RADOVAN STOKLASA – Bolo by to dlhé rozprávanie…

Publikováno: 7. května 2021 | autor Redakce
RADOVAN STOKLASA –  Bolo by to dlhé rozprávanie…

Asi jste si všimli, že dokumentární a reportážní fotografové si v tomto vydání udělali na dálku něco jako přátelské setkání. Byl jsem rád, když se mi podařilo Radovana vytrhnout na chvíli od práce a udělat s ním následující rozhovor. Považuji ho (a určitě nejen já) za naprostou špičku slovenské fotožurnalistiky a vím, že jeho práci se vyplatí sledovat.

Radovane, díky za možnost si s vámi takto na dálku popovídat. Nedávno jsem si na Nikonblogu prohlížel vaše čerstvé fotografie v článku Veľkonočná oblievačka z traktora i konského záprahu a byl jsem nadšený. Obdivuji fotografy zaznamenávající lidové zvyky a tradice a jsem jim za to vděčný. Vy už se tomuto tématu prý věnujete více než dvacet let, je to tak? To už musíte mít krásný archiv. Co vše jste už za ta léta zaznamenal?

RADOVAN STOKLASA – Bolo by to dlhé rozprávanie…

Začalo to tradičnou veľkonočnou oblievačkou, pri ktorej mládenci v krojoch postupne vyšibali všetky dievčence v dedine. Natrafil som na nich náhodou, cestu autom mi skrížil koč ťahaný koňmi a na ňom partia mladíkov v krojoch. Fotil som ich potom ešte mnohokrát. Postupne nasledovalo fotenie Mikuláša a vianočných sviatkov a mne sa tá téma zvykov začala páčiť viac a viac. Pribudli zabíjačky, fašiangy, stavanie májov, driapanie peria, vynášanie Moreny, preskakovanie ohňov, Traja králi a ďalšie. Je toho naozaj veľa, množstvo zážitkov s ľuďmi, pre ktorých je udržiavanie ľudových tradícií súčasťou života aj v tejto pandemickej době – i keď v pozmenenej forme.

RADOVAN STOKLASA – Bolo by to dlhé rozprávanie…

Omlouvám se, že jsem náš rozhovor nezačal klasicky, tedy vašimi fotografickými začátky. Jaké byly?

K fotografovaniu som sa dostal cez otca, ktorý bol vášnivý fotoamatér. V mladosti jako horolezec, lyžiar a turista nosil fotoaparát všade so sebou. Urobil množstvo krásnych fotografií prírody a hôr. Spravil aj zopár rodinných portrétov, ale na fotenie už nemal čas, a tak fotovýbava zapadla prachom. Keď som mal asi desať rokov, rodičia sa rozhodli postaviť záhradnú chatu a ma napadlo, že by som ten postup stavby mohol dokumentovať.

Poprosil som otca, či by oprášil svoj Flexaret a naučil ma s ním zaobchádzať. Prešiel som krátkym školením a pustil sa do fotenia. Prvé nákladné auto, ktoré nám priviezlo drevo, zapadlo na prístupovej ceste. Bolo potrebné ho vytiahnuť traktorom a túto záchrannú akciu som so zatajeným dychom fotografoval. Vtedy som to ešte netušil…

Celý článek si přečtěte v květnovém vydání časopisu FOTOVIDEO. A co tam ještě najdete?

Mistři fotografické reportáže

Obrovskou radost nám udělali dva skvělí fotoreportéři ověnčení spoustou fotografických ocenění, se kterými se nám poštěstilo udělat (v té době ještě z karantény na dálku…) neobvyklý dvojrozhovor. Michal Růžička a Jan Zátorský patří k naší naprosté novinářské špičce, a přestože ten rozhovor měl onu zvláštní lockdownovou atmosféru, tak se určitě stane jedním ze zlatých materiálů naší časopisecké historie. Doporučujeme!

DOBRODRUŽSTVÍ – PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

Horká láva neměla šanci!

