Videoporadna: Cine objektivy – speciály na video

Publikováno: 10. listopadu 2022 | autor Redakce
laowa12mm+(1+of+1).jpg

Dnes už můžeme konstatovat, že video v posledním desetiletí zažilo nebývalý rozmach, z mnoha fotografů se stali videografové a ti ostatní si záznam videa osvojili minimálně stejně jako fotografování. I tvorba videa však vyžaduje vhodné nástroje a správný objektiv je jedním z nich.

Natáčet video můžete i s většinou běžných objektivů, které se používají primárně pro fotografování. Ostatně pro řadu výrobců je tato funkčnost objektivu na stejné úrovni jako funkčnost při fotografování a specifické „videofunkce“ už nejsou výjimkou, jako to bylo dříve.

pexels-harry-shelton-7239946.jpg

Do značné míry k tomu přispěl v minulosti i postupný přechod na krokové (STM) motory pohánějící automatické ostření, které jsou mnohem tišší a přesnější než dříve používaná technologie. Dalším krokem jsou pak ještě tišší, přesnější a rychlejší pohony ostřicí soustavy typu USM.

U objektivů určených přímo pro záznam videa najdeme několik specifik, která vlastně oceníte až v okamžiku, kdy se videozáznamu věnujete více a máte již nějakou praxi. Pokud s videem začínáte, pravděpodobně ještě neoceníte jejich konstrukci, i když na druhou stranu vás spíše naučí správným návykům a postupům.

pexels-julia-avamotive-1051544.jpg

Konstrukce, ostření a clona

Přesně tak by se daly rychle a stručně shrnout rozdíly mezi fotografickými objektivy a videoobjektivy. V dobách nedávno minulých jsme se s videoobjektivy mohli setkat pouze u několika tradičních a prémiových výrobců. Tomu také odpovídala vcelku vysoká pořizovací cena takových skel. Jejich rozdílné určení bylo obvykle označeno přídomkem „cine“, tedy kinematografické objektivy.

camera-7161766.jpg

Naštěstí se ale objevila i řádově levnější konkurence, která značně zamíchala kartami, a dnes je na trhu vedle výše zmíněné skupiny objektivů také celá řada levnějších alternativ, které nabídnou velmi kvalitní výstup i mechanické zpracování.

laowa-12-mm-t29-zero-d-cine.jpg

Právě to je jedním z viditelných rozdílů mezi objektivy. Většina výrobců videoobjektivů má ucelenou řadu skel, která mají shodné značení stupnic clony a ostření – oba ukazatele jsou při práci důležité a bývají na bočních stranách objektivu. Uživatel tak má jistotu, že...


Celý článek najdete v listopadovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv11-22-web3.jpg

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.