V nabídce FotoŠkoda naleznete řadu zajímavých kurzů a expedic, které se věnují focení zvířat. Od zoo v Praze přes Bavorský les až do džungle v Kostarice můžete s námi a zkušenými lektory začít cestu za perfektní fotografií z přírody. A abychom vám ji usnadnili, doplňujeme každou cestu jedním tipem na focení zvířat.
Chcete si užít parádní den pod vedením zkušeného fotografa přírody? Pražská zoo je velmi rozmanitou destinací, a co se vám nepovedlo vyfotit jinde, je tady na dosah ruky. Již řadu let tam děláme kurzy focení, kde si můžete osvojit techniky ostření a kompozice.
Více: Fotografujeme v ZOO Praha
Zoo je také domovem proslulé kolonie volavek, kterou fotil snad každý zapálenější fotograf přírody v ČR. Nahlédněte pod ruce profesionálnímu fotografovi, který vás navede, jak hledat ideální snímek a vyvarovat se oplocení a bariér mezi vámi a zvířaty.
TIP: Kompozice je u focení přírody základ. Správně komponované zvíře v jeho přirozeném prostředí je ideálním základem pro fotografický obraz. Pokud máte ke zvířeti příliš blízko, zkuste se zaměřit na jeho srst, kůži nebo peří. Právě zoo je k tomuto focení ideální. Dobře proostřená kůže hrocha z rohu do rohu snímku může být zajímavou abstrakcí. Totéž platí pro srst šelem a velkých kopytníků.
Za fotkou zvířat, která můžete ve volné přírodě jen těžko spatřit, vás již tradičně vezme Václav Křížek, který jezdí do NP Bavorský les už řadu let. Věnuje se horské fauně a můžete si tam vyfotit rysa, vlka, vydru nebo třeba zmiji.
Více: Focení zvířat v Bavorském lese
Kromě fauny vám Vašek ukáže, jaké techniky při focení zvířat používá a jak správně zakomponovat zvíře do jeho přirozeného prostředí. Nejen že si zafotíte, ale hezky se u toho i projdete a podíváte se, jak má vypadat les plný vody a různě starých stromů, které poskytují domov celé řadě živočichů.
TIP: V parcích a zoologických zahradách stojí za to koukat po zvířatech i mimo ohrady, ploty a voliéry. Protože je tam většinou díky chovu i dostatek volně dostupné potravy, zdržují se v nich i běžné druhy volně žijících zvířat. Ty se pak dají fotit mnohem snadněji než v divoké přírodě a na samotné focení a kompozici máte daleko více času.
Karibské pobřeží Kostariky zůstává i přes své přírodní krásy stále ještě ušetřeno od hlavního náporu turistů. Pod vedením zkušeného Vládi Lemberka vás čeká klid, pohodářský karibský život a přátelská atmosféra.
Více: Kostarika – poznávací zájezd s focením
Můžete se těšit na nenáročné výlety do tamních džunglí, deštných pralesů či národních parků. Na plantáži ochutnáte nejkvalitnější kakao, poplujete kolem krokodýlů, ale uvidíte i opice, bazilišky, tukany či lenochody.
Na zájezdu nechybí pozorování a focení oblíbených kolibříků. Nahlédnete také do centrální části země, kterou lemují sopky. Nově nabízíme variantu zaměřenou hlavně na poznávání.
TIP: Dostat letící či běžící zvíře do hledáčku může být s teleobjektivy často problém. Využijte sáněk blesku jako zaměřovače. S fotoaparátem u oka se nejdříve dívejte právě skrz sáňky, a pokud v nich zvíře vidíte, máte ho i v hledáčku. Je to tutovka, zkuste to.
Borneo je známé pro svou divokou a bohatou tropickou přírodu. Právě tam najdeme nejvyšší horu celé jihovýchodní Asie (Kinabalu, 4095 m n. m.), krasové podzemní prostory, korálové útesy i pralesní vesnice s potomky lidojedů.
Více: Borneo a Singapur fotoexpedice
Neméně pestrá je i plejáda zvířecích druhů, které můžete pozorovat a fotografovat – těšit se můžete na orangutany, opice kahau, zoborožce, krokodýly a možná i divoké slony.
Na závěr celého zájezdu pak zamíříte do opravdového protipólu: velkoměsta tepajícího úplně jiným životem a plného nejmodernější architektury a technických vymožeností, Singapuru.
Více: Borneo a Singpapur – poznávací zájezd s focením
Tento zájezd nabízíme ve dvou podobách – jedna je zaměřená více na samotné fotografování, druhá spíše poznávací.
TIP: Hodně lidí se při focení zvířat bojí zvedat hodnotu ISO. To je chyba. Pokud fotíte v prioritě clony jako většina, posuňte hodnoty ISO klidně výše, aby vám fotoaparát dopočítával časy přes 1/1000 a kratší. Pohybující zvíře budete chtít nejčastěji tzv. „zmrazit“.
Dechberoucí zemi, která člověka fascinuje ve všech směrech, navštívíte se zkušenou fotografkou Ali Hrdinovou. Národní parky plné majestátních zvířat, krásné pouště a další neuvěřitelné scenérie.
Více: Fotoexpedice Namibie
Zamíříte do jedinečného národního parku Etosha se solnou pánví, která dává scenériím bělavý ráz, i za zvířaty, jež jsou skutečně divoká.
Nebude chybět ani focení mrtvých stromů v pánvi Deadvlei nebo na nejstarší poušti Namib s nejvyššími dunami na světě. Tamní prostředí ve spojení s Mléčnou dráhou a hvězdami po celé nebeské klenbě vás zkrátka dostane.
TIP: Velké objektivy jsou na fotku perfektní, na snímač vašeho fotoaparátu pustí hodně světla a jejich ostrost je špičková. V mnoha případech ale mohou být na safari limitující, protože zvířata máte až příliš blízko, takže do snímku nedostanete jejich přirozené prostředí. Na cesty do Afriky je proto lepší zvolit zoom. Světla (čtěte slunce) je většinou dostatek, zoom je často lehčí a skladnější a umožní vám lépe komponovat.
Navštivte tak trochu jinou exotiku. S fotografy Michalem Krausem a Jakubem Hodáněm vás čeká zaručené dobrodružství. Pokud si Austrálii představujete pouze jako vyprahlou horkou zemi, na této expedici budete příjemně překvapeni.
Více: Fotoexpedice v Austrálii
Zamíříte do nížinného, horského deštného i eukalyptového pralesa, na otevřené savany, na mořské pobřeží nebo k mangrovám a užijete si i bohatství fauny, kterou skýtá severní Queensland.
Těšit se můžete na různé druhy ptáků, žab, ještěrů i savců a se specialistou na herpetofaunu se můžete vydat i za hady.
TIP: Na cestách v cizině (vlastně všeobecně na cestách) je dobré mít ihned po opuštění ubytování připravený fotoaparát s objektivem. Při přesunu na lokaci často potkáte něco, co budete chtít vyfotit. Každý fotograf přírody by vám o takové situaci mohl vyprávět. Pokud to bezpečnost dovolí, připravte se na focení, hned jak je to možné.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!