Taky máte pocit, že na vás AI neboli umělá inteligence vyskakuje prakticky odevšad? Až to někdy dokáže být otravné. Počínaje tímto vydáním se AI usazuje v podobě pravidelné rubriky i ve FotoVideo. Snad vás neotráví, ale naopak potěší, pobaví a vzdělá.
Všudypřítomnost AI je nasnadě – její schopnosti a oblasti využití se rozšiřují bezprecedentní rychlostí. To platí i pro potřebu její implementace, absence AI může znamenat ztrátu konkurenceschopnosti pro produkty, firmy i jednotlivce.
Jsme svědky sprintového závodu ve vývoji a adaptaci AI. Nebude to ale trvat dlouho, umělá inteligence se stane přirozenou součástí každodenního života a už nebude potřeba ji tolik akcentovat.
Umělé inteligenci se věnuji několik let, používám ji denně pro práci i zábavu, dokonce jsem se podílel na vývoji nástrojů pro fotografii. Hodně mi to připomíná příchod digitálních fotoaparátů (vysokou fotografickou školu i první zakázky jsem dělal ještě na film).
Tenkrát i dnes řada lidí nové technologii nevěnovala pozornost, někdo na ni hleděl spatra pro počáteční nedokonalosti, spousta lidí byla přesvědčena, že do jejich oblasti práce nepronikne. Postupem času se digitální fotoaparáty dostaly na takovou technickou a cenovou úroveň, že film z komerční sféry v drtivé většině vytlačily. Fotografové oplakali dramatický propad cen fotografických služeb, někteří se přizpůsobili, další začali dělat jinou práci.
Každopádně se fotí vesele dál, digitálně i na film. S umělou inteligencí to bude podobné: mnoho odvětví transformuje, některá zaniknou, nová vzniknou a život půjde dál, jen budeme mít ve světě fotografie kromě filmu a digitálu ještě AI.
S transformací fotografického průmyslu jsem si poradil tak, že jsem v roce 2012 začal pracovat pro českou firmu PhotoRobot, která vyvíjí hardware a software pro automatizaci fotografie, tedy tak trochu bere fotografům práci a zlevňuje cenu především produktových fotografií (poutavý rozhovor se zakladatelem PhotoRobotu Kamilem Hrbáčkem si můžete přečíst ve FotoVideo 06/24).
V roce 2018 jsem přesídlil do konkurenčního Orbitvu v Polsku, což je v oblasti photography automation celosvětová jednička. Tam jsem měl na starosti vymýšlení nových strojů a technologií, dohlížení na jejich vývoj, dostal jsem se do malých fotostudií i průmyslových fototováren, na konference, na veletrhy nebo třeba na večeři s prezidentem Sony – úžasné zkušenosti.
Před rokem jsem se dal dohromady s bývalými kolegy, vývojáři z PhotoRobotu, a založili jsme startup Phottr. V něm vkládáme naše know-how do automatizovaného procesu, který kombinuje focení chytrým telefonem s AI nástroji, aby mohl kdokoliv vytvářet kvalitní produktové fotografie rychle a levně, ať už chce prodat pár knížek na Aukru nebo má e-shop s tisíci produkty.
V této rubrice se budeme věnovat všem možným aspektům AI v souvislosti s fotografií a videem, především generativní umělé inteligenci a machine learningu.
Například porovnáme bezplatné AI nástroje, detailně se podíváme na nejlepší současné technologie, pomocí tutoriálů si ukážeme základní i pokročilé možnosti využití AI nástrojů, budeme fotografie vytvářet, retušovat a transformovat, probereme právní a etické aspekty používání umělé inteligence, prozkoumáme, jak pomocí ní vydělávat, a mnoho dalšího.
Tento prostor bych rád využíval pro různá témata mimo hlavní námět článku. Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte nám psát na redakční e-mail nebo na sociální sítě, třeba se sem dostanete právě vy.
Tentokrát vám dám tip, který říkám na všech AI workshopech, kurzech i soukromých školeních: nejdůležitější první krok je začít AI používat. Jakkoliv, klidně jen pro zábavu. Jedině tak člověk může objevovat, jakým způsobem funguje, reaguje a komunikuje, jaké má přednosti a limity. Teprve praktická zkušenost umožní odhalit, v jakých oblastech člověk může AI využít a jak pro něj může být užitečná. Nebo také k ničemu…
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!