Znáte nová pravidla pro létání s drony?

Publikováno: 3. ledna 2021 | autor Redakce
Znáte nová pravidla pro létání s drony?

Zřejmě jste zaregistrovali různé spekulace a teorie o nových pravidlech pro létání s drony. Úřad pro civilní letectví vydal nové regule a pravidla pro provoz bezpilotních letadel neboli dronů. Přinášíme vám krátký přehled, co budete muset dodržet, abyste s dronem mohli vůbec vzlétnout.

Registrovat se musejí všechny drony s kamerou, která není dětskou hračkou. Podobně regulace dopadne na provozovatele komerčních bezpilotních prostředků i na specifické případy, kam spadají drony, které překračují některé ze standardů „běžných“ kategorií létajících prostředků.

znate-nova-pravidla-pro-letani-s-drony.jpg

1. Registrace na Úřadu pro civilní letectví

Velkou změnou je povinnost registrace provozovatele dronů, které mají hmotnost vyšší než 250 g nebo nesou kameru či jiný snímač schopný zachycení osobních údajů. Povinnou registraci tedy budete muset provést i v případě, že vlastníte DJI Mini (DJI Mini 2), který váží pouhých 249 g, avšak je vybaven kamerou.

Neregistruje se ovšem jednotlivý dron, nýbrž jeho provozovatel (zpravidla jím tedy bude vlastník dronu). Pro provozovatele mladší 18 let provede registraci jejich jménem zákonný zástupce. Registrace je online na webových stránkách https://dron.caa.cz/, které spravuje Úřad pro civilní letectví. Zde vyplníte základní informace o sobě jako o fyzické nebo právnické osobě a dále kontaktní e-mail a telefonní číslo. Následně obdržíte registrační číslo, kterým musí být označen každý dron provozovatele podléhající registraci.

2. Online test pilota dronu

Všichni piloti dronů, mimo těch, kteří budou létat s velmi lehkými drony s označením třídy C0, musí také projít registrací a povinným výcvikem a složit online zkoušku teoretických znalostí. Pojmem výcvik se rozumí seznámení se s pravidly a dostupnými informačními materiály, které jsou a budou dostupné a postupně doplňované na webu: https://www.caa.cz/provoz/bezpilotni-letadla/.

znate-nova-pravidla-pro-letani-s-drony-1.jpg
Otázky pokrývají témata důležitá pro bezpečné provádění letů, jakými jsou např. bezpečnost létání, vzdušný prostor, provozní postupy, předpisy a pravidla týkající se letectví apod. Je proto vhodné se seznámit nejen s obecnými informacemi, ale i s pravidly uvedenými v odkazovaných právních předpisech. I tato zkouška se skládá prostřednictvím online nástroje na webu: https://dron.caa.cz/.

Pro splnění testu je nutné správně odpovědět na 30 otázek z celkových 40 a odpovídá se zaškrtávacím systémem ABCD. Pokud se vám to nepovede, nezoufejte, máte neomezený počet pokusů.

Po úspěšné registraci získáte 12místné identifikační číslo, kterým označíte všechny své bezpilotní systémy. Dron přitom půjde koupit i bez registrace, provozovat ho ale bude moci pouze registrovaný provozovatel. Jeho minimální věk je přitom nově stanoven na 16 let.

3. Členové klubů Svazu modelářů České republiky (SMČR)

A) Pro členy klubů SMČR pro provozování leteckých modelů s hmotností vyšší než 250 g, které nenesou kameru nebo jiný senzor schopný jakkoliv zachycovat osobní údaje, platí odlišný režim v souladu s „Deklarací o provozu modelů letadel“ – jsou zahrnuti do Hromadné registrace provozovatelů bezpilotních prostředků v rámci SMČR dle podmínek stanovených pro SMČR. Další podrobnosti najdete na webových stránkách Klubu leteckých modelářů (KLEM) SMČR: https://svazmodelaru.cz/klem/.

