show.jpg © Piotr Cebula (Poľsko)
Vzduchová show | Huawei P40 Pro

“Obrázek klade více otázek, než nabízí odpovědí, takže podněcuje divákovu představivost. Přistane letadlo bezpečně, nebo se zřítí? Kam směřuje? Komu patří silueta muže v popředí? Na této fotografii je cítit rozvíjející se příběh v pohybu, který vyzývá diváka, aby si doplnil mezery,” vyjádřila se australská portrétová fotografka Jessica Hromas.

nebojacny-orel.jpg

© Dou Chuanli (Čína)
Nebojácný orel | Huawei Mate 40 RS

“Kromě toho, co je vidět navenek, je ještě důležitější najít vnitro subjektů a jejich charakter nebo jejich emoce v daném okamžiku. Na obrazech, fotografiích a videích jsme viděli už množství orlů, ale tohoto si určitě navždy zapamatuji – zachytává pravou duši orla. Pod jeho hustým peřím se skrývají ostré, zastrašující oči,” říká čínsky módní fotograf Pei Tongtong

Účastníci letošního ročníku soutěže pocházeli z téměř 100 zemí světa. Nejvíce přihlášených soutěžících bylo z Číny, Malajsie, Turecka, Polska, Filipín a Spojených arabských emirátů. Nejoblíbenějšími modely telefonů použitých k zachycení fotografií byly Huawei P60 Pro, Huawei P40 Pro a Huawei Mate 40 Pro. Více fotografií a informací k letošním vítězům najdete na webu XMAGE Awards.

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.