Další, naprostou „bombou“ tohoto květnového vydání je horká fotografická lekce a vyprávění neskutečného Petra Jana Juračky. Tento náš dlouholetý kolega si opět po čase dal laťku ještě trochu výš a vyrazil si povídat s několika drony a dalším fotografickým vybavením s aktuálně velmi žhavým vulkánem na Islandu. Fotografie této nádherné přírodní události jsou sice vidět na sociálních sítích, ale vytištěné na papíře jste je už viděli? A dokonce s neuvěřitelně vtipným textovým doprovodem Petra Jana Juračky? To určitě ne! A na závěr článku ještě jako přídavek najdete jeho skvěle nastříhané video, které si můžete přes QR kód přehrát ve vašem smartphonu.

A ještě jeden skvělý fotoreportér!

Když už byl úvodní rozhovor tohoto vydání s Michalem Růžičkou a Janem Zátorským skoro hotový, dostaly se nám do ruky nádherné velikonoční snímky špičkového fotoreportéra Reuters a Slovenské tlačové agentury, Radovana Stoklasy. To musíme mít, rozhodlo se téměř jednohlasně. A tak se volalo a psalo na Slovensko, Radovan byl velmi vstřícný a na svět přišla další nezapomenutelná radost s neskutečnými fotografiemi.

Fotograf roku má aktuální téma: Zlatá hodinka

Vkládejte do něj své fotografie! Je to úžasně barevné téma. Všichni se společně rádi zaměříme na hru světel a stínů a ikonickou zlatou hodinu – poslední hodinu denního svitu, kdy slunce svým měkkým světlem krásně maluje a stíny se stávají plastickými a vytvářejí neskutečné obrazce, které podněcují fotografovu představivost. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 30. 5. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

VE VLAKU

Mimochodem! Všimli jste si také této speciální kategorie Fotografa roku! Foťte ve vlaku, vkládejte své snímky na web fotografroku.ifotovideo.cz, vyhrajte kilometrickou banku na 2000 kilometrů a cestujte s Českými drahami, kam se vám zachce!  Více na stranách 102 a 103.

Je toho hodně, co vám v tomto vydání nabízíme.

Přejeme vám s naším květnovým vydáním hezké chvíle a vybíráme z jeho rozšířeného obsahu například následující články:

ROZHOVOR: Michal Růžička a Jan Zátorský

Tyto dvě velké osobnosti české fotožurnalistiky není třeba představovat. Prohlédněte si jejich úžasné snímky!

ROZHOVOR – Michal Růžička a Jan Zátorský

DOBRODRUŽSTVÍ: PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

Davídci a Goliáš, aneb s drony do hrdla vulkánu? Myslíte si, že je to možné? Petr vás přesvědčí, že ano!

PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

RADOVAN STOKLASA: Bolo by to dlhé rozprávanie…

Asi jste si všimli, že dokumentární a reportážní fotografové si v tomto vydání udělali na dálku něco jako přátelské setkání.

RADOVAN STOKLASA – Bolo by to dlhé rozprávanie…

ROZHOVOR: Odpovídá pan Dayong Li

CEO Venus Optics o jeho začátcích, současnosti i o tom, že je to velmi příjemný a chytrý člověk. Krásně jsme si popovídali. Čtěte pozorně.

ROZHOVOR – Odpovídá pan Dayong Li

PRAXE: SVÍCENÍ A FOTOGRAFICKÝ PROJEKT

Stanislav Petera – Jak se fotila Studená válka? Standa má obrovské fotografické projekty a my představujeme jeden z nich.

Stanislav Petera – Studená válka

PRAXE: DALŠÍ VELKÁ VIDEOPORADNA

Akustika a záznam zvuku při tvorbě videa, dvě velmi důležité věci a rady pro videonadšence.

Akustika a záznam zvuku při tvorbě videa

TECHNIKA: Hasselblad 907X 50C

Podívejte se s námi, co umí tato lahůdka, kterou měli někteří členové naší redakce v rukou.

Hasselblad 907X 50C

POZOR, máme nový dárek k vašemu předplatnému, vyberte si ho! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Je tu velké květnové FotoVideo

Je tu velké květnové FotoVideo!

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.