Celkoví vítězové Sony World Photography Awards 2023

Publikováno: 15. dubna 2023 | autor Redakce
-long-jing,-china-mainland,-student-photographer-of-the-year,-student-competition,-sony-world-photography-awards-2023-(1).jpg

Světová fotografická organizace během výjimečného slavnostního ceremoniálu v Londýně, který uváděla moderátorka a historička umění Kate Bryanová, vyhlásila celkové vítěze prestižní soutěže Sony World Photography Awards 2023.

Titul fotografa roku (Fotographer of the Year) získal uznávaný fotograf Edgar Martins (Portugalsko) za sérii snímků Our War, která je poctou Martinsovu příteli, fotoreportérovi Antonu Hammerlovi, jenž byl zabit během občanské války v Libyi v roce 2011.  Martins získal finanční odměnu ve výši 25 000 USD a digitální foto techniku Sony. Navíc se Martinsova práce dočká samostatné prezentace v rámci výstavy Sony World Photography Awards, která se uskuteční příští rok. Tato příležitost umožňuje fotografům dále rozvíjet jejich vítězný projekt nebo vystavit zcela nové dílo, čímž získají další prostor pro zviditelnění své práce.

-edgar-martins,-portugal,-photographer-of-the-year,-professional-competition,-portraiture,-sony-world-photography-awards-2023-(1).jpg

Martins byl vybrán z 10 vítězů kategorií soutěže profesionálů, kteří byli vyhlášeni společně se jmény fotografů, kteří se umístili na 2. a 3. místě v jednotlivých kategoriích soutěže profesionálních fotografů. Dále byli vyhlášeni celkoví vítězové otevřené soutěže, soutěže pro mladé fotografy a studentské soutěže.

Poprvé byla také vyhlášena cena za udržitelný rozvoj, kterou získal Alessandro Cinque (Itálie). Tato nová cena, která vznikla ve spolupráci s Nadací OSN a iniciativou Picture This společnosti Sony Pictures, oceňuje finanční odměnu 5 000 USD příběhy, lidi a organizace, jejichž činy zdůrazňují jeden z cílů udržitelného rozvoje OSN v oblasti životního prostředí.

-alessandro-cinque,-italy,-winner,-sustainability-prize,-professional-competition,-documentary-projects,-sony-world-photography-awards-2023-(1).jpg

Výstava Sony World Photography Awards 2023 se koná v londýnské galerii Somerset House od 14. dubna do 1. května 2023 a představuje více než 200 tisků a stovky dalších snímků v digitální podobě od vítězů jednotlivých kategorií a fotografů, kteří se umístili v užším výběru. Zároveň se zde představí díla letošní držitelky ocenění za mimořádný přínos fotografii, uznávané japonské fotografky Rinko Kawauchi.

FOTOGRAF ROKU

Dílo Our War (Naše válka) Edgara Martinse (Portugalsko) je originální a vybroušenou poctou fotografovu zesnulému příteli, fotoreportérovi Antonu Hammerlovi, kterého 5. dubna 2011 unesli a zabili příslušníci vládních milic během občanské války v Libyi.

Martins byl frustrován neúspěšnými pokusy zjistit, kde se nacházejí poslední ostatky jeho přítele, vzal proto věci do vlastních rukou a odcestoval do Libye. Tajně ho tam přivezl pašerák benzinu a okamžitě musel čelit obrovským výzvám při práci v tak nestabilním prostředí. Martins si začal uvědomovat, že by nebyl schopen provést důkladné a nezávislé vyšetřování, a tak se raději rozhodl zamyslet nad otázkou: „Jak vyprávět příběh, když neexistuje žádný svědek, žádné svědectví, žádný důkaz, žádný případ?“.

-edgar-martins,-portugal,-photographer-of-the-year,-professional-competition,-portraiture,-sony-world-photography-awards-2023-(2).jpg

Martins v díle Our War (Naše válka) odkazuje na nepřítomnou ústřední postavu prostřednictvím řady portrétů lidí, s nimiž byl Hammerl ve spojení, a účastníků bojů (bojovníci za svobodu nebo jejich potomci, bývalí vojáci, místní obyvatelé, Kaddáfího věrní nebo dvojníci atd.). Vybral je proto, že se mu buď podobali, měli podobné názory a přesvědčení, nebo mu Martinse připomínali v různých fázích jejich přátelství. V projektu zkoumá myšlenku nepřítomnosti, dokumentování, truchlení a uctívání subjektu a také se zamýšlí nad rolí fotografie v konfliktní zóně. Martinsův přístup spočívá v přímé konfrontaci s těmito otázkami – v přijetí myšlenky fragmentárnosti a mnoha rozporů a nejednoznačností, které k válce neodmyslitelně patří.