B) Pro provozování dronů nesoucích kameru nebo jiný senzor schopný jakkoliv zachycovat osobní údaje je i pro členy klubů SMČR vyžadována individuální registrace provozovatele a pilota dronu.

znate-nova-pravidla-pro-letani-s-drony-2.jpg

Další informace:

https://letejtezodpovedne.cz/
https://www.caa.cz/provoz/bezpilotni-letadla/
https://svazmodelaru.cz/klem/2020/12/02/deklarace-o-provozu-modelu-letadel/

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/945 ze dne 12. března 2019 o bezpilotních systémech a o provozovatelích bezpilotních systémů ze třetích zemí. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?qid=1560844212742&uri=CELEX:32019R0945

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2019/947 ze dne 24. května 2019 o pravidlech a postupech pro provoz bezpilotních letadel. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?qid=1560266370703&uri=CELEX:32019R0947

Už máte lednové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Nebyli bychom to my, abychom vám nenabídli stovku naprosto vyrovnaných stránek. Začínáme rychle v zákulisí i na trati Formule 1 a uklidňujeme se v krásných krajinách a divokých přírodních scenériích. Jako vždy, pro každého něco a kvalita na prvním místě. Bude se vám líbit?

fotovideo-01-2021.jpg

Jsme trochu jiní, všimli jste si?

Ano, moderní doba žádá (prý) bezpatkové písmo a my už tou naší více než dvacetiletou klasikou prý byli archaičtí. Takže doufáme, že se vám náš modernější design grafiky bude líbit a komu ne, tak ať nám napíše. Ale prosíme vážně a podstatně! Kolegyně si s tím dala opravdu velkou práci, ze kterou jí patří asi nejen redakční veliký dík. Tak čtěte lépe a snadněji, i když texty krátit nebudeme, takže o žádný obsah nepřijdete.

Inspirativní i praktičtí

Za ta léta jsme si zvykli na vaše chutě. Chcete vidět co fotí ti nejlepší fotografové, inspirovat se současností, přečíst si, na čem právě pracují a co k tomu používají. Rozhovory a povídáním s mistry různých žánrů každé naše vydání začíná. Následně nechybí ani recenze a zajímavosti a pak už postupně přecházíme do fotografické praxe s níž se prolíná i stále oblíbenější video. Naše praktické články mají poměrně značnou odezvu, a tak jsme je v tomto vydání ještě o kousíček rozšířili. Snad v nich i další z vás naleznou to, co právě potřebují. A když ani v tomto vydání, tak určitě příště.

S kým se v lednovém FotoVideo setkáte?

Hned v úvodu s Jiřím Křenkem, jediným Čechem, který má akreditaci na fotografování závodů Formule 1. Jeho zážitky jsou až neuvěřitelné a fotografie úžasné. Hned v závěsu za ním je na dalších stránkách neuvěřitelná žena, oficiální fotografka Českého olympijského týmu, právě čerstvě oceněná Bára Reichová. Jeden fotografický zážitek tedy střídá další. Abychom nebyli jen v pohybu, dali jsme slovo i mistrům krajinářům. Co vám říkají jména Martin Rak a Martin Šaroch. Každý z nich své krajiny pojímá a snímá jinak a současně oba milují krásu a nedotknutelnost přírodu. Jejich snímky jsou dokonalými a propracovanými obrazy. A tak bychom mohli pokračovat s líčením originality Dana Vojtěcha, vzpomínkami Františka Dostála nebo dokumenty Lucie Mojžíšové. Naše nabídka je i v roce 2021 široká a bude taková stále. Jsme rádi, že jste s námi.

Vybírejte z lednového vydání časopisu FotoVideo v novém kabátě:

ROZHOVOR: JIŘÍ KŘENEK

Pouze dvacet fotografů z celého světa na trati Formule 1

jiri-krenek.jpg

INTERVIEW: BARBORA REICHOVÁ

Projekt Nezlomní olympionici vznikl v lockdownu a je dokonalý

barbora-reichova.jpg

ROZHOVOR: MARTIN RAK

Nejraději mám krajiny na sever od Prahy, říká mistr

martin-rak.jpg

ROZHOVOR: MAREK ŠAROCH

Dá se říct, že přes den létám s dronem jen výjimečně…

marek-saroch.jpg

PRAXE: DAN VOJTĚCH

Virtuální skatepark v Maxspace

dan-vojtech.jpg

FOTOGRAF ROKU: VYHRAJTE TÝDEN S VOLVO

Výjimečná soutěžní kategorie zahájena

vyfot-volvo.jpg

FOTOGRAF ROKU: PRVNÍ TÉMA NOVÉHO ROČNÍKU VYHODNOCENO

Téma Pohled z okna přitáhlo téměř 1500 fotografií! Jak jste dopadli vy a jak vaši fotografičtí přátelé? Pořadí najdete jen v tištěném vydání FotoVideo.

fotograf-roku.jpg

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A zase máme pro vás další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na celý rok 2021! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného klesá jeho cena….

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze s námi!

Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.