Hasselblad XPan jsem už měl vystavený ve vitrínce, protože jsem už delší dobu nefotografoval na film. Napadlo mě, že bych na výlet do Murcie mohl vzít s sebou právě tenhle panoramatický fotoaparát na kinofilm s velikostí políčka 65 × 24 mm, a zamýšlel se nad tím, kde seženu filmy.
V jedné krabici jsem objevil už delší dobu prošlé, nepoužité filmy. U některých bylo doporučené vyvolání v roce 1997, u jiných v roce 2003. Byly to negativní filmy i diapozitivy.
Dostal jsem šílený nápad, že budu riskovat a zkusím otestovat tyhle prošlé filmy, nafotit s nimi celý výlet do Murcie a zjistím, jestli to má ještě smysl. Nejstarší z filmů byl prošlý 29 let a jiné okolo 20 let. Nebyly skladovány v chladu a celou dobu ležely v krabici při pokojové teplotě.
U výletu do Murcie se musíte připravit na různé výhledy od úžasných pláží až do částečně zalesněných hor, takže jsem měl s sebou tři fotoaparáty – dva Nikony a Hasselblad. Musel jsem se tedy rozhodovat, co zrovna použiju. Byl jsem připraven i na to, že focení s 20 let prošlým filmem nemusí vůbec vyjít. Přesto jsem to zkusil.
Po vyvolání jsem zjistil, že například diapozitivní filmy od Kodaku měly značně fialový nádech a některé negativní od Fuji byly velmi málo kryté. Zároveň jsem fotografoval i s digitálním Nikonem Z 5, abych si po návratu mohl výsledky porovnat. Srovnání obou fotoaparátů je obtížné, protože mají v hledáčku rozdílné poměry stran.
Digitální Nikon má poměr stran 1,5:1 a Hasselblad XPan 2,7:1. Hasselblad má neměnnou ohniskovou vzdálenost objektivu 45 mm. U Nikonu jsem byl vybaven objektivy od 16 mm po teleobjektiv 70–300 mm s telekonvertorem 1,4×, takže zhruba dohromady 400 mm, což se mi osvědčilo u záběrů s plameňáky.
Ke skenování jsem použil Epson Perfection 850 PRO a software SilverFast 9 a pokusil se s jejich pomocí vykouzlit z prakticky nepoužitelných negativů a diapozitivů co nejlepší skeny, které jsou na této straně.
Výhodou skenovacího softwaru SilverFast 9 je funkce globálního CC (celková korektura barev), která nevhodné barevné nádechy zcela zkoriguje, a funkce selektivního CC (selektivní korektura barev), jež změní barevnost jednotlivě. Lze použít i další úpravy obrazu, o kterých jsme psali již v předešlých kapitolách.
Závěr: jakékoliv obrazové chyby vzniklé špatným skladováním nebo expirací filmu, například barevný nádech či ztráta barevnosti, nebo chybným nastavením fotoaparátu, které způsobila pod- nebo přeexpozice, lze pomocí programu SilverFast 9 jednoduše opravit.
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!