Martins komentuje své vítězství slovy: „Toto ocenění je pro mě obrovskou ctí, a přestože se k oceněním a subjektivní povaze něčího výběru stavím filozoficky, při vědomí, že se do letošního ročníku soutěže profesionálů přihlásilo více než 180 000 prací, je pro mne velkou poctou. V tomto případě je to také docela emotivní zážitek, protože tak mohu uctít svého přítele na světové scéně a upozornit na těžký osud rodiny, která se snaží najít jeho ostatky. Žádné jiné ocenění nemá takový dosah jako Sony World Photography Awards.“

Mike Trow, předseda soutěže profesionálů 2023, uvedl k Martinsovu vítěznému projektu: „Předmětem fotografie je často paměť a její povaha. Dlouhodobá paměť spočívá ve vědomém vybavování si minulých událostí a našich znalostí o nich – ať už na základě přímé zkušenosti, nebo zprostředkovaně prostřednictvím nesčetných médií, která používáme.  Edgar Martins v knize Naše válka využil paměť a invenci, aby nám poskytl silný, osobní soubor portrétů, které se snaží vysvětlit poslední dny jeho přítele, fotoreportéra Antona Hammerla. Jeho práce poukazuje na to, kam až jsou fotografové schopni zajít, aby vyprávěli příběh, který má smysl; každý snímek dává tušit, jakou cestu Anton podnikl, aniž by bylo zřejmé, jak jeho život skončil. Celá porota letos plně ocenila jeho práci a její vypovídací schopnost.“

VÍTĚZOVÉ SOUTĚŽE PROFESIONÁLŮ

Vítěze soutěže profesionálů vybrala odborná porota na základě předloženého souboru výjimečných prací o pěti až deseti snímcích, od příběhů o válce a usmíření přes posílení postavení žen prostřednictvím vzdělávání až po originální přístupy k žánrům zátiší a sportu.

Vítězové všech kategorií obdrží digitální foto výbavu Sony. Letošními vítězi jsou:

ARCHITEKTURA & DESIGN

Vítěz: Fan Li (Pevninská Čína) za jeho sérii Cement Factory

Finalisté: 2. místo Servaas Van Belle (Belgie); 3. místo Andres Gallardo Albajar (Španělsko)

KREATIVNÍ KATEGORIE

Vítězka: Lee-Ann Olwage (Jihoafrická republika) za její sérii The Right to Play

Finalisté: 2. místo Noemi Comi (Itálie); 3. místo Edoardo Delille & Giulia Piermartiri (Itálie)

DOKUMENTÁRNÍ PROJEKTY

Vítěz: Hugh Kinsella Cunningham (Spojené království) za jeho sérii The Women’s Peace Movement in Congo

Finalisté: 2. místo Mohammed Salem (Palestinský stát); 3. místo Tariq Zaidi (Spojené království)

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Vítěz: Marisol Mendez (Bolívie) & Federico Kaplan (Argentina) za jejich série Miruku

Finalisté: 2. místo Jonas Kakó (Německo); 3. místo Axel Javier Sulzbacher (Německo)

KRAJINA

Vítěz: Kacper Kowalski (Polsko) za jeho sérii Event Horizon

Finalisté: 2. místo Bruno Zanzottera (Itálie); 3. místo Fabio Bucciarelli (Itálie)

PORTFOLIO

Vítěz: James Deavin (Spojené království) za jím předložené Portfolio

Finalisté: 2. místo Marylise Vigneau (Francie); 3. místo Marjolein Martinot (Nizozemsko)

PORTRÉT

Vítěz: Edgar Martins (Portugalsko) za jeho sérii Our War

Finalisté: 2. místo Ebrahim Noroozi (Íránská islámská republika); 3. místo Jean-Claude Moschetti (Francie)

