Na trhu převažují dvě technologie tiskáren, které se pro tisk fotografií používají jak v hobby, tak profesionálním sektoru: a) inkoustové (inkjetové) fototiskárny a b) termosublimační (dye-sub, D2T2).
Text: Jan Kaiser, foto: FOMEI a redakce
Pro každou technologii existují unikátní (nezaměnitelné) fotopapíry. Termosublimační tiskárny se používají především pro kioskový a eventový tisk fotografií a každá termosublimační tiskárna má předurčený typ fotopapíru, vyráběný pro daný model tiskárny. Na světovém trhu se vyskytují tři dominantní výrobci termosublimačních fototiskáren: DNP, Mitsubishi a Citizen. Výrobce fotomédií pro všechny termosublimační tiskárny na světovém trhu je toliko jediný: DNP.
Doma i v profesionálních minilabech převažuje technologie inkoustová a nabídka papírů pro inkjetové fototiskárny je velmi široká. Proto se následující výběr papírů zabývá právě fotopapíry pro inkoustové fototiskárny. Pro pořádek jmenujme tři dobře známé výrobce inkoustových fototiskáren: Canon, EPSON a HP. Sluší se dodat, že ani jedna ze jmenovaných firem není výrobcem fotopapírů. Proto má fotograf tolik možností − na trhu je obrovské množství fotopapírů pro inkoustové fototiskárny.
Tiskárny A3+ hobby fotografů: Canon PIXMA iX6850 a EPSON L1800. Canon překvapí nízkou pořizovací cenou, EPSON má nejnižší provozní náklady napříč všemi modely pro amatéry na současném trhu.
Fotopapíry pro inkjetové tiskárny
Jedním z kouzel moderních papírů pro inkjetovou fotografii je fakt, že osvědčené podložky známé desítky let, jsou používány i dnes, avšak namísto světlocitlivé vrstvy je na povrch aplikována tzv. vrstva přijímající inkoust.
Reakce inkoustu s povrchovou vrstvou fotopapíru. Inkoust nezůstává ani na povrchu, ani „nepropadne“ až do podložky.
Obyčejné papíry tuto emulzi nemají, a proto je tisk fotografií na nich nekvalitní – neostrý (rozpitý) a desaturovaný (vybledlé barvy).
...
Celý článek si můžete přečíst v květnovém vydání FotoVideo.