EISA Photography Maestro 2021

Publikováno: 9. července 2021 | autor Redakce
EISA Photography Maestro 2021

Výsledky českého národního okruhu jsou tu. Už tradičně vám nabízíme tři nejlepší z prvního kola světové soutěže EIS A Photography Maestro. Letošní téma bylo zajímavé, ale podle mnohých účastníků náročné, zvláště proto, že focení probíhalo v době lockdownu… Jak dopadly vaše Faces (Tváře)?

Foto: první tři nejlepší soutěžící, text: redakce FotoVideo, www.ifotovideo.cz a www.eisa.eu/maestro

Účast velká, kvalita zajímavá

Uzávěrka byla opět 1. května. Odborná porota neměla lehkou práci. Jako vždy nejdříve oddělila zrno od plev, ale těch je každým rokem méně a méně. Do užšího výběru se tentokrát vešlo 18 vybraných souborů, následovalo vyrovnané semifinále mezi šesti sériemi a pak se hlasovalo o prvních třech, které uvádíme dále.

Celkově lze tento ročník hodnotit velmi pozitivně – i za ztížených podmínek soutěžící dodrželi vše tak, že žádný ze souborů nemusel být vyřazen. Zajímavé bylo klání mezi dvěma přístupy: inscenovaným a neinscenovaným a také řešení černobílé versus barevné. Děkujeme všem zúčastněným a věříme, že jsme je nezklamali, pro příští ročník připravíme ještě i ceny útěchy, aby byla ohodnocena velmi vyrovnaná kvalita i na dalších místech.

Ceny a umístění v národním kole

→ První místo, honorář 2000 Kč a postup do světového finále si zajistil Roman Jaroš.

→ Jako druhá v pořadí se s honorářem 1000 Kč umístila loňská vítězka Lenka Rondevaldová.

→ Třetí místo a honorář 500 Kč získala Jana Andělová.

Světové finále

Vítězům blahopřejeme a těšíme se na účast Romana Jaroše ve finále, jehož hodnocení proběhne koncem června 2021. Celkové výsledky budou publikovány v zářijových nebo říjnových vydáních všech šestnácti fotografických časopisů členů expertní skupiny EISA a na jejich webových stránkách.

Ceny jsou velmi zajímavé: vítěz obdrží 1500 eur a trofej EISA Maestro, druhý v pořadí 1000 eur a trofej EISA Maestro a třetí 750 eur a trofej EISA Maestro.

Práce všech národních vítězů budou navíc koncem června 2021 publikovány na facebookovém profilu EISA a zúčastní se tak soutěže EISA Public’s Choice o 1000 eur.

Roman Jaroš

www.instagram.com/roman_jaros

Soubor Portréty ve zpětném zrcátku vlastně nevznikl úplně plánovitě, ale je poskládán z tváří, které jsem nafotil při setkání s blízkými lidmi, kteří neměli chuť se fotit „napřímo“. Pohled do zpětného zrcátka je vlastně i pohled do minulosti, upomínka, o kterou nestáli, ale jsou teď za ni rádi.

Roman Jaroš

Roman Jaroš

Lenka Rondevaldová

www.facebook.com/Lronde.cz, www.lronde.weebly.com

Faces je téma, které vyvolává v hlavě mnoho fotografií. Od uměleckých a fineartových portrétů až po tváře z davu. Nakonec jsem se přiklonila k portrétům, které mám ráda, a využila k tomu svou rodinu, které jsem nesmírně vděčná, že mi na to kývla. U tohoto tématu jsem se rozhodla odkopat a ukázat, kdo za mnou při všech výmyslech stojí. Ale hlavně jsem chtěla ukázat, jak se tváře časem mění… Nebo vlastně nemění? A jak si můžeme být v rodině opravdu podobní.