SPORT

Vítěz: Al Bello (United States) za jeho sérii Female Pro Baseball Player Succeeds in All Male Pro League

Finalisté: 2. místo Andrea Fantini (Itálie); 3. místo Nicola Zolin (Itálie)

STILL LIFE

Vítěz: Kechun Zhang (Pevninská Čína) za jeho sérii The Sky Garden

Finalisté: 2. místo Carloman Macidiano Céspedes Riojas (Peru); 3. místo Jagoda Malanin (Polsko)

VOLNĚ ŽIJÍCÍ ZVÍŘATA A PŘÍRODA

Vítěz: Corey Arnold (United States) za jeho sérii Cities Gone Wild

Finalisté: 2. místo Adalbert Mojrzisch (Německo); 3. místo Sriram Mural (Indie)

Chcete-li se dozvědět více o letošních vítězných a finálových projektech, navštivte naše online galerie vítězů.

FOTOGRAF ROKU OTEVŘENÉ SOUTĚŽE

Otevřená soutěž oslavuje sílu jediné fotografie. Vítězné fotografie se vybírají pro svou schopnost sdělit pozoruhodný vizuální příběh v kombinaci s technickou dokonalostí. Z deseti vítězů otevřené kategorie vybrala porota fotografku Dinoru Graue Obscura (Mexiko), která se stala držitelkou ocenění Open Photographer of the Year 2023 a získala finanční odměnu ve výši 5 000 USD, digitální foto výbavu Sony a celosvětovou publicitu.

-dinorah-graue-obscura,-mexico,-open-photographer-of-the-year,-open-competition,-natural-world-&-wildlife,-sony-world-photography-awards-2023.jpg

Graue Obscura zvítězila svým poutavým snímek s názvem Mighty Pair, který byl přihlášen do kategorie Volně žijící zvířata a příroda (Natural World & Wildlife). Černobílá fotografie zachycuje dvojici karakar chocholatých v jižním Texasu, jak spolu sedí na větvi a upřeně hledí stejným směrem. Fotografka měla pocit, jako by majestátní dravci téměř pózovali před fotoaparátem, protože seděli nehybně, v naprostém souladu a hleděli ven ze záběru.

Graue Osbcura ke svému vítězství uvedla: „Je pro mě velkou ctí získat ocenění Open Photographer of the Year 2023. Jsem si naprosto jistá, že toto uznání přispěje k šíření mé práce fotografky divoké přírody, jejímž cílem je předávat a ukazovat lidem krásu, kterou v přírodě vidím.  Věřím, že fotografie je velmi mocný nástroj, který lze využít ke zvýšení povědomí o křehkosti našeho přírodního světa.“

SOUTĚŽ PRO STUDENTY FOTOGRAFIE

V letošním ročníku soutěže pro studenty byli tito autoři vyzváni, aby zaslali sérii pěti až deseti snímků, které by odpovídaly zadání In a Changing World (V měnícím se světě) a vyzdvihovaly pozitivní příběhy rozvoje a pokroku z celého světa.

Long Jing (Pevninská Čína) z Yunnan Arts University získal ocenění Student Photographer of the Year a pro svou univerzitu získal digitální zobrazovací zařízení Sony v hodnotě 30 000 eur. Jingova vítězná série Keep the Yunnan Opera zachycuje zákulisí a ukazuje zmenšující se skupiny účinkujících a diváků opery v Yunnanu. Série v živých barvách oslavuje multikulturalitu jihozápadní Číny, která se odráží v představeních.

-long-jing,-china-mainland,-student-photographer-of-the-year,-student-competition,-sony-world-photography-awards-2023-(1).jpg

Ke svému vítězství Jing říká: „Obrázek vydá za tisíc slov a mým cílem vždy bylo dát obrazům vřelost a odhalit příběhy, které se za nimi skrývají. To, že jsem byl vybrán jako Student Photographer of the Year 2023, mi dodalo sebevědomí a víru, že v budoucnu mohu vytvořit ještě vřelejší a poutavější díla.“

SOUTĚŽ PRO MLADÉ FOTOGRAFY – YOUTH PHOTOGRAPHER OF THE YEAR

Letos byli účastníci soutěže pro mladé fotografy vyzváni, aby reagovali na téma Your Everyday (Tvůj každodenní život) a podělili se o svůj jedinečný pohled na svět kolem sebe. Z užšího výběru 7 fotografů mladších 19 let byl vybrán Hai Wang (Pevninská Čína, 17 let), který se stal držitelem titulu Youth Photographer of the Year a získal digitální foto výbavu Sony a celosvětovou publicitu.

