Uberte světlo – variabilně – ND filtry, díl I.

Publikováno: 10. července 2021 | autor Redakce
Uberte světlo – variabilně – ND filtry, díl I.

Že vám slovo filtr připomíná jen jeden z kroků publikace fotky na Instagramu? Chyba lávky. My se budeme bavit o filtrech optických. I když jsou dnes možnosti kreativní postprodukce ze souborů RAW obrovské, existují dvě výjimky, které budete v počítači jen těžko dohánět: polarizační a ND filtr. Zvláště pokud se věnujete videu, budou pro vás absolutně nezbytné.

Text a foto: Jakub Cejpek , www.cejpek.com, www.facebook.com/jakub.cejpek

HOYA Variable Density TEC 3-400X

Uberte světlo – variabilně – ND filtry, díl I.

Nezbytný pomocník všech videotvůrců

Na úvod si dovolím drobnou osvětu a budu doufat, že mě zkušení a znalí nebudou pranýřovat za opakování banalit. Vycházím ale z vlastní zkušenosti a podobnou informaci bych před lety jistě ocenil. Když se chcete pustit do natáčení, stačí v dnešní době stisknout jen tlačítko na chytrém telefonu a je to.

Uberte světlo – variabilně – ND filtry, díl I.

Máte hotovo, sdílíte. Snadné jak facka. Jenže pak se rozhodnete svůj filmařský um pilovat a zjistíte, že toto médium má podstatně více rovin, možností a s tím i spojených nástrah. Zvukovou a dějovou složku teď nechme stranou a pojďme k té obrazové. Časem si mnozí řeknou, že přeostřený obraz s nekonečnou hloubkou ostrosti není to, jak si svou tvorbu představují, a spíše než záznamu z akční kamery nebo večernímu televiznímu zpravodajství by své video rádi připodobnili filmovému vzhledu. Co tomu pomůže? Využití malé hloubky ostrosti a pohybová neostrost.

Uberte světlo – variabilně – ND filtry, díl I.

Dvojnásobek snímkové frekvence

Možná si říkáte, kdy se dostanu k tomu filtru, ale dovolte mi ještě pár vět. Zatímco u fotografování pohybu chceme obvykle docílit toho, aby byl hlavní objekt zmražen, pro přirozený vzhled videa je cíl jiný – dosáhnout v obrazu pohybové neostrosti, kterou v běžícím záběru nebudete na rozdíl od fotky vnímat jako nepovedené mazanice, ale jako přirozený hladký projev. Stručně řečeno, ideální je používat čas závěrky, který je roven dvojnásobku snímkovací frekvence.

Zní to moc odborně? Pro natáčení rychlostí 25 obr./s nastavte čas 1/50 s, pro 50 obr./s pak 1/100 s atp. To je vše. Když ale toto pravidlo aplikujete i za slunného dne…

Celý článek si přečtěte v červencovém vydání časopisu FOTOVIDEO:

Tento rok je pro nás velmi důležitý, nejen tou celoroční oslavou našeho čtvrtstoletí, ale i tím, že se snad jeho podstatná část odvine v normálních časech, a tak i časopisecká distribuce se po dvou letech ještě o něco zlepší. Tím chceme současně moc poděkovat všem, kteří si nás nově předplatili (a těm, co si předplatné obnovili určitě a ze srdce také!), díky nimž nám počet předplatitelů zase o dost stoupl.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Má to logiku, zvykáme si všichni na doručování všeho až domů, a tak proč ne také pravidelné dodávky časopis FotoVideo, když ho dostanu až domů, o den dříve, levněji a bez poštovného, navíc s vybraným dárkem zdarma při objednání (mimochodem, podívejte se na náš web do sekce předplatného, máme nové, letní dárky v limitovaných edicích a také nové, paměťové karty).

Využíváte QR kódy na přehrávání videí a webových stránek? Najdete je v tomto vydání skoro v každém článku! A když už tedy jsme u tohoto vydání: Je v něm hodně praktických článků. Je léto, jste určitě mnohem častěji venku, a tak jsme vám do tohoto červencového vydání připravili velký mix fotografické praxe a technických informací tak, abyste se třeba i poučili a inspirovali. Současně přinášíme docela zajímavé informace ze světa foto a video i díky, že jsme v řadě zajímavých akcí a událostí mediálními partnery. Ostatně, když jsme už u toho: pořádáte nějaké větší fotografické setkání, soutěž, výstavu, prezentaci? Pokud ano a je to vaše akce nevonící příliš komerční náplní, určitě nám o ní včas napište. Rádi o ní v některém z našich médií napíšeme. On ten náš web a časopis mají přeci jenom poměrně velký dosah. Stačí se jen podívat například na ty tři desítky tisíc fotografů registrovaných do soutěže Fotograf roku.

Fotograf roku má aktuální téma: Řada, řady

Řada čísel, stromů, lidí, věcí, zvířat… posloupnosti, události, exponenciální… Kde všude dokážete najít řadu? Doma, v zaměstnání, před obchodem, v obilí, na letišti, před kinem? Řada znamená určité uspořádání a někdy i nutnost… Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 31. 7. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

Óda na domácí spotřebiče, Pavel Hujíček

Vybírejte z červencového FotoVideo například:

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

Vnímám studenty jako budoucnost fotografie…

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

Tak kdopak asi zvítězil v národním kole?

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

Extrémní fotograf v Irsku

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

Jak se fotí kroje na Chodsku?

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

A dál na plný plyn s programem a workshopy

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

TAMRON 150-500 mm F / 5-6,7 Di III VC VXD

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

… a další a další praktické, inspirativní i technické články

POZOR, POZOR, přidali jsme nové dárky! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém? Vyberte si! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.