CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

Publikováno: 27. července 2021 | autor Redakce
CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

Krásy světa vyfotografované více než 600 000krát. Do všech deseti kategorií byly přihlášeny opravdu velkolepé záběry: sport, příroda, zvířata, vaření a jídlo, letecká fotografie, hobby a volný čas, cestování a kultura, architektura a technologie, lidé a krajiny. Zde uvidíte vítězné fotografie jednotlivých kategorií.

Děkujeme všem účastníkům, kteří pomohli učinit z CEWE Photo Award největší fotografickou soutěž na světě! Celkem bylo přihlášeno přes 606.289 fotografií ze 170 zemí a deseti zajímavých kategorií. Pro porotu to byl obtížný úkol - soutěžní motto „Our world is beautiful“ skutečně ožilo a my vám nyní s potěšením představujeme 10 nádherných vítězných fotografií! Celkový vítěz bude oznámen 16. září 2021 na slavnostním gala večeru Awards Show a ceny budou vítězům zaslány na konci září.

CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

Oldenburg, 12 července 2021: Tvůrčí hojnost ve zvláštních časech: Do soutěže CEWE Photo Award 2021 s mottem "Our world is beautiful" bylo amatérskými i profesionálními fotografy přihlášeno více než 600 000 fotografií ze 170 zemí, což z ní opět činí největší fotografickou soutěž na světě. Porota, které předsedá známý francouzský fotograf Yann Arthus-Bertrand, nyní vybrala vítěze deseti soutěžních kategorií. To znamená, že byl sestaven užší seznam všech přihlášených fotografií, z něhož bude vybrán celkový vítěz letošního ročníku. Z hojné účasti těží také SOS dětské vesničky: CEWE věnuje této organizaci 10 centů za každou zaslanou fotografii. Rekordní částka 60 628,90 eur poputuje na vzdělávací projekt na Haiti.

CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

Zejména po zhruba 18 měsících zasažených pandemií má motto CEWE Photo Award "Our world is beautiful" hlubší význam. To si uvědomuje i Dr. Christian Friege, předseda představenstva společnosti CEWE a zároveň člen poroty CEWE Photo Award: "Letos je ještě důležitější si stále připomínat krásné stránky světa. Rozmanitost a krásu naší planety dokumentuje 606 289 fotografií zaslaných z celého světa. Příběhy, které se skrývají za mnoha z těchto fotografií, se nás v porotě hluboce dotkly," říká Friege.

CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

Pod vedením Yanna Arthuse-Bertranda hlasovali Christie Goodwin, Ulla Lohmann, Martin Rak, Kai Pfaffenbach, Petra Horn a Dr. Christian Friege o užším výběru pro letošní ročník CEWE Photo Award. Během celoevropského virtuálního zasedání poroty vybrali odborníci po jedné vítězné fotografii z deseti různých kategorií. Která z nich se stane celkovým vítězem CEWE Photo Award 2021, bude oznámeno na slavnostním galavečeru 16. září v Berlíně. Tam CEWE a porota osobně ocení deset nejlepších vítězů soutěže.

CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

Svět je krásný - i v těžkých časech

Letošní ročník soutěže CEWE Photo Award inspiroval členy poroty zvláštním způsobem. Předseda poroty Yann Arthus-Bertrand k tomu řekl: "Jsem velmi rád a hrdý na to, že mohu být již podruhé předsedou této poroty a jsem opět fascinován kvalitou fotografií. Je to skutečně nejkrásnější fotografická soutěž, jaké jsem se kdy zúčastnil," říká fotograf, který je mezinárodně známý mimo jiné svou ilustrovanou knihou "Our World from Above". Christie Goodwin, portrétní fotografka z Londýna, která je také podruhé členkou poroty, je rovněž poctěna, že se mohla vrátit: "Je úžasné, že se všichni tito lidé navzdory všemu, co se teď ve světě děje, cítili inspirováni k zaslání svých fotografií."

CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

Fotografie, které vyprávějí příběh

Nejen téma "krása" se dotýká porotců. "Mám ráda fotografie, které vyprávějí příběh," říká fotografka přírody Ulla Lohmann: "Nebo dokonce fotografie, které vyvolávají otázky. Mám ráda, když mě snímek vyprovokuje k zamyšlení." Porotci se znovu a znovu zabývají nejen hodnocením estetiky a kompozice fotografie, ale také hledáním toho, co je na ní výjimečné. "Motivy nebyly vždy dokonalé - a právě to pro mě vyjadřuje krásu v našem světě," říká Petra Horn z SOS dětských vesniček. Obzvlášť velkou radost má z fotografie smějících se dětí od Hartmuta Schwarzbacha z Německa, která zvítězila v kategorii "Lidé". Kai Pfaffenbach je ze snímku také nadšený: "Na této fotografii je vidět čirá radost, po které jsme všichni dlouhé měsíce toužili," komentuje fotoreportér, který je v současné době během virtuálního zasedání na cestě do Tokia na olympijské hry.

CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

Když se z dat stanou skutečné fotografie

Přestože členové poroty diskutují na zasedání u virtuálního stolu, všichni mají před sebou vytištěné fotografie, které obdrželi předem poštou. Důležité kritérium v každé kategorii: jak bude fotografie vypadat ve velkém měřítku vytištěná? "Tisk je jediná forma, ve které by fotografie měla existovat," říká fotografka Christie Goodwin, která portrétovala světové hvězdy, jako jsou Celine Dion nebo Ed Sheeran. "Teprve když je fotografie vytištěna na papíře, můžete ji cítit a spojit se s ní. Fotografie v počítači nebo chytrém telefonu není nic jiného než soubor."

CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

Vítězné fotografie budou v každém případě vystaveny ve velkém formátu na slavnostním večeru CEWE Photo Award 16. září v Berlíně. Teprve poté bude zveřejněno, který z motivů se stane letošním celkovým vítězem.

CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

CEWE Photo Award 2021 – Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru

Další informace naleznete na adrese: www.cewephotoaward.com

 


 

Srpnové vydání je plné vzpomínek, testů i praxe

Věříme, že máte z čeho vybírat a určitě co číst. Náš vzorný kolega František Dostál vzpomíná na důležité chvíle srpna osmašedesátého roku, kdy to fotografové před hlavněmi kulometů opravdu neměli lehké. To je jedna z našich smutných a pro některé už hodně dávných vzpomínek. Jako další naše vzpomínání v tomto vydání lze tak trochu pojmout krásnou Analogovou školu, která se tentokrát zabývá alternativami kultovního fotoaparátu Leica. Z testů a praktických článků si určitě nenechte ujít rady a vyprávění holandského mistra Jana Vermeera nebo postřehy našeho skvělého krajináře Martina Raka. Inspirujte se speciálními projekty Matěje Derecka Harda nebo dokonalou architekturou Jiřího Šebka. Pokud vás zajímá naše povídání a testování filtrů, přečtěte si druhý díl se značkou Hoya a Jakubem Cejpkem.

Máte už čtečku QR kódů ve vašem mobilu?

Přehrajte si video, které dáváme prostřednictvím QR kódu už skoro do každého článku v našem časopise. V případě aktuálního, srpnového vydání tomu není jinak! Najdete v něm zase spoustu videí a webových stránek?

Jaká je vaše oblíbená fotolokace?

Vymysleli jsme pro vás další soutěžení s Fotografem roku. Nejen s ohledem na minulé a vlastně i tak trochu současné možnosti cestování, vám nabízíme focení a soutěžení a publikování v jednom. V naší skvělé soutěži Fotograf roku se totiž v rámci tohoto vydání objevují dvě nové a doufejme že i dlouhodobé soutěžní kategorie s jednoduchými názvy #CZfotolokace a #SKfotolokace do nichž můžete za určitých, předem daných podmínek (přečtěte si je uvnitř vydání) vkládat své snímky ze svých oblíbených, nebo dokonce nejoblíbenějších lokací v České a Slovenské republice. Nechceme po vás samozřejmě vaše fotografická tajemství! Naopak, určitě se rádi podělíte se svými kolegy o zkušenosti z míst, která máte nejraději. Těm, jejichž lokace ohodnotí naše odborná porota z hlediska fotografického i atraktivnosti jako nejlepší, se naskýtá možnost publikace jejich fotografické série v časopise FotoVideo a třeba i v některých evropských fotografických časopisech. A v případě, že dotyčný autor připojí i text o vybrané lokaci a vše bude publikováno, obdrží honorářovou prémii ve výši 3000 Kč. To už stojí za to, nebo ne?

Fotograf roku má nádherné téma s názvem „Rám“

Téma, které si určitě zamilujete. Rám je všude a vy rádi rámujete… Rám můžeme najít u obrazu či fotografie a také přímo uvnitř snímku, když použijeme okolí k „rámování“. Vyfoťte fotografii s použitím rámování nebo pro vás zajímavý rám. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 29. srpna 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

Praktické srpnové FotoVideo

Srpnové FotoVideo například nabízí:

FOTOUDÁLOST: MATĚJ DERECK HARD

Čtěte o vzniku a průběhu úspěšného fotografického projektu Ne! v přírodě

MATĚJ DERECK HARD

VIDEOSERIÁL: JAK SE DĚLÁ Z SHOW?

Odpovídá Jan Kozák a Martin Přívratský – Honza zpovídá známé fotografy…

Odpovídá Jan Kozák a Martin Přívratský – Honza zpovídá známé fotografy

PRAXE: JIŘÍ ŠEBEK A LAOWA PŘEDSTAVUJÍ

Laowa 15 - nejširší shift objektiv pro bezzrcadlovky je opravdu dobrý! Přečtěte si!

JIŘÍ ŠEBEK A LAOWA PŘEDSTAVUJÍ

PRAXE: VYJIMEČNÁ ANALOGOVÁ ŠKOLA

Pět alternativ kultovního aparátu Leica? Které to jsou?

 

PRAXE: JAN VERMEER A JEHO FOTOLOKACE

Navštivte Kootwijkerzand – Saharu v Nizozemí a inspirujte se pro soutěž Fotograf roku

JAN VERMEER A JEHO FOTOLOKACE

TECHNIKA: MARTIN RAK TESTOVAL

Objektiv Canon RF 14-35 mm F4L IS USM 70 umí v Martinových rukou ty krajiny opravdu perfektně!

… a další a další zajímavé, inspirativní i praktické články

Blíží se podzim a je čas na nové předplatné! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v limitovaných edicích! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

A VYHODNOCENÍ AKTUÁLNÍHO KOLA FOTOGRAF ROKU...

FOTOGRAF ROKU ZLATÁ HODINA

S naším předplatným opravdu ušetříte. Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARMA k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Praktické srpnové FotoVideo

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.