-hai-wang,-china-mainland,-youth-photographer-of-the-year,-youth-competition,-sony-world-photography-awards-2023.jpg

Wangova vítězná fotografie zachycuje zdánlivě nekonečné řady opuštěných pestrobarevných židlí na školní slavnosti, která byla zrušena kvůli pandemii COVID-19. Výrazná kompozice a působivé zarámování podtrhují pocit prázdnoty a dodávají snímku surrealistický ráz.

Ke svému vítězství Wang říká: „Vážím si veškeré pozornosti a podpory, kterou veřejnost věnuje dospívajícím fotografům po celém světě. Jako příslušník této věkové skupiny mohu prohlásit, že se pokoušíme zcela novým způsobem změnit celý svět a snažíme se nepromarnit ani vteřinu svého života.“

CENA ZA UDRŽITELNOST

Alessandro Cinque (Itálie) byl vybrán jako první vítěz kategorie Sustainability Prize (Cena za udržitelnost) a získává finanční odměnu 5 000 dolarů a prezentaci svého projektu v rámci výstavy Sony World Photography Awards v Londýně. Toto zcela nové ocenění, které vzniklo ve spolupráci s Nadací OSN a iniciativou Picture This společnosti Sony Pictures, oceňuje příběhy, lidi a organizace, jejichž činy zdůrazňují jeden z environmentálních cílů udržitelného rozvoje OSN.

Cinque získal toto ocenění díky sérii snímků Atrapanieblas (Mlžné sítě), která ukazuje inovativní řešení pomáhající řešit chronický nedostatek vody v Limě v Peru. Cinque ukazuje, jak se mlžné sítě používají k zachycení kapek vzdušné vlhkosti a mohou pro místní obyvatele shromáždit přibližně 200 litrů vody denně.

-alessandro-cinque,-italy,-winner,-sustainability-prize,-professional-competition,-documentary-projects,-sony-world-photography-awards-2023-(2).jpg

Cinque ke svému vítězství uvedl: „Jsem velmi poctěn a šťastný, že jsem získal tuto cenu. Chci věřit, že prostřednictvím svých fotografií a díky širokému dosahu této ceny pomáháme dát hlas lidem, kteří denně bojují s nedostatkem vody, což je problém, který se podle OSN týká více než 40 % světové populace. Je důležité upozornit na úsilí, které se v Limě v boji proti tomuto nedostatku vyvíjí, v naději, že tyto příběhy vyburcují svědomí a že konečně pochopíme, jak důležité je spojit se v boji proti změně klimatu a vytvořit spravedlivější svět pro všechny.“

MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS PRO FOTOGRAFII

Letošní cenu za mimořádný přínos pro fotografii získala slavná fotografka Rinko Kawauchi. Kawauchi, jedna z nejvýznamnějších současných japonských fotografek, získala mezinárodní proslulost díky svým intimním a světelným snímkům zachycujícím pomíjivé okamžiky každodenního života.

Na výstavě Sony World Photography Awards 2023 bude k vidění více než 20 snímků této fotografky. Výběr, který autorka sestavila, zahrnuje více než dvě desetiletí její kariéry a zdůrazňuje významné milníky a témata napříč některými z jejích nejikoničtějších sérií: Illuminance (2011), AILA (2004), Utatane (2001) a Ametsuchi (2013).

ADAM FERGUSON | SAMOSTATNÁ PREZENTACE

Kromě prací letošních celkových vítězů a vítězů jednotlivých kategorií je součástí výstavy Sony World Photography Awards také samostatná prezentace vítěze soutěže Photographer of the Year (Fotograf roku) 2022 Adama Fergusona (Austrálie).

Uznávaný fotograf představuje výběr snímků ze série Silent Wind, Roaring Sky, která dokumentuje život odlehlých komunit v australském vnitrozemí. Výstava mapuje opakované cesty hluboko na australský venkov a odhaluje krajinu a společenství v období dramatické proměny.

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.