Redukujeme objektivy

Publikováno: 28. prosince 2020 | autor Redakce
Redukujeme objektivy

Analogová fotografie není pouze starý fotoaparát, černobílý film a práce v temné komoře. Důležitou součástí celého procesu je také výběr objektivu, se kterým budete pracovat. A ne vždy to musí být objektiv, který na váš fotoaparát pasuje.

Vzhledem k tomu, že fotografie je s námi už přes sto let a již více než polovinu té doby je součástí každodenního života nejen profesionálů, ale i amatérských fotografů, je logické, že existuje obrovské množství použité techniky.

Redukujeme objektivy

Pro ty, kdo se věnují analogové fotografii, je obvykle nejčastějším nástrojem zrcadlovka, u níž je možné měnit objektivy. Ovšem v závislosti na tom, jaký model zrcadlovky fotograf vlastní, je třeba vybírat i objektiv, který má adekvátní bajonet pro uchycení.

Před nástupem digitální fotografie bylo na trhu několik různých bajonetů, které výrobci používali, a stejné je to i dnes. Starší skla však nejsou mezi současnými majiteli digitálních fotoaparátů příliš populární, protože nemají tak vysokou rozlišovací schopnost jako objektivy vyráběné v posledních zhruba deseti letech. Se zvyšujícím se rozlišením obrazových snímačů totiž rostou i nároky na rozlišovací schopnosti objektivů, a pokud má snímač více než dejme tomu 12 Mpx, pak může být starší objektiv nedostačující a výsledkem jsou snímky s velmi měkkou kresbou.

Řada starších manuálních objektivů, které se povalují ve skříních, na půdách a ve fotobazarech, má ale specifické obrazové podání, pro které je dodnes někteří fotografové vyhledávají. Použití se starším, a dokonce i s novým fotoaparátem je totiž poměrně snadné – je k tomu potřeba pouze vhodná redukce…


Celý článek si přečtěte v lednovém čísle časopisu FOTOVIDEO:

fotovideo-01-2021.jpg

S kým se v lednovém FotoVideo setkáte?

Hned v úvodu s Jiřím Křenkem, jediným Čechem, který má akreditaci na fotografování závodů Formule 1. Jeho zážitky jsou až neuvěřitelné a fotografie úžasné. Hned v závěsu za ním je na dalších stránkách neuvěřitelná žena, oficiální fotografka Českého olympijského týmu, právě čerstvě oceněná Bára Reichová. Jeden fotografický zážitek tedy střídá další. Abychom nebyli jen v pohybu, dali jsme slovo i mistrům krajinářům. Co vám říkají jména Martin Rak a Martin Šaroch. Každý z nich své krajiny pojímá a snímá jinak a současně oba milují krásu a nedotknutelnost přírodu. Jejich snímky jsou dokonalými a propracovanými obrazy. A tak bychom mohli pokračovat s líčením originality Dana Vojtěcha, vzpomínkami Františka Dostála nebo dokumenty Lucie Mojžíšové. Naše nabídka je i v roce 2021 široká a bude taková stále. Jsme rádi, že jste s námi.

Vybírejte z lednového vydání časopisu FotoVideo v novém kabátě:

ROZHOVOR: JIŘÍ KŘENEK

Pouze dvacet fotografů z celého světa na trati Formule 1

jiri-krenek.jpg

INTERVIEW: BARBORA REICHOVÁ

Projekt Nezlomní olympionici vznikl v lockdownu a je dokonalý

barbora-reichova.jpg

ROZHOVOR: MARTIN RAK

Nejraději mám krajiny na sever od Prahy, říká mistr

martin-rak.jpg

ROZHOVOR: MAREK ŠAROCH

Dá se říct, že přes den létám s dronem jen výjimečně…

marek-saroch.jpg

PRAXE: DAN VOJTĚCH

Virtuální skatepark v Maxspace

dan-vojtech.jpg

FOTOGRAF ROKU: VYHRAJTE TÝDEN S VOLVO

Výjimečná soutěžní kategorie zahájena

vyfot-volvo.jpg

FOTOGRAF ROKU: PRVNÍ TÉMA NOVÉHO ROČNÍKU VYHODNOCENO

Téma Pohled z okna přitáhlo téměř 1500 fotografií! Jak jste dopadli vy a jak vaši fotografičtí přátelé? Pořadí najdete jen v tištěném vydání FotoVideo.

fotograf-roku.jpg

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A zase máme pro vás další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na celý rok 2021! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného klesá jeho cena….

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze s námi!

Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO

 

 

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.