Lenka Rondevaldová

Lenka Rondevaldová

Jana Andělová

www.gallery.1x.com/member/andelova, www.500px.com/p/andelovajani?view=photos

Jsem amatérská fotografka a v dobách analogu jsem se věnovala hlavně cestovatelskému žánru. Cestování i fotografování zůstávají i nadále mými největšími koníčky. Poté co jsem asi před osmi lety přešla na digitál, snažila jsem se proniknout i do dalších žánrů.

Mám ráda výtvarnou makrofotografii a portrét, nejraději ale fotím architekturu a hledám příběhy ve streetu. Jedním z důvodů mé cesty na Kubu bylo právě street foto – na první pohled poznáte, odkud fotografie pocházejí. Jedinečné je spojení omšelé koloniální architektury s různými výtvarnými motivy (nejen revolučními) a lidmi, kteří svůj život tráví z velké části na ulici. Soubor portrétů vznikal postupně při toulkách ulicemi kubánských měst. Někdy jsem fotila bez vědomí fotografovaného, někdy o mě věděli (Kubánci jsou na fotografování v ulicích zvyklí a nenadávají vám), nejlepší portréty však vznikly poté, co jsem se s nimi za určitých podmínek domluvila.

Jana Andělová

Celý článek si přečtěte a na další oceněné fotografie se podívejte v červencovém vydání časopisu FOTOVIDEO:

Tento rok je pro nás velmi důležitý, nejen tou celoroční oslavou našeho čtvrtstoletí, ale i tím, že se snad jeho podstatná část odvine v normálních časech, a tak i časopisecká distribuce se po dvou letech ještě o něco zlepší. Tím chceme současně moc poděkovat všem, kteří si nás nově předplatili (a těm, co si předplatné obnovili určitě a ze srdce také!), díky nimž nám počet předplatitelů zase o dost stoupl.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Má to logiku, zvykáme si všichni na doručování všeho až domů, a tak proč ne také pravidelné dodávky časopis FotoVideo, když ho dostanu až domů, o den dříve, levněji a bez poštovného, navíc s vybraným dárkem zdarma při objednání (mimochodem, podívejte se na náš web do sekce předplatného, máme nové, letní dárky v limitovaných edicích a také nové, paměťové karty).

Využíváte QR kódy na přehrávání videí a webových stránek? Najdete je v tomto vydání skoro v každém článku! A když už tedy jsme u tohoto vydání: Je v něm hodně praktických článků. Je léto, jste určitě mnohem častěji venku, a tak jsme vám do tohoto červencového vydání připravili velký mix fotografické praxe a technických informací tak, abyste se třeba i poučili a inspirovali. Současně přinášíme docela zajímavé informace ze světa foto a video i díky, že jsme v řadě zajímavých akcí a událostí mediálními partnery. Ostatně, když jsme už u toho: pořádáte nějaké větší fotografické setkání, soutěž, výstavu, prezentaci? Pokud ano a je to vaše akce nevonící příliš komerční náplní, určitě nám o ní včas napište. Rádi o ní v některém z našich médií napíšeme. On ten náš web a časopis mají přeci jenom poměrně velký dosah. Stačí se jen podívat například na ty tři desítky tisíc fotografů registrovaných do soutěže Fotograf roku.

Fotograf roku má aktuální téma: Řada, řady

Řada čísel, stromů, lidí, věcí, zvířat… posloupnosti, události, exponenciální… Kde všude dokážete najít řadu? Doma, v zaměstnání, před obchodem, v obilí, na letišti, před kinem? Řada znamená určité uspořádání a někdy i nutnost… Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 31. 7. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

Óda na domácí spotřebiče, Pavel Hujíček

Vybírejte z červencového FotoVideo například:

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

Vnímám studenty jako budoucnost fotografie…

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

Tak kdopak asi zvítězil v národním kole?

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

Extrémní fotograf v Irsku

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

Jak se fotí kroje na Chodsku?

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

A dál na plný plyn s programem a workshopy

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

TAMRON 150-500 mm F / 5-6,7 Di III VC VXD

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

… a další a další praktické, inspirativní i technické články

POZOR, POZOR, přidali jsme nové dárky! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém? Vyberte si! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.